Netes vásárlásai során legyen körültekintő!

A mindennapokban sok kellemetlenségtől és bosszúságtól óvhatjuk meg magunkat, ha odafigyelünk.

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
2013. 10. 14. 7:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Internetes webáruházból rendelt, de a termék nem érkezett meg? A szállítási határidőkről és a késedelmes teljesítésről ebben a  bejegyzésünkben számoltunk be. Ebből a cikkből pedig megtudhatta, hogy nem védtelen a fogyasztó, elállási jogával is élhet; illetve azt, hogyan ismerheti fel, ha csaló webkereskedővel, netán csalogató reklámmal van dolga.

Az alábbi bejegyzésünkben arra hívjuk fel a fogyasztók figyelmét, hogy általánosságban mire ügyeljenek online vásárlásaik során.

Határon átnyúló internetes vásárlások során különösen legyenek körültekintőek a fizetési módozatok megválasztásánál. Bár sok esetben a külföldi eladó különösen kedvező árakat kínál, érdemes fokozott figyelmet szentelni a felajánlott fizetési módoknak annak érdekében, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés a vásárlást követően. Fontos tudni, hogy a tapasztalatok alapján a külföldi székhelyű kereskedő által üzemeltetett webáruházból való rendelés esetén az eladó általában a vételár előzetes megfizetése után vállalja a termék leszállítását.

 

 

Az internetes vásárlások esetén a fizetés során a legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a bankkártya adatainak megadását követően az eladó esetleg a megrendelés ellenértékén felül további összegeket is jogosulatlanul leemelhet a fogyasztó számlájáról. Léteznek  azonban biztonságos fizetési megoldások is, melyekkel kivédhetjük ezt a veszélyt.

A tapasztalatok alapján az egyik legbiztonságosabb megoldásnak az tekinthető, ha a fogyasztók egy külön, csak internetes vásárlásra használt alszámlát nyitnak számlavezető bankjuknál, melyhez egy külön bankkártya is tartozik. Ez azért biztonságosabb a fogyasztó számára, mint ha a főszámlájához tartozó kártyát használná a vásárlás során, mert ebben az esetben az eladó nem férhet hozzá a főszámla adataihoz és az azon található pénzösszeghez. Ebben az esetben a fogyasztó dönti el, hogy mennyi pénzt tart az elkülönített számláján, így ha esetleg az eladó további összeget próbálna jogosulatlanul leemelni a számláról, a főszámlán lévő összeg biztonságban van.

Ha túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg tényleg az.

Fogadjuk kellő távolságtartással és gyanakvással az azonnali meggazdagodás lehetőségével kecsegtető, a „józan észhez” viszonyítva is túlságosan (feltűnően) kedvező árat, „ingyenes ajándékot” ígérő ajánlatokat vagy fantasztikus nyeremény kiutalásáról értesítő tájékoztatásokat. Az ilyen ajánlatokat komolyan vevő fogyasztók hiszékenységét kihasználva kizárólag a csalók vagyona növekszik.

Legyen gyanús, ha minden előzmény nélkül veszi fel velünk a kapcsolatot a vállalkozás.

Szintén gyanakvásra adhat okot, ha korábbi fogyasztói kapcsolat, azaz előzmények nélkül kapunk kéretlen hirdetéseket (telefonon, SMS-ben, levélben vagy e-mailben) olyan személytől, akiről még soha nem hallottunk. Lehetőleg ne kattintsuk olyan weboldalra, amelynek címe egy kéretlen e-mailben szerepel.

Minden esetben kérjünk tanácsot tőlünk független, kívülálló személyektől, mielőtt nagy anyagi teherrel vagy időráfordítással járó kötelezettség teljesítését vállaljuk.

Kérdezzünk körbe az ismerőseink körében, vitassuk meg a barátainkkal, vagy kérjük szakértő tanácsát, mielőtt nagyobb összeget küldünk el valakinek.

Ne mondjunk gondolkodás nélkül, azonnal igent. Hárítsuk el az illetőt azzal, hogy nem érdeklődünk az ajánlata iránt, illetve szeretnénk meghallgatni egy harmadik személy tanácsát is a döntéshozatal előtt.

Szánjunk elég időt az ajánlat végiggondolására. A csalók rendszerint nem szívesen adnak időt a gondolkodásra, és hajlamosak azzal siettetni a fogyasztót, hogy ha nem hoz azonnal döntést, akkor elmulaszt egy kedvező, soha vissza nem térő lehetőséget.

Soha ne küldjünk pénzt vagy adjuk meg bankkártyaadatainkat olyan személynek, akit nem ismerünk és akiben nem bízunk.

Tudjuk meg először, hogy kivel van dolgunk. Keressünk rá a cégre, a személyre, a termékre vagy az ajánlatra az interneten, és ellenőrizzük a cég elérhetőségi és egyéb adatait, mielőtt pénzt küldünk a részére. Megbízható és komoly vállalkozások soha nem kérik e-mailen, telefonon vagy szöveges üzenetben a személyes adatainkat, banki vagy pénzügyi információinkat.

Gondoskodjunk számítógépünk biztonságáról.

Használjunk folyamatosan frissített szűrőprogramot és tűzfalat a vírusok, valamint a személyes információink és adataink megszerzésére törekvő kémprogramokkal szembeni védelem érdekében.

További hasznos információk az NFH weboldalán, illetve az Európai Fogyasztói Központ honlapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.