Folytatódik az uniós vita

Több lényeges kérdésben továbbra is eltér a kormányoldal és az ellenzék álláspontja az EU- csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódósítással kapcsolatban – derült ki a tegnapi négypárti egyeztetés után.

2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárándy Péter igazságügy-miniszter szerint a tárgyalások célját elérték, ugyanis a alkotmánymódosítás vitája előtt kiderült, hogy melyek azok a kérdések, amelyekben nézeteltérés van. Elmondta: a Fidesz és az MDF ragaszkodik ahhoz, hogy csak az uniós csatlakozáshoz elengedhetetlenül szükséges tárgykörökben módosítsák az alkotmányt, továbbá kifogásolják a kormány és a parlament hatáskörének megosztásáról rendelkező részeket. Ezzel kapcsolatban a miniszter úgy fogalmazott: az ellentét feloldható.
*
A kormány álláspontja az, hogy a kabinetnek csak az alkotmányban nevesített törvényi szabályozást igénylő kérdéskörökben kelljen az Országgyűlés hozzájárulását kérnie az EU intézményeivel történő tárgyalásokon.
Továbbra is vitatott a népszavazás időpontja és a kérdésfeltevés meghatározása. Az már eldőlt, hogy az alkotmánymódosítás tervezetéből a kormány kiveszi a népszavazás kiírásának kérdéskörét. Az MSZP és az SZDSZ osztja a kabinet véleményét, amely szerint a referendumot a csatlakozási szerződés aláírása előtt kellene megtartani, mert így a választók nem utólagosan hagynák jóvá a dokumentumot, hanem előzetes felhatalmazást adnának a kormánynak. Vastagh Pál (MSZP) úgy fogalmazott: nem a csatlakozási szövegről kell szavazniuk az embereknek, hanem arról, hogy Magyarország belépjen-e vagy sem az Európai Unióba.
A Fidesz és az MDF azonban ragaszkodik az aláírás utáni népszavazáshoz. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott, a végleges aláírásáig bármikor változhat a szöveg, ezért korábban semmiképpen sem hagyhatják jóvá a csatlakozást a választók. A politikus szerint elfogadhatatlan az alkotmánymódósítás tervezetének az a része is, amely úgy is értelmezhető, hogy az EU joga a magyar alkotmány fölött állna. Ez ugyanis súlyosan sértené az ország szuverenitását. Kifogásolta azt is, hogy a tervezet értelmében a legtöbb unióval összefüggő kérdésben parlamenti kontroll nélkül dönthetne a kormány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.