A büntetett előéletű B. István beismerő vallomást tett, amelyből kiderült: személyes bosszú vezette. A pincérként dolgozó férfi ugyanis méltánytalannak érezte, hogy nem ő nyerte meg azt a párizsi úttal járó versenyt, amelyet munkahelyén hirdettek meg. A rendőrök a Nemzetbiztonsági Hivatal szakembereinek segítségével kerítették kézre az elkövetőt, aki akár három év börtönt is kaphat. A másik három bombariadót valószínűleg egy középkorú férfi okozta, őt továbbra is nagy erőkkel keresik.
*
B. Istvánt szombat hajnalban vette őrizetbe a rendőrség XVII. kerületi lakása előtt – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Gelencsér István, az ORFK Repülőtéri Biztonsági Szolgálatának osztályvezető-helyettese. Elmondta: a férfi pénteken reggel tíz órakor egy mobiltelefonról hívta Ferihegyet, és azt állította, hogy bomba van a Malév Párizsba tartó gépének fedélzetén. Emiatt a Boeing 737-es utasszállító negyedórával indulása után kényszerleszállást hajtott végre a Ferihegyi repülőtéren.
Korábban megírtuk: szintén bombafenyegetés miatt fordult viszsza pénteken a magyar légitársaság Zürichbe tartó gépe, múlt héten pedig a New York-i és a londoni járat. A négy bombariadó körülbelül tizenötmillió forintos kárt okozott a Malévnek.
Az elfogott B. István beismerő vallomást tett, miután közölték vele, hogy a rendőrségnek perdöntő bizonyítékai vannak ellene – nyilatkozta Gelencsér István. Mivel a fiatalember szökésétől nem kell tartani, ezért elképzelhető, hogy nem helyezik előzetes letartóztatásba, hanem gyorsított eljárásban állítják bíróság elé – fűzte hozzá.
Az osztályvezető-helyettestől megtudtuk: B. István korábban fegyveres rablásért három év börtönbüntetést kapott, de jó magaviselete miatt két év után szabadult. Jelenleg a VI. kerületi Két Szerecsen kávézóban dolgozik, felszolgálóként. A kávézóban nem kívánták kommentálni az esetet, és arra a kérdésünkre sem adtak választ, hogy elbocsátják-e az őrizetbe vett fiatalembert.
A másik három bombariadóról Gelencsér elmondta: bár a hangszakértői vélemények még nem érkeztek meg, úgy tűnik, egy középkorú férfi telefonálóról van szó, aki vélhetőleg repülőtéri kötődésű, mert – a hívások tartalmából kiderült – pontos ismeretekkel rendelkezett Ferihegyről és a magyar légitársaságról, illetve olyan szakkifejezéseket használt, amelyeket csak a légiirányításban dolgozók ismernek.
Elképzelhető, hogy a Malév kártérítési igényt nyújt be a bíróságon az elkövetőkkel szemben, ha megindul ellenük a büntetőeljárás – tudtuk meg Krebsz Adrienntől, a légitársaság szóvivőjétől. Lapunk értesülései szerint az ORFK és a Malév a jövő héten milliós nagyságrendű pénzjutalmat ajánl föl a nyomravezetőnek.
Öt autó ég az M7-esen, Fülénél