Emelkedő és változatlan politikusi fizetések

Várhatóan nemcsak a kormánytagok fizetése, hanem minden parlamenti képviselő alapbére emelkedik jövő év január elsejétől, bár előbbiek illetménye drasztikus mértékben nőne. Medgyessy Péter kormányfő alapfizetése – ahogy a Magyar Nemzet először megírta – a tervek szerint meghaladná az egymillió forintot. A megyei közgyűlések esetében eltérő a helyzet. Van, ahol emelkednek a képviselői bérek, máshol pedig változatlanok maradnak – derült ki szúrópróbaszerű felmérésünkből. Egyelőre a fővárosban is maradnak az illetmények.

Munkatársainktól
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elképzelések szerint nemcsak a kormánytagok, hanem az országgyűlési képviselők fizetése is emelkedne jövőre. Alapbérük eddig a mindenkori köztisztviselői illetményalap – 33 ezer forint – ötszöröse volt, de jövőre várhatóan a hatszorosára emelkedik, vagyis 198 ezer forint lesz, ha elfogadja az erről szóló előterjesztést a T. Ház.
A honatyák további juttatásokban is részesülnek attól függően, hogy tagjai vagy elnökei a parlament bizottságainak, illetve frakcióvezetők-e. Az alapbér 200 százalékát kapja például az Országgyűlés elnöke, 150 százalékát pedig az alelnökök.
Az Országgyűlés állandó és különbizottságának elnökei alapfizetésük 100 százalékát kapják még kézhez pluszban, míg a testületek „egyszerű” tagjai annak 40 százalékát. A pártok frakcióvezetői és a független képviselők megbízottjai alapbérük 120 százalékkal növelt részére is jogosultak. Emellett minden parlamenti képviselő számíthat költségtérítésre is, attól függően, milyen messziről jár be az Országházba. E tekintetben maximum az alapbérük 60 százalékával egészülhet ki fizetésük, de a Budapesten élőké is 35 százalékkal.
Igazán nagy mértékben azonban jövőre a kormány tagjainak fizetése emelkedne. Az előterjesztés szerint mintegy a duplájára nőne a kormánytagok fizetése január elsejétől. Az előzetes elképzelések alapján Medgyessy Péter miniszterelnök fizetése a jelenlegi bruttó 640 000 forintról 1 072 500 forintra emelkedne. Miniszterei még ennél is nagyobb arányú fizetésemelésre számíthatnának: a mostani 420 ezer forint helyett 922 350 forintot vihetnének haza, a politikai államtitkárok pedig a bruttó 425 ezer forint helyett 876 233 forintos alapbért kapnának.
A Fővárosi Közgyűlésben egyelőre változatlanok maradnak a képviselői fizetések. Demszky Gábor főpolgármester alapfizetése továbbra is 529 100 forint lesz, míg a képviselőké az ő bérének 23 százaléka, vagyis 121 693 forint. A városházi bizottsági tagságért a képviselői illetmény 50 százaléka jár még, a bizottsági elnököknek azonban az alapbér kétszerese. Demszky Gábort és helyetteseit bérük mellett megilleti az utazási és étkezési hozzájárulás, valamint ruházati költségtérítés is, amely havonta 61 050 forintot jelent.
A Csongrád Megyei Közgyűlésben nem változott az elnök és a két alelnök illetménye az előző ciklushoz viszonyítva. Az újraválasztott Frank József havonta továbbra is 455 ezer forintot vihet haza, míg Ott József és Marosvári Attila 433 250 forintot keres. A képviselők az elnöki fizetés 10 százalékát kapják. Amennyiben több bizottságban is tagok, keresetük 68 250 forintra emelkedik.
Hajdú-Bihar megyében utoljára 2001-ben emelték a megyei közgyűlés elnökének illetményét. Az összeg 494 ezer forint lett, amely úgy alakult ki, hogy a köztisztviselői alapot 38 ezer forintban állapították meg, aminek 13-szorosát kapta az elnök. Ez utóbbi összeg 20 százalékát, 98 ezer forintot kapnak az önkormányzati képviselők, a bizottsági elnökök pedig 148 ezer forintot. Az elnök illetményét, és ezzel együtt a képviselők tiszteletdíját már korábban is emelték, akkor az illetményalap 12-szeresét szavazták meg az elnöknek.
