Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter június 30-i hatállyal szüntette meg a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) vezérigazgatójának munkajogviszonyát, majd pályázatot írtak ki az új vezető megválasztására. A kiírás szerint augusztus 24-i határidővel lehetett pályázni, ám még a mai napig sincs kinevezett vezérigazgatója a ITDH-nak.
Pedig a tárca vezetője több gazdasági fórumon is jelezte: a jövőben kiemelt feladatnak tekinti a befektetésösztönzést, és ebben a munkában jelentős szerep vár az ITDH szervezetére. Legutóbb a múlt héten mondta mindezt Csillag István, éppen az ITDH új irodájában, külföldi üzletemberek és diplomaták jelenlétében. A fórumot követően arra az újságírói kérdésre, hogy mikor lesz vezérigazgatója a közhasznú társaságnak, azt válaszolta: én már tudom az új vezérigazgató nevét, de nem árulom el.
Csillag István eddigi, több ügyben – például az autópályák építésének jövőjét illetően – tett ellentmondó kijelentéseit látva az sem lenne meglepő, ha egyes híreknek megfelelően tényleg Tömpe István, az Állami Vagyonügynökség egykori vezetője lenne a befutó az ITDH vezérigazgatói posztjára.
Kérdés azonban, hogy mi lesz a jövőben a befektetésösztönzések iránya: továbbra is sikerül-e piaci eszközökkel idecsalogatni a (zöldmezős) befektetőket, vagy ezt csak a még meglévő, értékes magyar ipartelepek, prosperáló vállalatok eladása árán látják megvalósíthatónak.
Egy másik kérdés lehet, hogy ha pályázat alapján független szervezet segítségével választják ki az új vezérigazgatót, miként tudhatja az új vezető nevét a miniszter és miért tartja mindezt titokban.
*
Magyarország külkereskedelmi forgalmának 26 százalékát a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) által képviselt térséggel bonyolítja. Ezért a regionális együttműködés jelentősége az európai uniós tagság után sem csökkenhet – hangsúlyozta Gyenge András, a Külügyminisztérium főosztályvezetője az ITDH tájékoztatóján. Országunk számára így a KEK az egyik legfontosabb tömörülés. A 17 tagországban 250 millió ember él, az együttes bruttó hazai termék (GDP) 1800 milliárd dollárt tesz ki. A tagországok exportja összesen 520 milliárd, míg importja 570 milliárd dollár.
A KEK-országok csúcstalálkozóját november 13–15. között tartják Macedóniában – közölte a főosztályvezető. A csúcstalálkozón a 17 tagország miniszterelnökei és külügyminiszterei találkoznak, gazdasági fórumon is eszmét cserélnek a tagországok. Utóbbin szóba kerül a kis- és középvállalkozások fejlesztése, s az egyes tagországok befektetési lehetőségei és privatizációs projektjei.
Napirenden lesznek az infrastrukturális, a közlekedésfejlesztési és az információs technológia kérdései is.
Rég nem volt ilyen sikeres felvételi
