Csillagok hullottak hajnalban

MTI
2002. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másodpercenként több hullócsillag is látható volt ma hajnalban 100-150 kilométeres magasságban, a ritka jelenséget a Leonidák meteorraj idézte elő, amelyen a Föld keresztülhaladt – adta hírül az MTI. A Leonidák szülője a Tempel–Tuttle üstökös, amely megnyúlt pályáján haladva harminchárom év alatt kerüli meg a Napot. A Nap közelébe érve gáz- és poranyaga a felmelegedés következtében elillan, a belőle származó szilárd részecskék pedig kozmikus útja mentén szétszóródnak, törmelékfelhőt alkotva.
A jelenség különlegessége, hogy a Tempel–Tuttle üstökös 1998-as napközelségéből származó meteorrajon ezúttal halad át utoljára a Föld – mondta Sárneczky Krisztián, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára. Az üstökös legközelebb 2031-ben kerül a Nap közelébe. Akkor azonban a Jupiter gravitációs hatása megváltoztatja a porfelhők útját, így nem találkozik bolygónkkal. A hullócsillagzápor már éjféltől látható volt, kezdetben percenként, majd másodpercenként fénylett fel egy-egy hullócsillag, de a legtöbb, másodpercenként akár több is, hajnali 5 órakor izzott az égen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.