Elsőbbséget élvez a NATO reformja

A szövetség novemberi prágai csúcstalálkozójára való felkészülés jegyében tartottak tegnap konferenciát a parlamentben. A felszólalók egyetértettek abban, hogy az új kihívások miatt az esemény központi mottója a reform, nem pedig a bővítés lesz, bár kétségtelen, hogy számos meghívót is átadnak a jelen lévő partnereknek.

2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács László külügyminiszter is a reform fontosságát hangsúlyozta, amikor arról beszélt, hogy a cseh fővárosban elsősorban a szövetség korszerűsítése kerül terítékre. A leendő új tagok meghívásáról szólva „nagyszámú országot” említett, kiemelve, hogy bár Magyarország számára a szomszédok felvétele élvez elsőbbséget, szem előtt tartják az európai biztonság egészét is. Kitért a terror elleni harc fontosságára, s hozzátette, hogy ezért változtatásokat kell eszközölni a szövetség hozzáállásában. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy magyar szempontból nagy jelentőséget tulajdonítanak a NATO és az Európai Unió közötti kapcsolatnak, amely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy Európa megfeleljen a jövő biztonságpolitikai kihívásainak. Kovács több gondolatot szentelt Iraknak is. Megismételte korábbi álláspontját: jó lenne, ha a következő nemzetközi intézkedések konszenzuson alapulnának, ám a tétlenségnél – várni, amíg Szaddám Huszein beveti tömegpusztító fegyvereit – minden megoldás jobb.
A külügyi tárca vezetője a nagyszámú rangos meghívott – így a NATO főtitkárhelyettese – előtt ígéretet tett arra, hogy Budapest a prágai csúcson benyújtja új haderő-hozzájárulási felajánlásait, amelyeknek részleteit a jelenleg is zajló védelmi felülvizsgálat határozza meg.
A konferencián diplomataként felszólalt Hermann János, hazánk NATO-nagykövete, míg az ellenzék részéről Simicskó István, a honvédelmi bizottság alelnöke és Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke. A szövetség jövőjének alternatív megítélésébe Magyarics Tamás, a Magyar Atlanti Tanács főtitkára és Deák Péter, a Biztonságpolitikai és Honvédelmi Kutatások Központjának igazgatója engedett bepillantást.
A védelmi szféra magyar képviselői a haderőreform és a NATO-együttműködés eddigi tapasztalatairól számoltak be, igyekezvén megnyugtatni a jelenlévőket, hogy a jelenleg folyamatban lévő felülvizsgálat megfelelő eredménnyel jár majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.