Carter a norvég Nobel-díj bizottság indoklása szerint a nemzetközi konfliktusok békés megoldását célzó, a demokrácia és az emberi jogok előmozdítását, a gazdasági és társadalmi fejlődést elősegítését szolgáló több évtizedes erőfeszítéseinek elismeréseként nyerte el az egymillió dolláros pénzjutalommal is járó díjat. A bizottság külön kiemelte Jimmy Carter meghatározó szerepét az Izrael és Egyiptom közötti 1978-as Camp David-i keretegyezmény tető alá hozásában, és utalt arra, hogy elnöki mandátumának lejárta után Carter folytatta békemisszióját több földrészen is.
„A mai helyzetben, amelyet az erő alkalmazásának veszélye fenyeget, Carter kitart amellett, hogy a konfliktusokat amennyire csak lehetséges, mindig tárgyalásos úton kell megoldani, illetve a nemzetközi jogon, az emberi jogok tiszteletén és gazdasági fejlődésen alapuló nemzetközi együttműködés útján” – olvasható a bizottság indoklásában, amelyből megfigyelők szerint európai aktuálpolitikai állásfoglalás is kiolvasható. Az idei Nobel-békedíjnak kezdetben 156 várományosa volt. A személy kiválasztásában nem titkoltan szempont volt az is, hogy a 2001. szeptember 11-jei merényletek utáni világnak ezzel üzenni is kívántak. Gunnar Berge, a bizottság elnöke kijelentette: a díj odaítélését a jelenlegi amerikai politika bírálatának is fel lehet fogni.
Jimmy Carter úgy vélekedett, hogy a békedíj arra figyelmezteti az embereket, hogy gondolkozzanak el a békéről és az emberi jogokról, de egyúttal megragadta az alkalmat, hogy hangsúlyozza: végzetes hibának tartaná, ha az Egyesült Államok az ENSZ támogatása nélkül támadást indítana Irak ellen.
Különleges kitüntetés. A Nobel-békedíj az egyetlen, amelyet nem az alapító Alfred Nobel hazájában, hanem Norvégiában, Oslóban adnak át. A díjat odaítélő bizottság a norvég parlament, a Storting által kinevezett öt tagból áll, de a kabinettől függetlenül tevékenykedik. Ismertebb kitüntetettjei 1992 óta: Frederik Willem de Klerk dél-afrikai elnök és Nelson Mandela, az Afrikai Nemzeti Kong-resszus vezetője, Jasszer Arafat palesztin vezető, Simon Peresz izraeli külügyminiszter és Jichak Rabin izraeli kormányfő, John Hume és David Trimble északír politikusok, Kim De Dzsung dél-koreai elnök, illetve Kofi Annan ENSZ-főtitkár. (MTI)
Megvan a megegyezés, óriási összegért távozik a Liverpool sztárja
