Fair elbánást kérnek a luxemburgi hatok

Rendkívül nehéz kérdések megoldása van még hátra a csatlakozási tárgyalásokon, ezért újabb egyezteztetést tartottak a luxemburgi hatok. Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Szlovénia és Magyarország főtárgyalói Budapesten áttekintették egyrészt azokat a lezáratlan kérdéseket, amelyek nem kapcsolódnak a bővítés finanszírozásához, másrészt tüzetesen megvizsgálták a regionális és mezőgazdasági politika, továbbá a költségvetéshez való hozzájárulás problémáit is, közölte Gottfried Péter helyettes integrációs államtitkár.

Kocsi Margit
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindezek alapján a luxemburgi hatok kinyilvánították, hogy a csatlakozás első napjától valamennyi közösségi politikában részt kívánnak venni.
Amennyiben bármely területen átmenetre van szükség, úgy annak időtartama nem nyúlhat át a következő, 2007-től kezdődő költségvetési periódusba. Ragaszkodnak ahhoz, hogy valamennyi gazdálkodó tisztességes feltételek közé kerüljön a csatlakozás után, és hogy az első évben az új tagok pénzügyi egyenlege jobb legyen, mint a csatlakozást megelőző esztendőben.
*
Lapunk kérdésére, hogy a tagjelöltek készülnek-e valamiféle közös fellépésre, ha az írek ismét elvetik a nizzai szerződés jóváhagyását, Gottfried Péter válaszul leszögezte: a luxemburgi hatok bíznak abban, hogy pozitív eredménnyel zárul a második referendum. Szavait Pavel Telicka cseh főtárgyaló azzal toldotta meg, hogy mindenképpen meg kell várni október 19-ét, és ha szükséges, utána kell gondolkozni a közös fellépés lehetőségéről. Október 22-én a tervek szerint Prágában találkoznak a tíz tagjelölt külügyminiszterei. Telicka lapunknak nyilatkozva utalt arra is, hogy összejövetelük egy nappal követi a jelenlegi tagállamok külügyminisztereinek találkozóját és két nappal előzi meg a brüsszeli EU-csúcsot, amelyen a közösség vezetői szentesítik az Európai Bizottság ajánlásait az új tagok felvételére és remélhetőleg a közös uniós álláspontot is a bővítés finanszírozása ügyében. George Vasiliou, Ciprus főtárgyalója Európa és a tagjelöltek számára egyaránt nagy napnak minősítette szerdát, amikor a brüsszeli bizottság közzéteszi idei éves jelentéseit, mert szerinte ezzel valóban elkezdődik Európa újraegyesítése.
*
A korrupciót, illetve a roma kisebbség hátrányos megkülönböztetését tartja a Magyarország mérlegét leginkább lerontó hiányosságoknak az Európai Bizottság. A testület tíz uniós tagjelölttel szembeni kifogásairól az AFP hírügynökség közölt összeállítást. Magyarország esetében a korrupciót továbbra is aggasztónak nevezi az országjelentés, amelyet szerdán hagy jóvá a bizottság. Mint fogalmazott, „mielőbb új döntésekre van szükség e probléma hatékonyabb kezelése érdekében”. Emellett megállapítja a bizottság, hogy a roma kisebbség továbbra is hátrányos megkülönböztetésnek van kitéve Magyarországon. Csehországról szólva a testület rámutat: változatlanul aggodalomra ad okot a korrupció és a gazdasági bűnözés elleni harc. Lengyelország és Szlovákia esetében is a korrupció a fő kifogás. Szlovéniának azt a feladatot szabja a bizottság, hogy javítsa határainak őrizetét. Lettország és Litvánia esetében aggasztónak, illetve nyugtalanítónak nevezi a jelentés a korrupciót. Észtországgal szemben a fő kifogás a közösségi előírások átvételének lassúsága.
Az Európai Unió a csatlakozási tárgyalások decemberre tervezett lezárása után is nyomást kíván gyakorolni a belépésre váró országokra – írta a Financial Times Deutschland a 13 csatlakozni kívánó országról Brüsszelben készített jelentés alapján. A lap tegnapi számában részleteket ismertetett a szerdán nyilvánosságra kerülő országjelentésekből. Ezekből kiderül többek közt, hogy az Európai Bizottság bírálja majd a tagjelölteket a közigazgatási és a jogrendszer kiépítésében, illetve azok EU-normákhoz való igazításában fellelhető mulasztásokért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.