Kiugró részvényforgalom

Európában és az Amerikai Egyesült Államokban látványos áremelkedés, míg Budapesten stagnálás jellemezte a hét utolsó kereskedési napját. Amerikában ezúttal néhány pozitív vállalati hír elhomályosította a fogyasztói bizalmi index váratlan zuhanását. A Michigani Egyetem által közölt felmérés szerint a fogyasztói bizalom tíz éve nem látott mélységbe zuhant. Európában szintén az optimizmus uralta a tőzsdéket: a legfontosabb indexek délutánra 4-4,5 százalékos nyereséget mutattak. A pesti BUX ezzel szemben csak fél százalékkal emelkedett előző napi értéke fölé, viszont a forgalom 15 milliárd forint volt.

Zelei Béla
2002. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozitív vállalati hírek ellensúlyozták a kedvezőtlen makroadatokat tegnap az USA-ban. A Michigani Egyetem hóközi bizalmi indexe tíz éve nem látott mélységbe zuhant, a legfontosabb indexek mégis 2,4–2,6 százalékos nyereséget mutattak a kereskedés első órája után. A Michigani Egyetem által októberben mért fogyasztói bizalomvesztés 5,7 pont. Az előző hónapi 86,1 pont után a tegnapi adat 80,4 pontos süllyedést mutat. A Reuters által megkérdezett elemzők előzetesen 85,7 pontot vártak átlagosan, a Dow Jones hasonló felmérése 86 pontot jelzett. Az egyetem közleménye szerint a részindexek közül a 12 hónapra előretekintő adat zuhant nagyobbat, míg a jelenlegi helyzet megítélésében a fogyasztók véleménye kevésbé romlott.
Hasonló üzenetet hordoztak a tegnap publikált amerikai kiskereskedelmi adatok. Ezekből az derült ki, hogy szeptemberben a legtöbb ágazatban a kereslet stagnált. Egyedül az autóeladások mutattak kisebb bővülést. Szintén tegnap hozta nyilvánosságra az amerikai munkaügyi minisztérium a termelői árindex változását.
A New York-i tőzsdén a fogyasztói bizalom romlását közlő híradások hatásait elnyomták a vállalatoktól érkező jó hírek. Az árfolyam-emelkedésben az IBM járt az élen, amely rövid idő alatt négy százalékkal drágult. A számítógépgyártó óriás részvényeinek árfolyama amiatt rukkolt feljebb, hogy a Lehman Brothers javította a „Big Blue” besorolását. A General Electric részvényei iránt szintén erős kereslet mutatkozott, mert a társaság az előzetes várakozásokat teljesítő negyedéves jelentést tett közzé. A részvényárak emelkedése láttán ugyanakkor Tom Schrader, egy brókerház kereskedelmi vezetője óvatosságra intett: „túl korai lenne kijelenteni, hogy vége a részvényárak csökkenésének” – idézte az MTI a szakembert.
Tokióban is drágultak tegnap a részvények. A Nikkei valamivel több mint egy százalékkal erősödött, értéke 8529,6 ponton állapodott meg a záráskor. A befektetőket megnyugtatta a jegybank bejelentése, amely szerint nem változtatnak a monetáris politika legfontosabb elemein. Egyedül a bankszektor lógott ki a dráguló papírok sorából. A jen árfolyama süllyedt a dollárhoz képest. A központi bank megtette első intervenciós lépését a részvénypiacon: kétbillió jen (16 milliárd dollár) értékben vásárolt bankrészvényeket. A bank közleményében arra szólította fel a pénzügyi kormányzatot, hogy közpénzek felhasználásával siessen a pénzintézetek megmentésére. A központi bank egy hónappal ezelőtt jelentette be először, hogy részvényvásárlásokkal siet a pénzügyi nehézségekkel küzdő bankok segítségére. Az MTI arra emlékeztetett, hogy 1999-ben 9,3 billió jennel segített a bankszektornak.
A pesti tőzsdén ezúttal nem az árfolyamok, hanem a kereskedelem élénkülése keltett kisebb szenzációt. Az azonnali piacon 15 milliárd forintot meghaladó forgalom bonyolódott, amelyhez legnagyobb mértékben az OTP járult hozzá. A bankpapír 7,7 milliárd forintos forgalomban 3,9 százalékkal drágult, noha az 1900 forintos záróára még mindig messze elmarad idei csúcsárától. A többi vezető papír olcsóbb lett: a Matáv 2,5 százalékkal, a Richter 1,7 százalékkal csúszott vissza. A közgyűlését tegnap tartó Mol részvényei a felfokozott várakozások ellenére 0,3 százalékkal lettek olcsóbbak.
A középmezőnyben a Nabi 2,5 százalékkal drágult arra a hírre, amely szerint a chicagói közlekedési vállalattól kilencmillió dolláros megrendelést kapott. A spekulánsok egyik kedvence, a Humet 8,6 százalékkal zuhant, a kárpótlási jegy a csütörtökhöz hasonlóan 750 forinton zárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.