Jászberényben még mindig az önkormányzati választás plakátháborújára utaló jeleket látni. Az ajándék napsütésben főleg az SZDSZ-es polgármester és a szocialisták aspiránsa Szatmári Zoltán mosolyog le a járókelőkre a szél rojtozta plakátokról. Amikor voksaikat leadták az emberek, még senki sem gondolta, hogy parttalannak tűnő vita kerekedik abból, hogy a kormányzó pártok mindegyike önálló polgármesterjelöltet indított a településen. – A szavazópolgároknak már nincs beleszólásuk a folyamatokba, csak ülnek, mint a moziban, és csavargatják a fejüket – jellemezte a kialakult helyzetet egy helyi lakos, Pák József. A magát nem párthoz köthetően ballibelárisnak jellemző férfi szerint elszomorító az, hogy a baloldali pártok között helyi szinten háború dúl.
Az önkormányzati választások során Magyar Levente SZDSZ-es politikus kapott polgármesterként bizalmat, a huszonöt tagú jászberényi képviselő-testületbe pedig hat szabad demokrata, hét szocialista, hét fideszes, két Centrum párti, egy független és egy lungo dromos jelölt került be. Magyarul: minden adott volt ahhoz, hogy az országot kormányzó pártok a Szolnok megyei településen is leosszák a lapokat, de nem így történt. Az önkormányzati testület alakuló ülésén a polgármester javaslatára valóban MSZP-s képviselőt választottak meg alpolgármesternek Vass Imre személyében, holott a szocialisták helyi szervezete és a testületbe bejutott képviselőik más párttárs személyében gondolkodtak. Az MSZP képviselői két esettől eltekintve minden bizottsági elnök és tag megválasztásakor tartózkodtak, így a szocialista jelöltek helyett a polgári oldal koalíciós tagjai töltik be a posztokat.
Magyar Levente már negyedik ciklusát tölti Jászberény polgármestereként. Mint mondta, az első két ciklusban a rendszerváltó pártokkal működött együtt a városvezetés, 1998 és 2002 között a szocialisták is konstruktívak voltak. A korábbi önkormányzati választások során az MDF, a Fidesz és a szocialisták sem állítottak ellene polgármesterjelöltet, most, 2002-ben viszont ezt minden párt, így érdekes módon a szocialisták is megtették. Véleménye szerint a szocialisták és a szabad demokraták közötti feszült viszony Jászberényben a parlamenti választások idején kezdődött. Az SZDSZ képviselőjelöltjei (Kis Zoltán és Magyar Levente) akkor az első forduló után visszaléptek az esélyesebb szocialista jelöltek javára, cserében a szabad demokraták azt kérték, hogy a szocialisták ne indítsanak polgármesterjelöltet Jászberényben és még néhány településen. Magyar Levente sajnálja azt, hogy az országos együttműködéshez hasonlóan nem sikerült egyezségre jutni, s a jászsági körzetekre vonatkozó szóbeli megállapodást a szocialisták jászberényi szervezete nem fogadta el. A polgármester úgy gondolja, hogy a viták lecsengtek, a közgyűlés elfogadta javaslatát az alpolgármester személyére, a bizottságok elnökeit megválasztották, így az önkormányzat működőképes, és a jövőben a pártpolitikai szempontokat félretéve a város érdekében kell tevékenykedni. Jászberény polgármestere arra a kérdésre, hogy miért nem fogadta el a szocialisták javaslatát, mely szerint Balogh Béla helyi MSZP-elnök lenne az alpolgármester, így válaszolt: – Meghatároztam, hogy ő nem lehet jelölt, hiszen a sajtóban negatívan nyilatkozott rólam, ráadásul korábban az SZDSZ helyi elnökével azt közölte, hogy mindenki lehet itt polgármester, csak én nem. Hogyan emelkedhetnék ezen felül, hol lett volna az a bizalom, amelynek normális esetben polgármester és alpolgármester között meg kell lennie.
