Petíció az Országgyűlésnek

Több mint tíz civil szervezet tüntetett tegnap a budapesti Szabadság téri szovjet hősi emlékmű visszaállítása ellen. A demonstrálók tervei szerint még ezen a héten közös nyilatkozatot adnak át az Országgyűlésnek, a kormánynak és az illetékes kerületi önkormányzatnak.

Hanczár János
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budaházy György, a Magyar Revíziós Mozgalom vezetője, a tüntetés vezérszónoka újságíróknak elmondta: a demonstrációt többek között támogatta a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom, a Szent Korona Szövetség, a Trianon Társaság és a Jobbik. Hozzátette: váratlanul érte az általa képviselt civil szervezetet, hogy a Szabadság téri mélygarázs befejezésének közeledtével vissza kívánják állítani a szovjet hősök emlékművét az egykori ereklyés Országzászló helyére. Mint mondta, tűrhetetlen, hogy a Szabadság nevű terünkön annak az orosz, illetve szovjet elnyomó hatalomnak az emlékműve álljon, amely már több szabadságmozgalmunkat eltiporta.
A budapesti Szabadság tér az 1867-es kiegyezés után kapta a nevét. A területen ezt megelőzően száz évig állt az a II. József által építtetett tüzérlaktanya, az Új épület, amelyben a szabadságharc leverése után kivégezték Batthyány Lajost és jelképesen felakasztották Kossuthot, Irányi Dánielt és Táncsics Mihályt. A trianoni tragédia emlékére 1920-ban négy részből álló szoborcsoportot állítottak a téren. Nyolc évvel később, 1928. augusztus 20-án avatták fel a Lechner Jenő által tervezett ereklyés országzászlót, amelynek talapzata képletesen magában foglalta a megcsonkított ország összes községe és az elszakított területek földjét. A szovjetek bevonulása után, 1945-ben az építményt lebontották, majd a haraszti mészkőből készült talapzat anyagát felhasználták a helyére épített szovjet hősi emlékműhöz, amely alatt katonai sírok is voltak. A forradalmárok 1956-ban megrongálták az obeliszket, amelyet később helyreállítottak. Az emlékművet a tavalyi mélygarázsépítés miatt újra lebontották, az alatta fekvő szovjet katonák földi maradványai ekkor kerültek a rákoskeresztúri temetőbe. Az obeliszk visszaállítására egy orosz–magyar államközi egyezmény kötelezi az országot, amelyet a magyar kormány az orosz földön lévő katonasírjaink háborítatlanságának megmaradása miatt kötött meg. Az orosz nagykövetség december ötödikén koszorúzásra készül a téren.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.