Hogy minden magyar futballbarát felkészülten huppanhasson a készülék elé 20.45-kor, megpróbáljuk viszonylag minimális terjedelmű kupacba összegyűjteni, amit a 2016-os foci-Eb norvég–magyar pótselejtezőjének ma esti első felvonásáról tudni kell. Hogyan jutottunk idáig? Mikor volt utoljára ilyen fontos mérkőzésünk? Milyen színvonalon van a két együttes európai viszonylatban, illetve egymáshoz képest? Milyen erejű a két keret? Mire számíthatunk? A kérdések sora hosszú, ugorjunk fejest inkább a válaszok tengerébe!
Nos, 18 esztendeje jártunk pótselejtezős magasságokban utoljára, akkor Norvégia mögött végeztünk a '98-as vb selejtezői során a második helyen Csank János irányításával, megelőzve például Svájcot és a mára kedvenc „drámajátszó” pajtásunkká vált finneket.
Akkor a bombaerős jugoszlávok ölébe pottyantunk, itthon 7-1-re kaptunk ki, idegenben 5-0-ra.
„Kívánom, hogy Jugoszlávia nyerje meg a világbajnokságot”, fogalmazott akkor első elkeseredésében a távozó bajszos szövetségi kapitány, a jugók azonban 8 közé sem kerültek frankhonban.
A mostani pótselejtezős lehetőség előtt az nyitotta ki a kaput, hogy a Michel Platini vezette UEFA 16-ról 24-re emelte a kontinenstorna csapatlétszámát, megadva a lehetőséget 5 csoportharmadiknak. Közülük a legjobb egyenes ágon már kint van (Törökország lett az), a másik 8 csapat pedig párokba állítva vívhatja ki a szereplést, nekünk az októberi sorsoláson jutott Norvégia. Csak a rend kedvéért: ebben a selejtezősorozatban talán soha nem látott gyengeségű csoportban vitézkedtünk a rajtunk kívül mindenkivel szemben nyeretlennek bizonyuló görögök, a Bukarestben általunk is meglepett románok, valamint a miattunk feltüzelődött, eredetileg sokadik kalapos erősségű északírek, az oda-vissza vert finnek és Feröer társaságában.
A sorsolás után gyorsan áttekintettük, mi fán terem a norvég labdarúgó-válogatott, előbányásztuk friss, fájó emlékeinket a nyári Rosenborg–Debrecen Európa-liga-párharcról, figyelemmel kísértük a magyar szövetségi kapitány, Bernd Storck teljes stábjának lecserélését, az elmúlt két hétben pedig kétszer is meglátogattuk a válogatottat telki nyugalmában, ahol a labdarúgók és a tréner az MNO kérdéseire is válaszoltak. Így érkeztünk el a mai napra, ami a Tippmix szerint a következő eséllyel kecsegtet: 1,92-szeres norvég győzelmi szorzó, 3,1-es döntetlen, 4,2-es magyar siker.
Nézzük először a valós helyzetről vajmi keveset eláruló, kizárólag a statisztikák szerelmeseihez szóló számokat! A FIFA-ranglistán 33. helyen áll Magyarország, a 46.-on Norvégia, a két csapat játékosállományának millió euróban kifejezett összértéke alapján azonban fordított az erősorrend: 27,3-et kóstálunk mi, 47,7-et ők. A selejtezők során rúgott-kapott gólokat tekintve két jól záró, de viszonylag erőtlenül támadó alakulat néz szembe egymással a Groupama Arénánál néhány ezer székkel gazdagabb oslói Ullevaalban.
És akkor most ássunk mélyebbre! Igazi gólvágóját elődjei után sem Bernd Storck, sem Per-Mathias Högmo norvég „szövkap” nem találta meg. Nálunk Böde Dániel két mérkőzésen szerepelt, de csak Feröernek talált be, míg Németh Krisztián ötször lépett pályára, és szintén két gólig jutott, egyiket a tét nélküli athéni meccsen lőtte. A norvégok legeredményesebbje a labdák összegyűjtésére alkalmazott norwichi légiós, Alexander Tettey, ő 9 fellépésén 3 gólt jegyzett, rajta kívül csak a most mellőzött Joshua King és a Malmőben focizó Jo Inge Berget jutott kettőig.
