Az illegális árusok paradicsoma

A forgalmasabb budapesti aluljárókban sokakat riaszt az illegális árusok, a hajléktalanok és a koldusok tömege. A föld alatti gyalogos átkelők egytől egyig a fővárosi önkormányzathoz tartoznak, itt azonban még nem sikerült megtalálni a megfelelő módszert az aluljárók tisztán tartására. Az illegális árusokat nem riasztják el a rendőrségre bekötött kamerák és a rendszeres razziák sem. Egyes kerületi önkormányzatok úgy vélik: ők maguk hatékonyabban ellenőriznék az aluljárókat, ha azok a fennhatóságuk alá kerülnének.

Gidró Kriszta
2002. 06. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem riasztják el az illegális árusokat azok a módszerek, amelyek például a prostituáltakkal vagy a kocsifeltörőkkel szemben hatékonynak bizonyultak. A fővárosban egyre több aluljárót kameráznak be, és egyre gyakrabbak a razziák is, az illegális árusok mégis mindennap felbukkannak a város legforgalmasabb föld alatti gyalogátkelőhelyein. Az aluljárókban egyre többeket riasztanak a hajléktalanok és a koldusok is.
Danielisz Béla (MSZP), a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottságának elnöke lapunk kérdésére azt közölte: tény, hogy valamit tenni kell az aluljárókban. Hozzátette azonban: a városrendészeti bizottságnak nincs hatásköre ezen a téren. A politikus szerint ugyanakkor az aluljárók problémája elsősorban szociális és csak másodsorban rendészeti kérdés. A hajléktalanok és a koldusok „eltüntetése” csak a megfelelő szociális hálózat kiépítésével lehetséges. – Ennek segítségével nyilván az illegális árusok száma is csökkenne, hiszen sokan közülük rossz anyagi helyzetük miatt kényszerülnek erre a tevékenységre – véli a bizottsági elnök. A graffitisek ellen természetesen a rendőrséggel közösen lehet hatékonyan fellépni, és a már tiszta falfelületeket ugyancsak az ő segítségükkel lehet védeni.
Danielisz Béla nem ért egyet azzal a kerületi javaslattal, amely szerint a városrészek hatékonyabban kezelnék az aluljárókat. Szerinte ugyanis egy központi szerv – nagyobb létszámmal – könnyebben ellenőrzi a föld alatti létesítményeket.
Szarvasi Ákos, a X. kerület mélyépítési osztályvezetője lapunk kérdésére elmondta: a kerületnek a legnagyobb problémát a Liget téri aluljáró jelenti. Ezt ugyanis nagyon gyakran rongálják meg a vandálok, a kerületnek pedig kevés a ráhatása ezen aluljáróra. Ilyen esetekben levelet írnak a Főpolgármesteri Hivatalnak, és beavatkozást kérnek, amelyet a főváros mindig teljesít. Az aluljárót azonban újra és újra szétverik.
Azari Zsuzsa, a kispesti közterület-felügyelet vezetője lapunknak beszámolt arról, hogy a terület be van kamerázva, a képek a rendőrséghez futnak be. A kamerák hasznossága viszont megkérdőjelezhető, hiszen az engedély nélküli árusokkal továbbra is sok a gond. Beszámolt arról is, hogy amikor razzia van a Határ úti metrómegállónál, a kőbányai árusok száma megduplázódik. A kerületi közterület-felügyelet nagyon keveset tud tenni ennek megszüntetéséért. Az árusok ráadásul még azzal is tisztában vannak, hogy a tizenkét közterület-felügyelő munkaideje mikor jár le.
Azari Zsuzsa kiemelte, hogy a legnagyobb problémát az jelenti, hogy az itt vásárlók nagy része nincs tisztában azzal, hogy a 100 forintért kínált négy darab csokoládé szavatossági ideje legalább egy éve lejárt már, a zacskós sütik pedig penészesek. Emellett a megvásárlásra kínált kozmetikai termékek palackjaiba mosogatószert töltenek az árusok. Az elkobzott árukkal mindig baj van: a zöldségek, gyümölcsök nagy része rohadt, kivéve a csomag tetején, ahol mindenki jól láthatja. Azari Zsuzsa arról is beszámolt, hogy hetente több razziát tartanak a rendőrséggel és a polgárőrséggel együttműködve, de ezekkel a razziákkal mégsem jutnak végleges eredményre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.