Agrárpolitikai huzavona

Közvetlenül a brüsszeli EU-csúcs előtt tegnap egyezségre jutott a német kancellár és a francia elnök az EU mezőgazdasági támogatása körül kialakult vitájukban. Elemzők szerint a német–francia egyezség áttörést jelent az unió bővítése szempontjából.

MTI
2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha az utóbbi időben több kétoldalú találkozón is szóba került a támogatások ügye, kevesen bíztak abban, hogy éppen Brüsszelben születik megegyezés Schröder és Chirac között. Legalábbis erre utalt az a hetek óta tartó huzavona, amely az új tagoknak nyújtandó anyagi támogatás körül kialakult. Ez ugyanis sok pénzbe kerül, szakértők szerint Németországra például csaknem hárommilliárd euró jutna.
A mostani megállapodás értelmébent az agrárszubvenciók, amelyekből főleg Franciaország húz hasznot, változatlanok maradnak 2006-ig tartó jelenlegi EU-költségvetési időszakban, de ezek 2007-től, az új költségvetési ciklusban nem fognak növekedni. A várhatóan 2004-ben csatlakozó tíz állam is kezdettől fogva támogatásokhoz jut majd gazdái számára, de az Európai Bizottság javaslata szerint ezek kezdetben csak 25 százalékát teszik majd ki a közvetlen támogatások teljes keretének. A Chirac és Schröder által javasolt teljes támogatási plafon nyilvánvalóan azt jelenti, hogy a közös agrárpolitika jelenlegi haszonélvezőinek, köztük Franciaországnak 2007-től valamennyit át kell majd engedniük az új tagoknak.
Schröder korábban mindent elkövetett annak érdekében, hogy a köztársaságra nehezedő nettó teher a közép- és kelet-európai nemzetek felvétele után se növekedjen. Ezen túlmenően pedig azt ajánlotta, hogy legkésőbb 2006-ban végleg vegyenek búcsút a gazdálkodóknak nyújtott közvetlen segélyektől. A kancellár a német álláspontot félremagyarázhatatlan formában közölte is az EU soros elnökével, a dán Rassmussennel. Párizs – válaszként – „parasztáldozatot” kezdeményezett Nagy-Britannia kárára: Chirac az úgynevezett „angol kölcsön” felszámolását követelte – eszerint a szigetország viszszakapja a befizetett EU-hozzájárulás kétharmadát. Időközben a német kormány lemondott ugyan a 2006-tól beszüntetendő támogatás követeléséről, de ennek ellenében a befizetések csökkentését szorgalmazta. A kontinentális feszültséget tovább fokozta a „kicsik” elégedetlensége a „nagyokkal” szemben. Az utóbbi kategóriába eső országok fokozódó eladósodása azzal a veszéllyel fenyeget, hogy megrendül a közös fizetési eszköz, az euró stabilitása.
Mindazonáltal az egyezségnek köszönhetően ezek a feszültségek enyhülnek majd, ami áttörést eredményezhet a bővítés folyamatában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.