Annak ellenére, hogy nem várható tehát gólgazdag összecsapás egyik 90 perc során sem, Bernd Storck azért a felkészülés hajrájában hangsúlyozta, hogy idegenben a tökéletes védekezés mellett ugyanolyan fontos lesz, hogy egyszer betaláljunk – más kérdés, hogy a keretszűkítés áldozatává váló fradista Varga Roland és a csapatkapitány Dzsudzsák Balázs (Bursaspor) is megelégedne egy 0-0-s döntetlennel. Ha reálisak vagyunk, az ránk nézve is hízelgő volna... Ha a csapat erre hajt, alaposan kielemezhette a Norvégia–Azerbajdzsán selejtezőt, ahol a velünk lassan közel egy színvonalon futballozó azeriek gól nélküli eredményt értek el (ezen ment el egyenesági kijutásuk, bár Olaszországban is vezettek az utolsó fordulóban).
Apropó, a norvégok selejtezős eredményei mellett ne menjünk el!
Norvégia–Olaszország 0-2
Málta –Norvégia 0-3
Norvégia –Bulgária 2-1
Azerbajdzsán –Norvégia 0-1
Horvátország–Norvégia 5-1
Norvégia–Azerbajdzsán 0-0
Bulgária–Norvégia 0-1
Norvégia–Horvátország 2-0
Norvégia–Málta 2-0
Olaszország–Norvégia 2-1
Azt már Telkiben tudtuk meg most hétfőn, hogy a hosszas felkészülés során igazából csak a csütörtökre készült a csapat, illetve hogy itthon majd biztosan egy gólra törőbb felállással kell szerepelnünk, de arra nincsen most gyakorlás – láttunk ilyet a selejtezősorozat végén, amikor Észak-Írországban 1-1-re végeztünk, majd szétpofoztuk egymást a görögökkel Athénban, aminek 4-3-as vereség lett a vége.
A közös norvég–magyar futballtörténelemről annyit, hogy amennyire fekszenek nekünk a finnek, a norvégok olyannyira nem, 34 éve győztünk ellenük utoljára (4-1-re itthon, vb-selejtezőn).
Azóta 3 döntetlen és 4 vereség éktelenkedik az ellenőrzőnkben, 2 rúgott és 14 kapott gól mellett. Részleteket erről az MLSZ honlapján szépen összesepregettek . Még mindenképpen írjuk le, hogy a legutóbbi (2012), budapesti 0-2 alkalmával pályára léptek a jelenlegi magyar keret tagjai közül az alábbiak: Király Gábor, Juhász Roland, Guzmics Richárd, Vanczák Vilmos, Kádár Tamás, Elek Ákos, Dzsudzsák Balázs, Németh Krisztián, Szalai Ádám.
Említettük a magyarok esetleges pótselejtezős félelmeit, ebben a műfajban a norvég válogatottnak is van adóssága a szurkolók felé. A 2004-es Eb pótselejtezőjén 5-1-es összesítésben maradtak alul Spanyolországgal szemben, 2006-ban szintén sikertelenül pótvizsgáztak, akkor a csehek ellen gólt sem rúgva estek ki (összesítés: 0-2). Most nagyon tapsikolnak, hogy minket kaptak, valószínűleg van egy ilyen mondás, hogy „Három a norvég igazság!”
