Claus herceg halála után a holland sajtó már arról ír, Beatrix királynő esetleg lemond trónjáról. „Kérdéses, hogy támogatója elvesztése után hivatalában akar-e és tud-e maradni” – fogalmazott a de Volkskrant – utalva arra, hogy a királynő megpendítette ezt a témát 2000-ben, trónra lépésének huszadik évfordulóján. Beatrix királynő később azt is tudatta, megvárja, amíg fia, a trónörökös Willem-Alexander és felesége, Máxima örökébe tud lépni.
A Volkskrant című lap szerint Jan Peter Balkenende miniszterelnök dolga, hogy megtalálja a megoldást, sőt, azt is tudja, hogy a kérdés téma lesz a következő megbeszélésen. (Beatrix királynő és a holland miniszterelnök amúgy minden héten tárgyal a hágai Bosch-palotában).
A holland királynő férje, Claus herceg szombaton este, 76 éves korában halt meg egy amszterdami kórházban Parkinson-kór és tüdőgyulladás következtében. Beatrix, fiai – Willem-Alexander, Johan Friso és Constantijn hercegek – valamint Máxima és Laurentien hercegnék mindvégig ott voltak a 76 éves Claus betegágyánál.
A herceg hidakat épített Németország és Hollandia között – fogalmazott Johannes Rau német köztársasági elnök. A német nemes és diplomata Claus von Amsberg 1966-ban vette el Beatrix hercegnőt, akinek nagyanyja, Vilma királynő még a németek elől menekült Angliába. Akkoriban tüntetések is voltak a német házasság miatt. A társasági sajtó is foglalkozott a dologgal, ám hamarosan arról írt, hogy a német herceg milyen gyorsan beépült a holland királyi házba, és a holland társadalomba – gyorsabban megtanult hollandul, mint apósa, az ugyancsak német Bernhard herceg. Ráadásul százéves „női uralom” után megszületett az első fiú trónörökös.
Claust Delftben temetik el, ahol Orániai Vilmos 1584-ben bekövetkezett halála óta az Orenje– Nassau család 43 tagja nyugszik.
Óriási gyógyszeripari beruházást jelentettek be
