Egy palota a belvárosban

Kulturális és szórakoztató központ költözik néhány nap múlva a tavaly elkészült Ybl-palotába. A négyezerötszáz négyzetméternyi megújult épületben gasztronómiai centrum nyílik. Az udvaron lévő színpadon irodalmároknak, képzőművészeknek, valamint színészeknek teremtenek ingyenes fellépési lehetőséget.

Osgyán Edina
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ybl-palota létrejötte elsősorban Fáy András nevéhez köthető, aki az 1830-as években kezdeményezte egy takarékpénztár alapítását. „Nem szegényeket, kórokat ápoló intézetek, hanem inkább mint az elszegényedésnek, ínségnek óvó eszközei, a dolog- vagy szolgálattevő szegények iparát, takarékgazdálkodását segítő, gyámolító intézetek legyenek, melyek e czélból sem alamizsnát nem osztogatnak, de nem is nyerekednek a szegénységen, hanem ingyen fáradnak, munkálkodnak.”
1839-ben megalakult a Pesti Hazai Első Takarékpénztár. A negyvenes évek elején az intézmény még a mai Reáltanoda utca két épületében működött. Fáy kezdeményezte, hogy építsenek önálló székházat, de az 1848/49-es események miatt a beruházás meghiúsult.
Az intézet közgyűlése húsz évvel később írt ki pályázatot a székház megtervezésére. Tizenegyen készítették el tervrajzukat. A bizottság egyértelműen Ybl Miklós impozáns terve mellett döntött, mert úgy gondolták, hogy az intézmény színvonalát, rangját a székház minősége is meghatározza. Ybl pompás homlokzatot és elegáns belső tereket álmodott. A háromemeletes épület földszintjén az ügyfelek intézhették pénzügyi teendőiket, az első emeletre a hivatalnokok irodái kerültek. A Reáltanoda utca és a Károlyi utca kereszteződésénél egy kávéház várta a vendégeket. A végeredménnyel a korabeli sajtó és a lakosság is roppant elégedett volt.
A múlt század második felében a Budapesti Vízművek használta az épületet. A metróépítés során a palota megsérült, így az önkormányzat hosszú évekre kiüríttette az épületet. A német Lindner Kft. 1998-ban vásárolta meg a lerobbant palotát a fővárostól. A romos állapotban lévő ház megvásárlására és újjáépítésére a cég 4,5 milliárd forintot költött. A rekonstrukcióért felelős Mérték Építészeti Stúdió, valamint Komjáthy Attila vezetőtervező a felújításért tavaly építészeti nívódíjat kapott. Demszky Gábor főpolgármester a gasztronómiai központ tegnapi megnyitóján közölte: a főváros saját költségéből nem tudta felújíttatni az impozáns műemléket, ezért vált meg tulajdonjogától. Mint mondta: örül annak, hogy nem irodaház költözik a palotaházak közé, mert így a város lakossága továbbra is használhatja ezt a közkincset, és sajátjának tekintheti.
A palotában egy olyan gasztronómiai centrum nyílik, amely 4500 négyzetméteren várja a budapestieket, a turistákat és a diákokat egyaránt. A kávéházban 120, a teraszon 200 vendég veheti igénybe a Bor- és Italkultúra Központ szolgáltatásait. Az épület udvarán elhelyezett színpadon irodalmároknak, képzőművészeknek, valamint színészeknek teremtenek ingyenes fellépési lehetőséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.