Magyarország
Kapusok: Bogdán Ádám (Liverpool – Anglia), Király Gábor (Haladás), Megyeri Balázs (Getafe – Spanyolország)
Védők: Bosnjak Predrag (Haladás), Fiola Attila (Puskás Akadémia FC), Guzmics Richárd (Wisla Kraków – Lengyelország), Juhász Roland (Videoton FC), Kádár Tamás (Lech Poznan – Lengyelország), Lang Ádám (Videoton FC), Leandro (Ferencváros), Vanczák Vilmos (FC Sion – Svájc)
Középpályások: Elek Ákos (Csangcsun Jataj – Kína), Gera Zoltán (Ferencváros), Kleinheisler László (Videoton FC), Kovács István (Videoton FC), Nagy Ádám (Ferencváros), Pintér Ádám (Ferencváros), Dzsudzsák Balázs (Bursaspor – Törökország), Lovrencsics Gergő (Lech Poznan – Lengyelország), Stieber Zoltán (Hamburger SV – Németország)
Támadók: Böde Dániel (Ferencváros), Németh Krisztián (Sporting Kansas City – Egyesült Államok), Nikolics Nemanja (Legia Warszawa – Lengyelország), Pekár László (Puskás Akadémia FC), Priskin Tamás (Slovan Bratislava – Szlovákia), Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország)
Norvégia
Kapusok: André Hansen (Rosenborg), Rune Jarstein (Hertha BSC – Németország), Örjan Nyland (Ingolstadt – Németország)
Védők: Haitam Aleesami (IFK Göteborg), Vegard Forren (Molde), Even Hovland (Nürnberg – Németország), Tom Högli (FC Köbenhavn – Dánia), Martin Linnes (Molde), Stefan Strandberg (FK Krasznodar – Oroszország)
Középpályások: Valon Berisha (Red Bull Salzburg – Ausztria), Omar Elabdellaoui (Olympiakosz Pireusz – Görögország), Pal André Helland (Rosenborg), Markus Henriksen (AZ Alkmaar – Hollandia), Stefan Johansen (Celtic FC – Skócia), Havard Nordtveit (Borussia Mönchengladbach – Németország), Ole Selnaes (Rosenborg), Per Skjelbred (Hertha BSC – Németország), Alexander Tettey (Norwich City – Anglia), Martin Ödegaard (Real Madrid Castilla – Spanyolország)
Támadók: Jo Inge Berget (Malmö FF), Veton Berisha (Greuther Fürth – Németország), Alexander Söderlund (Rosenborg), Mohamed Elyounoussi (Molde), Marcus Pedersen (Strömsgodset)
Készülhet tehát a mieink ellen a nagy ígéretnek kikiáltott, Real-tartalékban szereplő, mindössze 16 éves Martin Ödegaard, de ő a nemzeti csapatban eddig nem sok sót evett meg. Az albán gyökerekkel bíró Berisha testvérek mellett érdemes kiemelni Pal André Helland (Rosenborg) nevét is, akiről nem túl jó emlékeket őrizhettünk meg a nyáron, amikor is nagyon nagy gólt szerzett a DVSC elleni EL-selejtezőn. Nagy formában érkezik a válogatotthoz Marcus Pedersen, a Strömsgodset 25 éves támadója, aki 9 meccsen 9-szer volt eredményes a norvég bajnokságban. A kapusok között megtalálhatjuk Rune Jarstein nevét is, aki a Dárdai Pál vezette Hertha hálóját őrzi – egy berlini csapattársa, Per Skjelbred is tagja a keretnek. Ő trénerének, a mi korábbi szövetségi kapitányunknak azt üzeni: „Fájni fog!” Ahogy azt várni lehetett, a talán legveszélyesebbnek mondott norvég csatár, Adama Diomande (Hull City) viszont nem játszhat a mieink ellen.
Mi azért már gondoljunk a vasárnapra is, sárga lapos eltiltás terhe mellett szerepelhet Oslóban Gera Zoltán, Dzsudzsák Balázs, Elek Ákos és Németh Krisztián is, ugyanilyen eltiltását viszont letölti Juhász Roland, akit így minden bizonnyal az Észak-Írországban is helyettesítő és ott vezetőgólt szerző Guzmics Richárd pótolhat.
Az oslói összecsapást a newcastle-i Mark Clattenburg vezeti majd, ő 40 esztendős, műszerész végzettségű, elvált, balhés üzleti ügyekkel terhelt Porsche-tulajdonos, laza figurának ismeri a sportvilág. A legrangosabb meccs, ami neki jutott, a londoni olimpia döntője volt.
A mérkőzésre tehát 20.45-kor kerül sor, kövesse az eseményeket percről percre az MNO-n!
Norvégia: Nyland; Elabdellaoui, Forren, Hovland, Högli; Skjelbred, Johansen, Tettey, Berget; Henriksen; Söderlund.
Magyarország: Király; Fiola, Guzmics, Kádár, Leandro; Elek, Nagy; Németh, Gera, Dzsudzsák; Nikolic.