Az idén nem kívánnak változtatni az elnök illetményén Hajdú-Biharban – tájékoztatta lapunkat Katona Gyula, a közgyűlés ügyrendi bizottságának vezetője. A pénteki közgyűlésen azt terjesztik elő, hogy az elmúlt ciklushoz hasonlóan 494 ezer forint illetményben részesüljön Juhászné Lévai Katalin elnök, az alelnökök – Gyula Ferencné és Tóth József – pedig az elnöki illetmény 95 százalékát, vagyis 469 300 forintot kapjanak kézhez. A közgyűlési tagok tiszteletdíját a pénteki közgyűlés nem tárgyalja, az automatikusan a korábbi szinten marad. Arra a kérdésre, hogy 2003-tól tervezik-e az illetmények, illetve tiszteletdíjak emelését, Katona Gyula elmondta: amennyiben azt a költségvetési törvény lehetővé teszi – amely információink szerint 20 százalékos illetményalap-növekedéssel számol –, akkor valószínűleg emelik a hajdú-bihari tisztségviselők illetményét is.
A Somogy Megyei Közgyűlés elnökének, Gyenesei Istvánnak nem változott a havi illetménye: továbbra is 540 ezer forint fizetést kap, az egyetlen főállású alelnök, Sárdi Árpád – a korábbi alelnökéhez hasonlóan – illetményét pedig 430 ezer forintban állapította meg a közgyűlés. Az előző ciklusban egy főállású és három tiszteletdíjas alelnöke volt a megyei közgyűlésnek. Kaposvár megyei jogú város új képviselő-testülete sem változtatott a régi-új polgármester, Szita Károly 442 ezer forintos illetményén, alpolgármesterének fizetését viszont 135 900 forintról 410 ezerre módosította. Ezt azzal indokolta az előterjesztő, hogy a korábbi két tiszteletdíjas alpolgármester helyett csak egy tiszteletdíjas alpolgármestere lesz Kaposvár közgyűlésének. A képviselői tiszteletdíjakban nem lesz változás a somogyi megyeszékhelyen.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés elnökének és tagjainak tiszteletdíja nem változott az előző ciklushoz képest. Az elnök fizetése 442 ezer forint, a képviselők alapdíja ennek 12,5 százaléka, azaz 55 250 forint.
A Zala Megyei Közgyűlés elnökének tiszteletdíja továbbra is 429 ezer forint. A képviselők fizetéséről még nem született meg a végleges döntés, a közgyűlés következő ülésén várhatóan emelik majd a tiszteletdíjat, ám egyelőre nem tudni, mennyivel. Az előző ciklusban a képviselők az elnök fizetésének 12 százalékát, azaz 51 480 forintot kaptak alapdíjként. Bizottsági tagság esetén ez az összeg 77 220 forint volt.
Heves megyében három éve nem változott a közgyűlés elnökének tiszteletdíja, azaz most is 429 ezer forintot keres. A képviselők alapdíja az elnök fizetésének 13 százaléka, azaz 55 770 forint. A bizottsági elnökök ennek az összegnek a 150 százalékát, vagyis 83 655 forintot keresik. A bizottságok külső szakértőinek tiszteletdíja 27 ezer forint.

Megyénként változó illetmények. A polgármesterek jogállásáról szóló törvény értelmében a megyei közgyűlések elnökei a köztisztviselői illetményalap 11–13-szorosát kaphatják tiszteletdíjként. Mivel az illetményalapot minden önkormányzat saját maga állapítja meg köztisztviselői számára, a közgyűlési elnök fizetése megyénként változik. A megyei közgyűlési képviselők tiszteletdíját az elnök béréből számolják ki. A képviselő alapfizetése, illetve a bizottsági tagságért vagy elnökségért járó pénz mindig az elnök tiszteletdíjának bizonyos százaléka, ez azonban szintén megyénként változik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.