Ellenőrzik a jövedelemnövekedést

Ingyenes, zöld számon kezdeményezhetnek munkaügyi ellenőrzést saját intézményüknél a közszférában dolgozók – mondta el tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón Kiss Péter munkaügyi miniszter. A kormány döntött az agrárkonszolidációról, és kezdeményezi a közvetítői intézmény bevezetését.

Czirják Imre
2002. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány tegnapi ülésén áttekintette a közalkalmazotti béremelés kifizetésének helyzetét. Kiss Péter munkügyi és foglalkoztatáspolitikai miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: azok számára, akik szeretnének személyesen is tájékozódni arról, hogy a bérüket helyesen állapították-e meg, a tárca munkatársai egy ingyenes, zöld számot üzemeltetnek. Az érdeklődők itt akár munkaügyi ellenőrzést is kezdeményezhetnek a saját intézményüknél – mondta el a miniszter.
Kiss Péter tájékoztatott arról is, hogy az Országos Munkaügyi Felügyelet októberben általános ellenőrzést tart, mert szerintük a béremelés fedezetét teljes egészében átutalták az intézményfenntartók részére. Budapesten a közintézmények jelentős részét már ellenőrizték.
A kormány az „Esélyt a jövőnek” program keretében döntött tegnap az önhibájukon kívül adósságcsapdába került és az elemi kárt szenvedett mezőgazdasági termelők megsegítéséről – jelentette be Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Az összesen 60 milliárd forintból 45-öt az önhibájukon kívül adósságcsapdába került gazdálkodók konszolidációjára fordítanak, 15 milliárdot pedig az elemi kárt szenvedettek támogatására. A kabinet kezdeményezi az egészségügyi és egészségbiztosítási törvények módosítását – tájékoztatott Gál J. Többek között az egészségügyben dolgozók szankciók terhe mellett kötelesek lesznek jelenteni, ha elhanyagolt vagy bántalmazott gyermeket látnak el. A kormány törvényjavaslatot készít a közvetítői intézményről – fejtette ki a kormányszóvivő. Az intézmény lehetővé tenné, hogy a polgári jogvitákat közvetítő segítségével, peren kívüli egyezséggel zárják le. Az ellenérdekelt felek által elfogadhatónak ítélt megegyezésre négy hónap áll rendelkezésre, ha nem születik megállapodás, akkor az ügy bíróságon folytatódik.
Gál J. Zoltán lapunk kérdésére elmondta: a kiegészítő nyugdíjemeléssel annyiban foglalkozott a kormány, hogy további egyeztetésekről döntött. Kérdésre válaszolva elmondta: Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára és az informatikai tárca között nincs semmiféle konfliktus, az együttműködés harmonikus.
*
A kormány megtanulhatta volna már, hogy a sokszor elmondott hazugság nem válik igazsággá – jelentette ki tegnap Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a kabinet ülésén bemutatott, béremelésekre vonatkozó kiadvány kapcsán. Hozzátette: október elején elérkezett az igazság pillanata, amikor az egészségügyben dolgozók és a pedagógusok is kézhez kapták szeptemberi fizetésüket. Álláspontja szerint a TÁKISZ-ok adatai világosan bizonyítják, hogy a megyei egészségügyi, oktatási intézményekben dolgozóknak csak a negyede, harmada kapta meg a beharangozott béremelést. Áder arra kéri azokat, akik az ígért béremeléshez képest jelentősen kevesebb fizetést kaptak, hogy jelentkezzenek a Demokrácia Központ vonalain.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.