Sem az Országos Cigány Önkormányzat, sem az Országos Német Kisebbségi Önkormányzat vezetősége nem támogatja, hogy küldöttgyűlés válasszon országos kisebbségi önkormányzatokat – értesültünk. A jelenleg működő országos elektori rendszerű választáson minden mandátumot nyert független és települési kisebbségi képviselő részt vehet, a küldöttrendszer viszont csak azoknak adna lehetőséget a voksolásokon való részvételre, akiket a megyén belül választanának ki a voksok megtételére. A szakértők szerint az elektorok számának jelentős csökkentésével „könnyebben megvehetővé” válnának a választás résztvevői.
A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal (NEKH) honlapjáról is letölthető, választójogi kérdésekkel foglalkozó jogalkotási koncepciót még az előző ciklusban fogadta el az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága. A nagy létszámú kisebbségek esetében ugyanis az országos önkormányzatot választó elektori gyűlés nagysága technikailag kezelhetetlen.
A cigány és a német önkormányzat képviselői szerint a legfőbb hibája a tervezetnek, hogy sérülne a közvetlen választás elve, ami újabb problémákat vetne fel. A javaslat szerint a helyi kisebbségi vezetőknek kellene megyén belül megválasztaniuk azt a néhány személyt, akik mint küldöttek vennének részt az országos kisebbségi önkormányzati vezetők megválasztásán. A jelenlegi, kissé bonyolult és nehézkes rendszer lényege viszont az, hogy ebben világosan követhető, hányan szereztek a kisebbségi önkormányzati választásokon mandátumot.
Megrázó fotók: itt halt meg Schmuck Andor
