„Az MSZP-t a neoliberálisok uralják”

Az MSZP szociáldemokrata arculatát illetően kezdettől fogva komoly kételyeim vannak – jelentette ki lapunknak adott interjújában Kulcsár Péter, a Társaság a Történelmi Szociáldemokráciáért nevű civil szervezet társelnöke. Véleménye szerint a rendszerváltás óta először az Orbán-kabinet fékezte meg az MSZP-re jellemző neoliberális rohanást. Lapunknak adott interjújában a történelmi szociáldemokrácia belső megosztottságáról, valamint az MSZP szociáldemokrata arculatáról fejtette ki a véleményét.

Jezsó Ákos
2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hány arcú lehet a szociáldemokrácia?
– Vannak, akik úgy vélik, hogy a szociáldemokrácia sokarcú szellemi áramlat. Ezzel a relativizmussal én nem értek egyet. Szerintem a szociáldemokráciának egységes lényege, gondolata van, amelyet a rövid távú politikai érdekek miatt nem lehet módosítgatni.
– Ezt csak azért kérdezem, mert jelenleg az MSZP, valamint több politikai erő is arra törekszik, hogy a saját maga számára lefoglalja ezt a jelzőt.
– Magyarországon szociáldemokrata párt 1890 óta működik, a kommunista mozgalomtól teljesen függetlenül. 1956-ban Nagy Imre, aki a reformkommunisták vezetője volt, tiszteletben tartotta a történelmi szociáldemokrácia önállóságát. Még abban is támogatta a szociáldemokratákat, hogy visszakapják székházukat és a sajtójukat. Más kérdés, hogy ha az MSZP most egy újkeletű, párhuzamos szociáldemokrata párttá kíván válni. Elvileg ezt megteheti, csakhogy ebben az esetben ezzel a törekvésével a követett politikai gyakorlatának is összhangban kellene lenni. Azonban éppen e téren komoly kételyek vannak. Az MSZP ugyanis nem a történelmi szociáldemokrácia irányát követi. A kádári MSZMP az 1918-ban alakult Magyarországi Kommunista Párt örököse, az MSZP pedig ebből a pártból jött létre. Reformkommunista pártként sem mondhatja magáról azt, hogy szociáldemokrata vonalat visz, hiszen a tőke törekvéseit korlátlanul támogató neoliberális gazdaságpolitikát folytat. Ennek ellenére a szociáldemokrata pártokat tömörítő Szocialista Internacionálé teljes jogú pártként felvette tagjai közé. Csakhogy: nem attól lesz az MSZP hiteles szociáldemokrata párt, hogy egy nemzetközi szervezet a tagjai közé fogadja. De még attól sem, hogy megnyeri a választásokat. A Szocialista Internacionálé eredetileg valóban a történelmi szociáldemokrata pártok nemzetközi szervezete volt. Ma már azonban nem az.
– Megváltozott a Szocialista Internacionálé szellemisége?
– Napjainkra egy olyan, vegyes összetételű tömörüléssé vált a Szocialista Internacionálé, amely nemcsak a volt kommunista utódpártokat, hanem még a harmadik világbeli diktatúrák pártjait is felvette tagjai közé. Úgyhogy most már inkább egyfajta népfrontmozgalommá alakult. Jelenleg a neoliberális irányzatot képviselő politikusok és pártok uralják. Ennek pedig megfelel a Magyarországon ugyancsak neoliberális elvek alapján működő MSZP.
– A nemzetközi szervezetben háttérbe szorult a történelmi irányzat?
– A történelmi jelző ideális körülmények között elhagyható lenne. Azért kell mégis feltüntetni, mert a volt reformkommunista pártok ugyancsak szociáldemokrata névvel kezdik magukat jellemezni. Nézze: a történelmi pártok a keleti blokk sok országához hasonlóan, 1990 óta Magyarországon is folyamatosan hátrébb szorulnak. Ennek sok oka van. A hazai rendszerváltást megelőző kerekasztal-tárgyalások során már eleve hátrányos helyzetbe kerültek az új pártmozgalmakkal szemben. Pártvagyonukat például nem kapták vissza, ami igen súlyos hátrányt jelentett. Én azt nem tartom tragikusnak, hogy az új pártmozgalmak a rendszerváltás után megerősödtek. Ettől még a kisebb történelmi pártok nyugodtan működhetnének, és a parlamentben egyfajta politikai igazmondó tükörképet állíthatnának a többi párt elé. 1990 óta ugyanis a korrigálás jócskán ráférne az úgynevezett baloldal politikájára.
– Szociáldemokrata szempontból hogy értékeli az MSZP politikáját?
– Az MSZP szociáldemokrata arculatát illetően kezdettől fogva komoly kételyeim vannak. Magyarországon a rendszerváltozás után olyan szélsőséges privatizálás ment végbe, amelyet szociáldemokrata szempontból egyszerűen nem lehet támogatni. A hazai ipar ilyen robbanásszerű felszámolását roppant károsnak tartom. Ezt még a rendszerváltás előtt, Németh Miklós kormánya indította el, de mégis az MSZMP tagságából létrejött MSZP nevével lehet ezt a folyamatot fémjelezni.
