Moszkva bizalmatlanul nézi a bővítést

A New York-i merényletek után a világ megváltozott. Mindez felveti azt a kérdést is, vajon az olyan szervezetek, mint a NATO, képesek-e alkalmazkodni az új stratégiai helyzethez. Moszkvai szakértők szerint az új körülmények között felértékelődött az orosz kapcsolat, s a Kreml és a NATO közötti viszony elsősorban attól függ majd, hogy a felek képesek lesznek-e együtt fellépni a terrorizmus elleni harcban. Egyes vélemények szerint a kor kihívásaitól elmaradó NATO-t éppen az Oroszországgal kiépítendő szövetség mentheti meg.

2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érzelmileg az orosz közvéleményben még mindig hat a hidegháború. A szovjet múltban az állami propaganda a NATO-t és az Egyesült Államokat olyan abszolút veszélyként ábrázolta, amelyet csak katonai erővel lehet féken tartani. Az orosz elit a posztszovjet időkben is bőven lövöldözte a kritika nyilait Washingtonra és a NATO-ra. Ezt a hangulatot egyáltalán nem könnyű megváltoztatni – állapítja meg a Novosztyinak írt tanulmányában Jurij Fjodorov, a Nemzetközi Kutatások Intézetének igazgatója. Főképp úgy – teszi mindehhez hozzá –, ha a NATO olyan hibákat követ el, mint az orosz társadalom szemében megalapozatlan első bővítés és erőinek részvétele a koszovói hadműveletben. A harmadik hiba – jegyzi meg – a bővítés lesz.
Az orosz társadalom valóban még mindig bizalmatlanul viszonyul a NATO-hoz – jegyzi meg szintén a Novosztyinak írt fejtegetésében Alekszandr Konovalov, a Stratégiai Értékelések Intézetének elnöke is. Hozzáteszi azonban, hogy az orosz demokráciának elkötelezett politológusok már régen mondják: az észak-atlanti szövetség nem agresszív blokk. A közvélemény-kutatások szerint már a lakosság körében sem ítélik meg olyan sötéten a NATO-t, belátják, hogy nem veszélyezteti Oroszországot, csupán azt nem értik, miért közeledik olyan állhatatosan határai felé.
Első ránézésre a szövetség jövője optimistának látszik – állapítják meg a szakértők. A NATO sorai kiegészültek Magyarországgal, Csehországgal és Lengyelországgal, s további országok vannak a tagjelöltek listáján. Látható, hogy Oroszország nem tudja megakadályozni ezt a folyamatot. Ugyanakkor – szögezik le – a szövetség bővítése az amerikai és a nyugat-európai diplomácia legsúlyosabb hibája volt. Az új helyzetben a NATO ideológusai azt állítják, hogy a szervezet megváltozik, erősödnek a pozitív vonásai. A további létezésével kapcsolatban ennek ellenére sok tisztázatlan kérdés maradt.
Szeptember 11. rámutatott egy sor olyan tendenciára, amelyekre előzőleg oda sem figyeltek. Világossá vált, hogy a korábban kialakított nemzeti és nemzetközi biztonsági szervezetek teljes vereséget szenvedtek. A NATO nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mivel a két elemző szerint bebizonyosodott, szervezete nem a kor veszélyeinek és biztonsági kihívásainak elhárítására lett létrehozva. A közelmúltig aligha hihette valaki is – jegyzik meg –, hogy a tálibellenes hadműveletekben Amerika szoros együttműködésben fog ténykedni a terroristák ellen Oroszországgal, Iránnal és Pakisztánnal, míg a NATO lényegében kimarad ebből. Az új helyzetben Washington egyre inkább hajlik arra, hogy önállóan tevékenykedjen, nem kérve segítséget nemhogy a nemzetközi szervezetektől, de még saját NATO-szövetségeseitől sem. Ha viszont Washingtonban komolyan kételkednek a NATO szükségességében – veti fel Konovalov –, akkor arra nem vár túl fényes jövő. A szövetségnek tehát élethalálkérdéssé válik, hogy megtalálja új feladatait. Valószínű, hogy a szervezet teljesen új feladatokkal – a terrorizmus, a szervezett bűnözés, a kábítószer-csempészet és -kereskedelem elleni harccal, a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozásával – fog foglalkozni. Ebből is következik – vonja le a következtetést a szakértő –, hogy a NATO sorsát nem az határozza majd meg, hány új tagot vesz fel.
Sokkal inkább az – teszi hozzá Konovalov –, hogy képes lesz-e elvileg új, reális modellt kidolgozni Oroszországhoz fűződő viszonyában. Csak ez esetben jelenik meg az új, a létezéshez szükséges küldetése, az európai biztonsági rendszer együttes kiépítése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.