Az eddiginél is göröngyösebbnek tűnik hirtelen az EU-bővítés felé vezető út – véli a Financial Times, amely szerint a holland kormány bukásával az uniónak eggyel több oka lett arra, hogy még ne nyissa ki kapuit. A brit lap szerkesztőségi cikke szerint Jan Peter Balkenende kormánya nem a bővítéssel kapcsolatos gondok, hanem főleg a Pim Fortuyn Listája (PF) nevű párton belüli viszálykodások miatt omlott össze. Nem világos azonban, hogy az immár ügyvivő miniszterelnöknek lesz-e megfelelő felhatalmazása a bővítés támogatására a jövő heti brüsszeli csúcson és még inkább decemberben Koppenhágában, ahol a végleges döntéseket kell meghozni.
De még ezt megelőzően a nizzai szerződésről szombaton tartandó második írországi népszavazáson is szembe kell nézni a bővítés kérdésével – emlékeztet a lap, amely a szerződésben foglalt reformokat sem elegánsnak, sem kielégítőnek nem tartja, s azt reméli, hogy azokat végül úgyis túlhaladottá teszi vagy magába olvasztja majd az új európai alkotmány. A legutóbbi felmérések szerint azonban az írek ezúttal valószínűleg megmásítják korábbi elutasító döntésüket. Valószínűnek tartja emellett a lap, hogy egy újabb ír elutasítás esetén levennék álarcukat a bővítés rejtőzködő ellenfelei. Olyan tagországokra gondol, mint Franciaország, amely a közös agrárpolitikának a bővítés után várhatóan bekövetkező reformjától tart.
Günter Verheugen, az EU bővítési biztosa úgy vélekedett, hogy bővítés esetleges írországi elutasítása „súlyos válságot” okozna, amelyből nem tudja, mikorra sikerülne kilábalni. Verheugen a holland parlament egyik bizottságában az unió bővítéséről tartott eszmecserén beszélt, és a jelenlevő törvényhozóktól azt kérte, hogy jóváhagyásukat ne tegyék függővé az EU agrárpolitikájának reformjától.
Izrael parlamentjében fontos változások történtek
