Cserepek

Illés Sándor
2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Színes, szép majolikavázához hasonlít az ifjúság. Kronosz, az idő tartja a kezében, forgatja, és gyönyörködik benne, aztán egyszer csak kiesik a kezéből a váza, széttörik a kövezeten, és ezer darabra hull.
Életünk egy részét azzal töltjük, hogy összeszedegetjük a széthullt cserepeket, és megpróbáljuk újra egymáshoz illeszteni őket. Ez azonban már képtelenség, csak egy-egy darabjában gyönyörködhetünk, visszagondolva a múltra. Én is ilyen cserépdarabot forgatok most a kezemben, amikor Bujdosó Erzsikére gondolok.
Ő volt az angyal!
Nyurga, szőke hajú, szeplős teremtés, szegény árva, aki egyszer tejért jött a mamához, s meglátott engem, akkor még kisgyereket, és a szárnyai alá vett. „Jaj, de édes csöppség!” – csapta össze két szurtos tenyerét.
A mama örült neki, megbízott benne, elengedett vele a rétre is, meg sokat kószáltunk a kertben. Erzsike sok-sok mesét tudott, a nagymamájától tanulta valaha, s nekem mind elmesélte. Rókákról, farkasokról, őzekről, medvékről szóltak ezek a mesék, meg boszorkányokról, csak néha tündérekről. Vannak jó, és vannak gonosz szellemek. A gonoszaktól óvakodnunk kell. Tudott erre varázsszavakat is Erzsike, akit a mama igazi angyalnak nevezett. Vásárolt neki a piacon olcsó kis ruhácskát meg papucsot.
Erzsike tanított meg engem imádkozni és tapsolni. „Verd csak össze a tenyeredet, Sanyika, és kívánj valami nagyot! Akkorát, mint a ház. Az mind teljesül, mert hallja a jó szellem.”
Kipróbáltam én ezt a varázsigét felnőttkoromban is: nem működött. Valahol eltévesztettem volna? Vagy közben kihaltak a jó szellemek? Azért vannak ilyen sötét sejtelmeim, mert Erzsike közben meghalt. A múltkor hallottam a lányától, akivel találkoztam.
Engem két évig ajnározott. Életem legszebb két esztendeje volt ez.
Távozása váratlanul ért. Emlékszem jól, szikrázó nyári nap volt, éppen csépeltünk a szérűn. Odavitt engem, mert nagyon szerettem a gépeket nézni. Kész csoda volt akkoriban egy ilyen régi, piros cséplődob munka közben az elevátorral, amely a kicsépelt szalmát hordta.
Bámészkodtam, egyszer csak észrevettem, hogy elengedte a kezemet. Utánafutottam. A szalmakazal mögött leltem rá Erzsikére. Döbbenten néztem a jelenetet. Egy izmos legény ölelte a keblére. Szoknyája felhúzódott egész a combjáig.
Szaladtam a mamához. Nézett rám csodálatosan kék szemével. Akkor nem szólt. Csak másnap, amikor hiába vártam Erzsikét. „Az angyal elrepült!” Így mondta a mama csendes borongással.
Azóta tudom, hogy miért van szárnyuk az angyaloknak. Hogy repülni tudjanak.
Nézegetek egy másik cserépdarabot is. Az is felkavar.
Piac közelében lakom, s az utóbbi években, amikor arra vitt az utam, meg-megálltam egy üres fal előtt a mai csarnokban. Régen – jól emlékszem – még teteje sem volt a mai csarnoknak, itt állt egy zöldséges standja. A falra felírta: „Dinynye: 4,50.” Ez volt a dinnye kilónkénti ára abban a szezonban.
Amikor renoválták a piacot, ezt a falfelületet nem mázolták be a festők. Meghagyták mementónak, mert akkor már más ára volt a dinnyének. És más íze az életnek.
Végül eltűnt a felirat, tetőt kapott a csarnok. De amikor erre vitt az utam, valami mindig megállított. Az emlékezés. Gyakran álldogáltak mellettem hozzám hasonló korúak. Motyogtak. Ahogy a siratófalnál szokás. Hogy mire emlékeztünk a fal előtt? Nem a kitelepítésekre, kirakatperekre, akasztásokra, rettegésekre, nyugtalan éjszakákra gondoltunk, hanem arra, ami nem jön többé vissza.
Az ifjúságra.
Lefestették, lemázolták a dinnye árával együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.