Magyar expedíció indul az Antarktiszra – adtuk hírül tegnap az Info Rádió értesülései nyomán.
– Kutató és filmes szakemberekből álló csapatunk – az első önálló magyar antarktiszi expedícióként – az elkövetkezendő antarktiszi nyarat (2003. január–február) az Antarktiszi-félsziget mellett elhelyezkedő Déli Shetland-szigetek legnagyobb szárazulatán, a King George-szigeten tölti – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Ilylyés Péter, a magyar Antarktisz- program szervezője és résztvevője.
A tudományos program kidolgozásában a Magyar Földrajzi Társaság adott segítséget. Az út szakmai előzményeként Nagy Balázs, az expedíció tudományos vezetője, az Eötvös Loránd Tudományegyetem geográfus tanára 1997–98-ban egy nemzetközi kutatócsoporthoz társulva hét hónapos antarktiszi expedíción vett részt, ahol megfigyeléseket és helyszíni méréseket végzett a domborzatot alakító folyamatok és formák szerepének és összefüggéseinek feltárására. A mostani út feladata az öt évvel ezelőtt elkezdett kutatások folytatása: a globális felmelegedés következményeként visszahúzódó jégtakaró és az alóla előtűnő „fagyos oázisok” által biztosított új életterek vizsgálata. A december végén útnak induló felfedezők – akik felszereléseiket szánokon húzva gyalog szelik át a szigetet – reményei szerint eredményeik hozzájárulhatnak a Kárpát-medence jégkor végi fejlődéstörténetének jobb megértéséhez, valamint a globális környezetvédelmi problémák okainak feltárásához.
A kutatások az antarktiszi élet színterét jelentő jégmentes partvidéki oázisokban, a nemzetközileg szigorúan védett kiemelt tudományos jelentőségű területeken, és a King George-szigetet borító glecscserek felszínén és belsejében folynak majd.
– Jön velünk egy filmes stáb is, akik egy 4-szer 26 perces, szélesvásznú ismeretterjesztő dokumentumfilm-sorozatot készítenek, az expedíció hétköznapjain keresztül bemutatva az Antarktisz földrajzi környezetét és élővilágát. A filmek eddig alig ismert vidéket tárnak majd elsőként a közönség elé – vázolta a terveket Illyés.
A magánkezdeményezésben létrejött felfedezőút az MTA és a Magyar Földrajzi Társaság, valamint az ORTT támogatását élvezi. Az 50 milliós költségeket szponzori támogatások fedezik. A csapat a tervek szerint március 25-én érkezik vissza Magyarországra.
*
Az expedíció résztvevői: Nagy Balázs 33 éves kutató, geográfus; Bugya Éva 25 éves kutató, geográfus; Illyés Péter 27 éves kutató, hegymászó; Fiar Sándor 36 éves természetfilmes, geográfus; Tóth Zsolt Marcell 28 éves természetfilmes, rendező-operatőr; Nemes Veronika 30 éves természetfilmes, kutató; Molnár Attila Dávid 26 éves tengerbiológus, búvár-operatőr.
A Dánia elleni összeomlás után Dániát kell legyőznie a címvédő magyar válogatottnak
