A Storck-csapat vb-esélye: 14,76 százalék

A statisztika nem enged minket reménykedni, Lettországgal csak a harmadik helyért leszünk versenyben.

2016. 10. 15. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy Lettország voltaképp sima legyőzésével megnyugodtak a kedélyek a magyar labdarúgó-válogatott körül, már újra ideálisabb körülmények között lehet beszélni a jövőről. Azzal viszont, hogy a vb-selejtezők első körében – az előzetes várakozásokhoz képest – meglepő módon pontokat vesztettünk Feröeren, majd a háromesélyes, Svájc elleni mérkőzésen a hajrában alulmaradtunk, már hiába győztünk – a papírformát igazolva – Lettországban, a matematikai esélyeink megdöbbentően alacsonyak arra, hogy a világbajnokságon szerepeljünk 2018-ban.

A futballeredmények kalkulációjával foglalkozó We Global Football szakportál várakozásairól már a magyar–svájci összecsapás előtt is értekeztünk, akkor kevéssel 5 százalék alattira tették, hogy kijutunk, a rigai diadal után viszont, ha ez az esély, ha nőtt is, túlságosan nem lett szebb a kép: 14,76 százalék. Ez a számadat az 54 csapatos európai mezőnyben mindössze a 27. helyhez elegendő, de – mint ismert – az öreg kontinensről mindössze 13 csapat örülhet majd a 2017 őszén befejeződő selejtezősorozat végén.

A We Global Football egyébként a csoportokon belüli esélyességet is összeszámolta: a B jelű hatosban, amelyben szereplünk, Svájcé a kijutási „torta” 22,12 százaléka, Portugáliáé 21,02 százalék, a miénk viszont csak 16,4, Lettország a nyakunkon van 14 százalékkal. A statisztikusok számítása szerint tehát az első helyért majd Svájc és Portugália, a sajnos semmire sem jó harmadikért Magyarország és Lettország küzdhet.

Nézzünk szét még a számok között!

Az összesített esélyességi rangsorban az első hét helyen csupa Eb-résztvevő csapatot látunk (Anglia, Németország, Spanyolország, Belgium, Lengyelország, Franciaország, Svájc – mind 70 százalék fölötti vb-részvételi eséllyel), a nyolcadikon viszont ott vannak azok a bosnyákok, akik csak az észteket és Ciprust győzték le, Belgiumtól simán kikaptak, és a H csoportban még a görögök is megelőzik őket a belgákon kívül. Az, hogy a bosnyákok például a portugáloknál jobb esélyekkel számolhatnak, az amiatt is van, hogy az oldal beleszámítja a százalékba a csoporterősséget, valamint az ellenfelek minőségét is, a csoporterő márpedig a B-nél nagyobb, csak nálunk szerepel három Eb-nyolcaddöntős együttes a csoportban, a bosnyák hatosban viszont 5 nemzet ott sem volt a nyári tornán.

Ha már szóba került a „legjobb” Eb-n nem járt csapat, jöjjön a legrosszabb olyan, aki ott volt Franciaországban, ez nem más, mint Románia, éppen egy hellyel mögöttünk, a 28. pozícióban. A 24 csapatos Eb-mezőnybe tehát 5 gárda „ékelődik be” ezen a ranglistán, a bosnyákokon kívül Dánia, Hollandia, Skócia és Szerbia. A 2018-as vb-re jutásért a házigazda Oroszország nem selejtez, tehát 100 százalékukkal minden lista élén kellene, hogy álljanak, de ettől a vicctől a matematikusok eltekintettek.

Ha Európán kívülre tekintünk, Afrika öt helyére legnagyobb eséllyel Guinea, Kamerun, Elefántcsontpart, Szenegál és Ghána aspirál, érdekesség viszont, hogy a guineai kvartett erőviszonyai annyira kiegyenlítettek, hogy a matematika még két csoportmásodik helyen álló ország, Marokkó és Dél-Afrika esélyeit is nagyobbnak látja a vb-részvételre. (Jelenleg Afrikában 20 csapat 5 négyes csoportban küzd, csak a csoportelsők jutnak el Oroszországba.)

Észak- és Közép-Amerikában aligha várható meglepetés, a gép nagy meglepetésnek tartaná, ha nem az USA, Mexikó, Costa Rica trió lenne ott a vb-n. Dél-Amerikában Argentína, Brazília és Uruguay lehet biztos résztvevő, a pótselejtező elkerüléséért pedig Kolumbia, Ecuador és Chile vív majd ádáz harcot – sőt, egyikük biztosan kiesik már a csoportkör után. Miután Ausztráliát átsorolták, Új-Zélandot is újra láthatjuk az elitben, feltéve, ha az óceániai küzdelemsorozat bajnoka túléli az oda-visszavágós pótselejtezőt a dél-amerikai sorozat 5. helyezettje ellen.

Ázsiáról nem beszéltünk még: Dél-Korea egyelőre csak csoportja harmadik helyén áll, mégis a számológépészek a legesélyesebb vb-aspiránsnak tartják, de a másik ázsiai csoportból Ausztrália és Japán távolmaradása is bombameglepetés volna. A fennmaradó negyedik kijutó helyért Irán és Üzbegisztán viaskodhat majd, a vesztesnek pedig a pótselejtezőben lehet esélye Szaúd-Arábia vagy az Egyesült Arab Emirátusok ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.