– Az Antall-kormány sem mérsékelte a privatizációs folyamatot.
– Ez igaz, csakhogy ők nem mondták magukról, hogy szociáldemokraták. A privatizáció azonban mégis a Horn-kormány alatt érte el a csúcspontját, hiszen kiterjedt a közművekre és a közszolgáltatásra is. Ennek a szélsőséges politikának a káros voltát pedig az egyre romló szociálpolitikai ellátás csak tovább fokozta. A Bokros-csomag eltörölte a családi pótlékot és a gyest, ami a közepesnél kevesebb jövedelemmel rendelkező embereket nagyon súlyosan érintette. Abban az időben még olyan elképzelés is felmerült, hogy a fizetett szabadságokat öszszevonják a betegszabadságokkal. Ez azonban már a liberális beállítottságú Alkotmánybíróságnak is sok volt, és megakadályozta a végrehajtását. A nyugdíjkorhatárt mégis szélsőséges mértékben emelték. Emlékezzen rá: a családos, gyermekeket nevelő asszonyok számára hét esztendővel emelték meg a nyugdíjkorhatárt. Ezt én kíméletlen intézkedésnek tartom. Furcsa, de így van: a rendszerváltás óta az első olyan kormány, amely megfékezte ezt a neoliberális rohanást, az Orbán-kabinet volt. Az előző, jobboldali kabinet a szociáldemokrata elvekhez közelebb állt, mint a jelenlegi, Medgyessy Péter által vezetett, vagy a korábbi, Horn Gyula által irányított MSZP-s többségű kormányok.
– A különböző szociáldemokrata irányzatok között az utóbbi időben egyfajta közeledési folyamat kezdődött. Elképzelhetőnek tartja az egymásra találásukat?
– A történelmi szociáldemokraták jelenleg három csoportosulásban vesznek részt. Az egyik a történelmi Szociáldemokrata Párt, amelyet fundamentális pártnak tartok. A másik a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, amelyik a történelmi hagyományaihoz méltó kezdete után sajnos jócskán eltávolodott ettől az irányzattól. Jelenleg az egykori MSZMP és a SZOT tisztségviselői vezetik. Elnöke Kapolyi László, aki most az MSZP parlamenti frakciójában foglal helyet. Az MSZDP-ben tehát napjainkra jócskán megritkultak a történelmi irányzathoz hű tagok. A harmadik csoportosulás a szociáldemokrácia történelmi hagyományait ápoló civil szervezetekből áll. Ezeknek a tagjai Szociáldemokrata Kerekasztal néven október 2-án egyeztető fórumot hoztak létre, amely a megosztott szociáldemokrata mozgalom belső feszültségét szeretné enyhítheti. Nagyon nehéz a közeledés, hiszen az előbb említett két pártnak egymással semmilyen kapcsolata sincs. Hasznosnak látom Szűrös Mátyás szerepét a történelmi szociáldemokraták körében. Jól emlékszem rá, hogy a Bokros-csomag megszavazása idején ő azon kevesek egyike volt, aki elutasította a megszorító törvényt. Sajnos az akkori MSZP-ből napjainkra majdnem teljesen kiszorultak a neoliberális irányzatot elutasító, másként gondolkozók.
– Szinte reménytelen vállalkozásnak tűnik, hogy egy esetleg magára találó szociáldemokrata mozgalom pénzügyi háttér hiányában az MSZP-vel szemben valódi alternatívát jelentő baloldali mozgalommá váljék.
– Megfelelő pénzügyi háttér és sajtótámogatás nélkül valóban nem lehet előretörni. Valamikor több mint húsz lapja volt a szociáldemokráciának, most egy sincs.
– Szűrös Mátyás szerint az új baloldali tömörülést a Centrum párt mintájára, a már meglévő pártformációk fölött kialakított ernyőszervezettel lehetne létrehozni. Egyetért ezzel az elképzeléssel?
– Ha a gazdasági és szociális trendet figyeljük, akkor nem zárhatjuk ki, hogy Magyarországon is megerősödik a történelmi szociáldemokrácia. Ha ugyanis folytatódik a neoliberális gazdaságpolitika, és a kis jövedelműek nem férnek hozzá a dráguló közszolgáltatáshoz, a privatizált egészségügyhöz, és az egyre költségesebb igazságszolgáltatáshoz, akkor tovább növekszik a társadalom kettészakadása, és elkerülhetetlenül fokozódik az elégedetlenség. Nem hiszem, hogy ez csak a jobboldali pártokat erősítené. Ezért esélyt látok arra, hogy a történelmi szociáldemokrácia feléled hazánkban. Egyetértek Szűrös Mátyással abban, hogy létre kell hozni az ön által említett egységes szervezetet. Remélem, előbb-utóbb az összes érintett felismeri ennek a fontosságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.