Talajvízszennyezés a GE-területen

Határozatlan időre megtiltotta a harminc méternél mélyebb ásott kutak használatát a GE Hungary Tungsram Lighting hajdúböszörményi gyára (GE Lighting) közelében a városi önkormányzat. Az intézkedésre azért került sor, mert a gyár területén a talajvízben veszélyes szerves anyagokat – klórozott szénhidrogéneket – találtak.

2002. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség és a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság közleménye szerint a GE Lighting területén június 24-én fedezték fel a szervesanyag-szennyezést. Mivel a közelben a lakosság ásott kutakat működtet, felszólították az önkormányzatot, hogy e kutak használatát tiltsa meg. Annál inkább is, mert a Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség képviselője, Pápai Pál információi szerint e kutak engedély nélkül működnek, és a környezetvédelmi jogszabályok értelmében az önkormányzatnak intézkednie kellene arról, hogy a tulajdonosok tömjék be azokat.
Ficsor László, a hajdúböszörményi önkormányzat jegyzője tájékoztatása szerint a GE Lighting telephelyével szemben 150-200 család használ kútvizet. Mivel nem kizárt, hogy e kutak vize szennyeződött, a belőlük származó víz bárminemű használatát – az emberi fogyasztáson kívül az állatok itatását, a növények locsolását és a mosást is – határozatlan időre megtiltották. A tiltás az engedéllyel működő és az engedély nélkül létesített kutakra egyaránt vonatkozik. Hajdúböszörmény ezen részén az emberek többnyire gazdálkodnak: állatokat tartanak, zöldséget és egyéb növényeket termesztenek, s ehhez a kutak vizét használják a drága vezetékes víz helyett. A vízszennyezés miatt szükségessé váló intézkedés így komoly többletkiadást okoz az ott élőknek. Az engedély nélkül létesített kutakról Ficsor László elmondta: ezek helye ismeretlen a hivatal előtt, így egyelőre megszüntetésükről sem tudnak intézkedni.
Amint azt Németh István, a GE Lighting hajdúböszörményi gyárigazgatója lapunknak elmondta: a hatóságokkal közösen évek óta vizsgálják a gyár földmedrű iszaptárolóját, amelybe 1981-től 1993-ig molibdénhulladékot helyeztek el. A molibdént az izzók wolframszálának gyártásához jelenleg is használják, ám talajba kerülését a Tungsramot 1989-ben megvásárló General Electric zárt láncú technológia alkalmazásával megakadályozza. A közelmúltban az iszaptárolótól távolabb eső területen a talajvízben határértéket meghaladó mértékű kloroformot, széntetrakloridot, tetraklóretilént és cisz-diklóretilént is találtak. Ilyen típusú szennyező anyagokat eddig nem találtak, de annyi tudható róluk, hogy a korábban alkalmazott technológia hulladékaként kerülhettek a talajba. A szennyeződést egyetlen ponton észlelték, kiterjedéséről egyelőre nincs információ, így a gyárigazgató arról sem tudott nyilatkozni, hogy mi a cég teendője annak megszüntetésében. A szennyezett terület behatárolását megkezdték.
A böszörményihez hasonló vízszennyezést néhány hónappal ezelőtt a Biogalban regisztráltak a szakemberek. Ott a klórozott szénhidrogéneken kívül benzolt és egyéb szennyező anyagokat is találtak egy kútban, és ezért öt ivóvíztermelő kutat határozatlan időre bezártak. Arra a területre, ahol a szennyezésről tudnak, elkészült a kármentesítési terv. Eszerint több mint húsz olyan kutat fognak fúrni a térségben, amelyen keresztül a szennyezett talajvizet a területről kitermelik. Ezt meg kell tenni annak ellenére, hogy kiderült: az ivóvíztermelő kútba nem úgy került a veszélyes anyag, hogy átszivárgott a vízzáró rétegeken, hanem kúthiba következtében. A szennyezett vizet eltávolító kutak fúrása várhatóan augusztus közepén megkezdődik. Ezzel párhuzamosan az eddig megvizsgált húszméteres mélység alá is lefúrnak hatvan-hatvanöt méterig, hogy kiderítsék, meddig szivárgott le a szennyező anyag. (A vízadó rétegek százharminc méter körül vannak.)
Folytatódnak a vizsgálatok a Biogaltól nyugatra eső területeken is. A teljes kármentesítés előreláthatólag öt-tíz évet és háromszázmillió forintos befektetést igényel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.