36 gól a különbség a Bajnokok Ligája kasztjai között

Szakadéknyi a távolság az első és a negyedik kalapból kihúzott csapatok összteljesítménye között.

Wunderli László
2016. 09. 15. 10:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég az UEFA nyilvánosságra hozta szándékát, miszerint a 2018/19-es idényre átalakítja a Bajnokok Ligáját. A legfontosabb változás az lenne, hogy az angol, a spanyol, a német és az olasz, azaz a négy legerősebb európai bajnokság első négy helyezettje automatikusan a főtáblára kerülne, tehát nem kellene selejteznie. Az átalakítás egyik fő oka – a pénzügyi érvet leszámítva, ami talán a legfontosabb –, hogy nagy a színvonalkülönbség az egyes csapatok között. Ha sok bevételt akar az UEFA, akkor ezt a közvetítési pénzek miatt úgy nem orvosolhatja, hogy csökkenti a harminckettes létszámot, inkább máshogy osztja el az indulási jogokat, így jön képbe a megoldás, hogy biztosra megy a legjobb bajnokságok legerősebb csapataival.

Nyilván ezek a klubok magasabb színvonalú mérkőzéseket fognak vívni egymással és a másik tizenhat kvalifikáló csapattal is, mint most az elitklubok a kisebb futballországok „besurranóival”. E szempontból néztük meg, hogy a héten indult 2016 –17-es sorozat első körében hogyan teljesítettek az első és az utolsó kalap csapatai, azaz a legjobbak és a papíron legesélytelenebbek. Kezdjük az első kalapból kihúzott klubokkal (feketével kiemelve), amelyek közül kettő spanyol, egy német, egy angol és egy olasz:

Real Madrid – Sporting 2-1

FC Barcelona – Celtic 7-0

Club Brugge – Leicester City 0-3

Bayern München – FK Rosztov 5-0

Juventus – Sevilla 0-0

Benfica – Besiktas 1-1

Paris Saint-Germain – Arsenal 1-1

Bayer Leverkusen – CSZKA Moszkva 2-2

Ez összesen 21 lőtt és 5 kapott gól, plusz 16-os gólkülönbség. Az ellenfelek között három olyan csapat van, amely az új rendszerben egyből főtáblás lenne.

Íme a negyedik kalapból kisorsolt együttesek eredményei:

Barcelona – Celtic 7-0

Tottenham – Monaco 1-2

Benfica – Besiktas 1-1

Legia Warszawa – Borussia Dortmund 0-6

Lyon – Dinamo Zagreb 3-0

Basel – Ludogorec 1-1

Porto – FC Kobenhavn 1-1

Bayern München – FK Rosztov 5-0

(Olvassa el a keddi és a szerdai játéknap összefoglalóját!)

Ez 5 lőtt és 25 kapott gól, mínusz 20-as gólkülönbség. Szemben az elit plusz 16-os mutatójával. Az ellenfelek közül itt az új rendszerben négyen kapnának kvalifikáció nélkül helyet a főtáblán.

Látszik a számok közti hatalmas különbség, de az is, hogy a leggyengébb kalapból sorsolt együttesek között akadt, amelyik jó eredményt ért el. A Monaco idegenben vert egy angol csapatot, a Besiktas a tavalyi negyeddöntős Benficától csent el egy pontot. Ám a Legia, a Rosztov és a Celtic is olyan pofonba szaladt bele, amely nem biztos, hogy a Bajnokok Ligája erejének kiegyensúlyozottságát mutatja, sőt végső soron a sorozat presztízsét is ronthatja. Ezeken a mérkőzéseken szakadéknyi volt a távolság a felek között, amely kétségbe vonja, hogy az elitliga mindegyik résztvevője valóban elitcsapat lenne.

Az már a nézők ízlésére és értékítéletére kell bízni, vajon olyan Bajnokok Ligáját akarnak-e látni, ahol Európa kisebb csapatai is esélyt kapnak a fejlődésre, a gazdagodásra, vagy pedig olyat, ahol minden mérkőzés viszonylag szoros. Ahol ha nem is egyenlő felek, de hasonló súlycsoportú csapatok találkoznak, ahol csak a legtehetősebbek kapnak lehetőséget. Az UEFA már döntött, most a nézőkön a sor.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.