Antarktisz: magyar expedíció

Először indul önálló magyar expedíció az Antarktiszra. A december végén útra kelő hazai felfedezők az Antarktiszi-félsziget mellett lévő King George-szigetre készülnek, amelyet – felszereléseiket szánokon húzva maguk után – gyalog szelnek át. A kutatók a két hónapos úton a globális felmelegedés következményeit vizsgálják majd.

Grimm Balázs
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar expedíció indul az Antarktiszra – adtuk hírül tegnap az Info Rádió értesülései nyomán.
– Kutató és filmes szakemberekből álló csapatunk – az első önálló magyar antarktiszi expedícióként – az elkövetkezendő antarktiszi nyarat (2003. január–február) az Antarktiszi-félsziget mellett elhelyezkedő Déli Shetland-szigetek legnagyobb szárazulatán, a King George-szigeten tölti – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Ilylyés Péter, a magyar Antarktisz- program szervezője és résztvevője.
A tudományos program kidolgozásában a Magyar Földrajzi Társaság adott segítséget. Az út szakmai előzményeként Nagy Balázs, az expedíció tudományos vezetője, az Eötvös Loránd Tudományegyetem geográfus tanára 1997–98-ban egy nemzetközi kutatócsoporthoz társulva hét hónapos antarktiszi expedíción vett részt, ahol megfigyeléseket és helyszíni méréseket végzett a domborzatot alakító folyamatok és formák szerepének és összefüggéseinek feltárására. A mostani út feladata az öt évvel ezelőtt elkezdett kutatások folytatása: a globális felmelegedés következményeként visszahúzódó jégtakaró és az alóla előtűnő „fagyos oázisok” által biztosított új életterek vizsgálata. A december végén útnak induló felfedezők – akik felszereléseiket szánokon húzva gyalog szelik át a szigetet – reményei szerint eredményeik hozzájárulhatnak a Kárpát-medence jégkor végi fejlődéstörténetének jobb megértéséhez, valamint a globális környezetvédelmi problémák okainak feltárásához.
A kutatások az antarktiszi élet színterét jelentő jégmentes partvidéki oázisokban, a nemzetközileg szigorúan védett kiemelt tudományos jelentőségű területeken, és a King George-szigetet borító glecscserek felszínén és belsejében folynak majd.
– Jön velünk egy filmes stáb is, akik egy 4-szer 26 perces, szélesvásznú ismeretterjesztő dokumentumfilm-sorozatot készítenek, az expedíció hétköznapjain keresztül bemutatva az Antarktisz földrajzi környezetét és élővilágát. A filmek eddig alig ismert vidéket tárnak majd elsőként a közönség elé – vázolta a terveket Illyés.
A magánkezdeményezésben létrejött felfedezőút az MTA és a Magyar Földrajzi Társaság, valamint az ORTT támogatását élvezi. Az 50 milliós költségeket szponzori támogatások fedezik. A csapat a tervek szerint március 25-én érkezik vissza Magyarországra.
*
Az expedíció résztvevői: Nagy Balázs 33 éves kutató, geográfus; Bugya Éva 25 éves kutató, geográfus; Illyés Péter 27 éves kutató, hegymászó; Fiar Sándor 36 éves természetfilmes, geográfus; Tóth Zsolt Marcell 28 éves természetfilmes, rendező-operatőr; Nemes Veronika 30 éves természetfilmes, kutató; Molnár Attila Dávid 26 éves tengerbiológus, búvár-operatőr.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.