Béke poraikra… címmel írt hatalmas, immár két kötetben megjelent összefoglaló munkát Bús János és Szabó Péter katonatörténész, amellyel régi adósságot igyekeztek leróni. A második világháborúban Magyarországon, a keleti frontokon, a hadifogolytáborokban és a kórházakban elesett, elhunyt, eltűnt katonák adatait kutatják munkatársaikkal negyedik éve kitartóan, s adják közre a névsorokat – egy részüket a háború óta először.
Az első kötetben 28 ezer, a másodikban 42 ezer név vált ismertté; jövőre tervezik kiadni a harmadikat, amelyben további 10-15 ezer hősi halott, elhunyt hadifogoly, internált és munkaszolgálatos neve olvasható.
Az irattári kutatásokkal nem elégedtek meg, s bejárták Szlovákiát, Ukrajnát, Romániát, Szerbiát, Kis-Jugoszláviát és Horvátországot, majd Lengyelország, Csehország, Belorusszia és Oroszország hadisírjainak felderítése következett. Az elesett 120-150 ezer magyarból 80-85 ezer nevét tudjuk (a nyughelyüket nem minden esetben), de a többiekről valószínűleg már soha nem derül ki, hol nyugszanak. A Don-kanyari kataklizma miatt ilyen magas a nevenincs hősi halottak száma, indokolják meg a szakemberek a szomorú tényt.
Felső-Ausztriában, Tirolban, Vorarlbergben és Bécs környékén a kutatók tervezett útvonalát az itthoni nyilvántartások határozták meg. Az osztrák hadisírokról nem volt információjuk, az egykori hadifogoly-útvonalak mentén indultak el. Szabó Péter az első állomást, Deutschaltenburgot vélte „választóvíznek”, s érzései igaznak bizonyultak. E helyütt példásan gondozott magyar katonai síremléket találtak, nemzetiszín szalagos koszorúkkal, Kossuth-címerrel, feszülettel. Három magyar katona emlékét ápolják ily kegyelettel évtizedek óta, nyughelyüktől pár lépésnyire tíz magyarországi zsidó munkaszolgálatos sírja található felirattal, rendezetten. S ez látható egész Ausztriában.
A bécsi Zentralfriedhof katonai parcellájában a pontos osztrák nyilvántartások szerint megjelölt parcella adott sorában megtalálták az itthoni adatok alapján azonosított magyar katonákat. A bécsi hadikórházakban sokan haltak meg, s az eltelt fél évszázadban mindig akadtak kezek, amelyek néhány szál virágot tettek a hantokra. Nincsenek másutt sem elhanyagolt sírok: a német, magyar, amerikai és szovjet katonák nyughelyét az önkormányzatok, temetőgondnokságok rendezik. Bruckban a főtéren, Fürstenfeldben a temetőben a kutatók maguk is meggyőződhettek minderről. Feffernitzben halottak napján a lakosság kivonul a temetőbe a központi kereszthez, amely alatt 126 dunai sváb, 25 orosz, 66 ukrán és 19 magyar katona nyugszik. Énekelnek, imádkoznak, emlékeznek, gyertyát gyújtanak.
Segítőkésznek mutatkoztak az osztrák katonai szervek is. A Bundesheer laktanyáiban adtak szállást a magyar bajtársaknak, számol be róla Bús János. A második világháborúban elesettekről szóló magyar katonai nyilvántartást újabb 200 névvel sikerült kibővíteni az osztrák temetőkben szerzett adatok révén. Az osztrák határhoz közeli németországi Hofkirchenben emlékkápolnát emeltek a magyar katonáknak; a kis kegyhely belső falait freskók díszítik, s körben olvashatóak a nevek. Ebbe a gyűjtőtemetőben helyezték örök nyugalomra a környékbeli településekről exhumált magyarokat. Passauban, Pockingban is gondozottak a magyar katonasírok. Tavasszal mintegy félszáz települést készül felkeresni Szabó Péter és Bús János a volt NDK területén. A keletnémet szocializmus idején sem illett megemlékezni a vesztesekről, nem tudható, milyen állapotúak a sírok. Drezdában, Lipcsében, Gerában hozzávetőlegesen ötezer magyar katona nyugszik, Franciaországban több ezer hősi halott és volt hadifogoly, köztük leventék pihennek. A halott katona nem ellenség, mondta nemrégiben Holló József tábornok, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója, a szovjet katonák újratemetési szertartásán Budapesten. A tisztes emlékezés valamennyiüket megilleti.
A Dánia elleni összeomlás után Dániát kell legyőznie a címvédő magyar válogatottnak
