Bokros-csomag a nemzetpolitikában

A Fidesz javasolja majd, hogy a státustörvény tartalmazzon egy olyan paragrafust, amely megszabja: a költségvetés hány százalékát költse a mindenkori magyar kormány a jogszabály végrehajtására. Németh Zsolt volt államtitkár szerint erre azért van szükség, mert a Medgyessy-kormány jövő évi költségvetési tervezete gyakorlatilag lehetetlenné teszi a törvény végrehajtását.

Pataky István
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen konkrét felvetései lesznek a Fidesznek a Máért konzultatív tanácskozásán a státustörvénnyel kapcsolatban?
– Átvizsgáltuk a kormány javaslatait. A módosítások többsége számunkra is elfogadható, mivel azok az Európa Tanács Velencei Bizottságának ajánlásait, az Orbán–Nastase megállapodást és a törvény végrehajtási utasításait vezetik át a törvénybe. Azonban néhány ponton a javaslat a nemzetközi kötelezettségeinken túlmegy és elfogadásuk esetén visszalépést jelentenek. Ezért konkrét módosító javaslataink lesznek, amelyeknek célja a munkavállalási kedvezmények megtartása, az egyénekhez eljutó oktatási-nevelési támogatás megőrzése, és hogy a magyarigazolvány továbbra is egyértelműen alapfeltétele legyen a jogalanyiságnak. Ezen túl javasolni fogjuk, hogy a törvény tartalmazzon egy olyan paragrafust, amely megszabja, hogy a mindenkori magyar kormány a költségvetés hány százalékát költse a státustörvény végrehajtására. Erre azért van szükség, mert a Medgyessy-kormány jövő évi költségvetési tervezete gyakorlatilag lehetetlenné teszi a törvény végrehajtását. A költségvetéssel kapcsolatos kérdést így jellemezhetném: nemzetpolitikai Bokros-csomaggal van dolgunk.
– A kormány álláspontja szerint a kulturális és nyelvi identitás megőrzése lehet a kedvezménytörvény kizárólagos célja, s ezért szükséges a jogszabály tartalmi módosítása. Mennyiben elfogadható ez az érvelés?
– Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy ez a jelenlegi külügyi kormányzat, valamint a határon túli magyarságért felelős kormányzati tisztviselők másféle nyilatkozatokat tesznek. Természetesen ez az álláspont számunkra elfogadhatatlan. A határon túli magyarságot érdemben, a teljes anyagi létet is felölelő módon kell támogatni. Identitásukat szülőföldjükön csak így őrizhetik meg. Azt hittem, a magyarországi politikai elit már túljutott azon, hogy a határon túli magyarság „folklór”-kérdés. Úgy látszik, tévedtem, és régi, elfelejtettnek vélt reflexek jelentek meg újra ezen a területen is. Amúgy a Velencei Bizottság ajánlása is lehetővé teszi az oktatáson és a kultúrán túli támogatást bizonyos keretek közt. Ezeket kellene nekünk is alkalmazni.
– Miként vélekedik Bársony András külügyi államtitkár azon kijelentéséről, hogy a hozzáférhető kedvezményeknek nem lehet feltétele a magyarigazolvány megléte?
– Remélem, egy magánvéleményről van szó, amely a kérdés nem ismeréséből ered. Természetesen nem csak az magyar a határainkon túl, akinek igazolványa van, de a törvény jogalanya viszont csak az lehet. Amúgy semmi értelme nem lenne a törvénynek, és biztos vagyok benne, hogy Bársony Andrásnak sem célja, hogy a magyarigazolvány elértéktelenedjen és pusztán egy üres papírrá váljon.
– A polgári kormányt a szomszédos országokkal való konzultációk hiányával vádolta az akkori ellenzék. Nemrég Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke felháborodásának adott hangot, amiért a Medgyessy-kabinet részéről még tájékoztatás sem érkezett a tervezett módosításokról. Mennyiben fogadható el ez az eljárás?
– A polgári kormány mindenkivel egyeztetett. Igaz azonban, hogy cselekedeteikor leginkább a Magyar Állandó Értekezlet döntéseit vette alapul. A kormányzat mostani eljárásáról annyit, hogy a november 11-i szakértői egyeztetésen kiderült, hogy a határon túli magyarok sem értenek egyet a kormányzati javaslatok egy részével. Megfelelő egyeztetés esetén ez elkerülhető lett volna. Jómagam nem örülök ennek az állapotnak. A Fidesznek nem lehet más célja, mint hogy a kormány, a határon túli magyarok és az ellenzék egyetértésre jusson és mihamarabb, még az idén elfogadjuk a módosítást a lehető legnagyobb konszenzussal. Az elhúzódó viták elkerülése érdekében a magunk részéről készek vagyunk az intenzív konzultációkra. Ugyanakkor azt is leszögezem: elvtelen kompromisszumra nem leszünk hajlandók, a törvény eredeti céljaitól való visszalépést nem fogunk támogatni. Ez ugyanis azzal járna, hogy a határon túli magyarok nem csupán a magyarigazolványból, hanem az anyaországból is kiábrándulnának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.