Balsai István (MDF) szerint fennáll a lehetősége annak, hogy a mozgó urnás szavazás során visszaélés történjék, már csak azért is, mert a voksoláskor nincs jelen teljes létszámban a szavazatszámláló bizottság, illetve maga az állampolgár is valamilyen tekintetben korlátozott. Ezért – szögezte le – minimalizálni kell a visszaélés kockázatát. A politikus az OVB állásfoglalását tartja követendőnek: ragaszkodni kell ahhoz, hogy a két ellenérdekű bizottsági tag lepecsételt szavazólapokat vigyen magával a mozgó urnás voksolás alkalmával, amelyekkel később kötelességük szigorúan elszámolni.
– A választási eljárási törvény több rendelkezése is visszaélésre ad lehetőséget, sajnos ilyen a mozgó urnás szavazás is – mondta Répássy Róbert (Fidesz). Úgy véli, erre fokozottan kell figyelniük a szavazókörökbe delegáltaknak.
Gulyás József SZDSZ-es ügyvivő az ellenzéki pártokkal egyetértve nem tartja indokoltnak a bélyegzők kivitelét a szavazóhelyiségből, ugyanakkor Wiener György (MSZP) azt közölte: nem lát lehetőséget visszaélésre a mozgó urnás szavazás során, ha két ellenérdekű szavazatszámláló bizottsági tag működik közre a voksolásnál.
Lapunkhoz eljuttatott információk szerint többek között a főváros I. kerületének vezetése is úgy döntött: minden szavazókörbe két bélyegzőt csináltat. Az egyiket a mozgó urnánál, a másikat a szavazóhelyiségben használják majd. Horváth Tivadar kerületi jegyző szerint erre lehetőséget adnak a jogszabályok.
Szakértőink szerint a mozgó urnás szavazásnak az OVB állásfoglalásától eltérő lebonyolítása súlyos és tömeges választási csalásra ad lehetőséget. Úgy vélik, az OVB a szavazókörökre kötelező érvényű rendelkezésének a figyelmen kívül hagyása nagyon súlyos törvénysértésnek minősül, amely – ha bekövetkezik – a választások tisztaságát kérdőjelezi meg.
Rekordszámú hallgatót vett fel az ELTE
