Tizenöt év börtönt is kaphat Ivan Lexa

Drámai fordulatot vett egy hét alatt a Szlovák Információs Szolgálat volt igazgatójának, Ivan Lexának az élete. Július 14-én még a Dél-afrikai Köztársaság Umblanga Rocks nevű turistaközpontjában, luxuskörülmények között élvezte napjait, 20-án pedig már a pozsonyi rendőrség fogdájában aludt előzetes letartóztatásban.

Neszméri Sándor
2002. 07. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lexa két év után tért haza, pontosabban szállította őt Pozsonyba a dél-afrikai rendőrség, s bár két évig körözte őt az Interpol, végül nem a titkosrendőrség igazgatójaként elkövetett bűnök miatt fogták el és adták át a szlovák bűnüldöző szerveknek, hanem azért, mert illegálisan, szükséges úti okmányok nélkül tartózkodott az afrikai országban. Mellesleg ezért lehetett Lexát ilyen gyorsan Szlovákiába szállítani, a kitoloncolásra ugyanis a Dél-afrikai Köztársaság egy hét alatt jogosult.
Ivan Lexa Vladimir Meciar legmegbízhatóbb és leghűségesebb barátjaként lett a titkosrendőrség igazgatója. Négyéves működése alatt – a szlovák bűnüldöző szervek szerint – nyolc bűncselekményt követett el, de csak hét ügy miatt folyik ellene eljárás. A legsúlyosabb bűntettét (a köztársasági elnök fiának elrablása és külföldre csempészése) már lezárta a bíróság, tekintettel arra, hogy az 1995-ben elkövetett cselekmény résztvevőinek amnesztiát adott Meciar 1998-ban, amikor az ország államfő nélkül maradt, s az akkori kormányfő gyakorolhatta jogköreit. Azonban az, hogy az emberrablás bűntette mennyire lezárt ügy, csak Lexától függ. Egykori helyettese, Jaroslav Svechota annak idején olyan vallomást tett a rendőrségen, amely szerint valóban Lexa irányította ifjabb Michal Kovác elrablását, ám „az akció szellemi kiötlője Vladimir Meciar volt”. Lexa ugyanis visszatérhet ehhez a kérdéshez annak kapcsán, hogy a bűnüldöző szervek „szabotálással” is vádolják őt, amit azzal követett el, hogy „koncepciót dolgozott ki az akkori kormány pozícióinak megerősítése érdekében a köztársasági elnök rovására”. Ha ez sem az ő fejében megszületett ötlet volt, érvénytelenné válhat az amnesztia is, s kiderülhet, az elmúlt évtized legsúlyosabb szlovákiai bűncselekményének elkövetése kapcsán mind ez idáig nem a valós bűnösöket kereste és találta meg a rendőrség. Lexa a szabotázsért akár 15 évi börtönbüntetést is kaphat. Hasonló büntetés róható ki Lexára a „fegyverkereskedés” néven elhíresült vád esetében is, amennyiben kiderül, hogy a titkosrendőrség leltárából jogalap nélkül kivont fegyverekkel nem kereskedett a volt igazgató, hanem az alvilágot fegyverezte fel. A többi, főként gazdasági jellegű visszaélése akkor válik súlyosabb váddá, ha a bíróság minden esetben megállapítja a „hatalommal való visszaélés” bűntettét is, mert egyelőre nem minden esetben szól így a vád.
Nagy a találgatás Szlovákiában, vajon Lexa elfogása és hazaszállítása két év után összefügg-e a szeptemberi parlamenti választásokkal. A kormánykoalíció pártjai nevetségesnek tartják az ellenzék ilyen jellegű állítását. De sokan figyeltek azért arra a hírre is, amely szerint a dél-afrikai rendőrség a szlovák hatóságok hathatós segítségével fedezte fel Lexát. Igazából azonban nem ez a vita okozza, hogy a Lexa-ügy politikai jellegű, hanem az, hogy a titkosrendőrség volt igazgatója még mindig parlamenti képviselő, ezáltal a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom prominensei közé tartozik, ráadául a mozgalom elnökének, Vladimir Meciarnak a mandátumát birtokolja. A mozgalom pedig továbbra sem zárkózik el Lexától, ellenkezőleg, politikai nyomást próbálnak gyakorolni az igazságszolgáltatásra, mondván, jogalap nélkül tartják előzetes letartóztatásban a képviselőt, mert sem a parlament, sem a mentelmi bizottság nem járult hozzá Lexa letartóztatásához és vizsgálati fogságba helyezéséhez. S ebben némi igazság van is. Mert ugyan a parlament 2000 tavaszán hozott egy döntést, amely alapján kiadhatta a rendőrség a nemzetközi elfogatóparancsot, de ez nem vonatkozott Lexa minden bűntettére, ugyanakkor vonatkozott az emberrablásra is, amelyet időközben a bíróság lezárt a már említett meciari amnesztia miatt. Ennek alapján Lexa ügyvédjei már benyújtották fellebbezésüket a legfelső bírósághoz, s nem biztos, hogy nem lesznek sikeresek – érdekes módon ez esetben is politikai okok miatt. A legfelső bíróság elnökét ugyan még akkor választotta a parlament, amikor Meciarék kormányoztak, s mindenki tudta és tudja, hogy politikai okok miatt választották meg a mozgalom jelöltjét a posztra. Mindezek alapján a Lexa-ügy valószínűleg még hetekig, hónapokig az érdeklődés középpontjában áll majd Szlovákiában, s megfogalmazódik a kérdés, vajon milyen hatással lesz a szeptemberi választások eredményére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.