A polgári oldallal való közgyűlési együttműködéssel kapcsolatban Magyar Levente leszögezte: – Számomra kellemes meglepetés volt konstruktív hozzáállásuk a kérdéshez. Átlátták, hogy az a fajta feszültségkeresés, amely a választásokat jellemezte, lezárult, kiegyensúlyozott politikai struktúra jött létre a jászberényi közgyűlésben és a város érdekében a pályázati lehetőségeket kihasználjuk.
A közelmúlt történéseit gyökeresen máshogy látják a magukat a választás előtt „van egy csapat” szlogennel hirdető szocialisták. Balogh Béla, az MSZP jászberényi elnöke, aki a helyi képviselő-testületben frakcióvezető, kategorikusan kijelentette: nem volt megállapodás megyei és helyi szinten a szocialisták és a szabad demokraták között az országgyűlési és az önkormányzati választásokra vonatkozóan. Véleménye szerint az SZDSZ az országgyűlési választások első fordulójának silány eredményét látva még aznap este döntött jelöltjei visszaléptetéséről, ám azt hivatalos egyeztetés nem előzte meg. – A második forduló előtt viszszahívott politikusaik nem segítették a szocialisták jelöltjeit. A lakossági fórumokon, helyi televíziós műsorokban nem jelentek meg, s nem szóltak az MSZP jelöltjei érdekében, holott az első forduló eredményei szerint erre nagy szükség lett volna, hiszen a polgári oldal jelöltjei szorosan követték a szocialistákat – szögezte le. – Az egyik körzetben a fideszes Járvás István meg is fordította az eredményt, s Szekeres Imrét maga mögé utasította – tette hozzá igazolásképpen. Magában sorolja az eseményeket, s egy kivétel jut eszébe: amikor Szekeres Imre rendezvényének Kovács László pártelnök volt a vendége, s azon Magyar Levente megjelent, s fel is szólalt. Az önkormányzati választások eredményének ismeretében a jászberényi 25 tagú képviselő-testület 7 fős szocialista párti frakciója az alakuló ülés előtt Magyar Levente polgármesterhez eljuttatott egy írásbeli megállapodás-tervezetet, amelyben az szerepelt, hogy az alpolgármestert, valamint két frekventált bizottság elnökét az MSZP jelöli ki. – Az alakuló ülésen a polgármester az alpolgármester jelölésekor, s a bizottsági helyek elosztásakor figyelmen kívül hagyta az egyeztetéseket, s a Fidesz–MDF képviselőcsoportjával egy háttérben megkötött paktum alapján határozták meg az önkormányzat bizottságainak összetételét – jelenti ki Balogh Béla. Hozzátette: ezt érzékelve tartózkodtak a szavazástól, mivel nem kívántak részt venni a személyi függőséget alapul vevő helykiosztásban.
Mint azt a jászberényiek jól tudják, a jó választási eredményt elért szocialisták hét bizottság irányításában nem vesznek részt, s néhány napja pártfegyelmit indítottak Vass Imre, Jászberény MSZP-s alpolgármestere ellen. Szerintük a képviselő az MSZP érdekeit figyelmen kívül hagyva fogadta el Magyar Levente polgármester felkérését a városvezetőt helyettesítő posztra.
Vass Imre, a „megregulázásra váró” alpolgármester elmondta: a város vezetőjének felkérését két alkalommal – pártérdekre hivatkozással – visszautasította, s az alakuló ülés előtt közölt harmadik kérésre mondott igent. – Világossá vált előttem, hogyha harmadjára is nemet mondok, akár az is elképzelhető, hogy a szocialisták helyett a fideszesek kapnak lehetőséget ennek a posztnak a betöltésére, vagy működésképtelenné válik az önkormányzat. Tehát az MSZP érdekeit figyelembe véve mondtam igent, másrészt az önkormányzat működőképességének fontosságát tartottam szem előtt – nyilatkozta Jászberény alpolgármestere.
A szocialista alpolgármester büntetése a „megrovástól a kizárásig” terjed. December elejére várható döntés.
Menczer Tamás: A vitákat és a választást is meg fogjuk nyerni + videó
