Emlékezés

Illés Sándor
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden igyekezetemmel azon voltam, hogy elkerüljem a Belváros egyes részeit. Ne menjek végig a Veress Pálné utcán, a Szerb utca sarkán megállva egy pillanatra, s utána ne lássam a Bástya utcát. Mert valaha ezen a környéken laktam fiatal újságíróként. A gimnáziummal szemben, abban a morcos házban alapítottam otthont. Ismerem a környék minden kövét, kapualját. Nem akartam újra látni.
De valami csodálatos szerkezet működik az emberben: érzelmünk hangulata nyitogatja a múlt kapuit, vagy zárja rá az ajtót a régi keserűségekre örökre.
Így válik lehetővé, hogy egy-egy már régen feledett mozdulat új erőre kapva befolyásolja életünket. Zengeni kezd bennünk egy régi húr, akár a víz gyűrűzése, ha beledobunk egy kavicsot. Régi szavak, elfelejtett pillantások, elhomályosuló tekintetek. Az emlékezés. A múlt.
Igen ám, de van, amit az ember nem tud szabályozni, irányítani, akárhogyan is akarja. Hiába kerültem én el azt a környéket, a minap álmomban mégiscsak ott jártam. A régi utcákon bóklásztam egy ideig, majd sietve távozni akartam, amikor a régi lakásom kapuja előtt meghallottam a kétségbeesett gyermeksírást és a kiáltást: Apu!
Pontosan emlékszem arra a régi napra, enyhe őszi reggel volt, riportra indultam vidékre, s a gépkocsi már várt rám a kapu előtt. Lefutottam a lépcsőn, kiléptem az utcára, Feri, a fiatal sofőr készségesen tárta ki a kocsi ajtaját előttem.
Ekkor állított meg az a bizonyos gyermeksírás. A kétéves fiam fuldokolva zokogott és kiáltozott utánam: Apu! Apu!
Hirtelen megálltam és a falnak támaszkodtam. Mi történt? Miért hív a fiam zokogva?
Visszafutottam. Könnyes volt a gyermek szeme, s alig kapott levegőt. A karomba kaptam: „Mi történt, kisfiam?” Belém kapaszkodott, görcsösen szorított. A fülemhez nyomta könnytől nedves arcocskáját: „Nem csókoltál meg! – mondta hüppögve. – Pedig azt mondtad – emlékeztetett a szavamra –, hogy sose hagysz el búcsúzás nélkül…”
„Ne haragudj, nagyon siettem.” Átölelte a nyakam. Kis kezével markolászta a fülem. Gagyogott bele, én meg újra megígértem, hogy soha! Hogy mindig vele maradok, fogom a kezét.
Aztán lementem az utcán várakozó gépkocsihoz, és azt mondtam Ferinek, a sofőrnek, hogy nem megyek sehová. Elmarad a riportkészítés. Ámulva nézett rám. Nem értette, mi történt?
Visszatértem a lakásba, és utána játszottunk egész nap a fiammal. Mikor 1956. október 23-a ránk virradt, már el is felejtettük az egészet. Kijártunk abban az időben is a rakpartra, gyönyörködtünk a lobogó zászlókban és a friss szabadság pezsgésében. A Himnuszra akartam megtanítani, de arra még fiatal volt. Aztán egy éjszaka felébredt: „Apa, ki lövöldözik?” – kérdezte tőlem. Magamhoz szorítottam. Azon a napon támadtak ránk a szovjet páncélosok. Lőtték a környéket és a Duna-partot. Mondtam neki: „Ezek a gonoszok!” Erre megfogta a kezem: „Ne engedd be őket, apu!” Beengedtem.
Nagyban tartott még a lövöldözés, amikor egy nap csöngetett valaki. Résnyire kinyitottam az ajtót. Feri, a fiatal sofőr állt ott felhevülten és izgatottan:
„Gyorsan szedje össze a holmiját, csomagoljon élelmet is a felesége! Bécsbe indulok. Viszem a gépkocsit és magukat is! Nem maradok tovább ebben az országban! Nem lesz itt többé magyar élet soha!”
Igen, menni innen. Kinyíltak a kapuk. Ma még talán kijutunk, de holnap már aligha. Most kellene sietni, de mit is vigyünk? Mit vihet az ember magával? Csak ami a szívében van.
Ránéztem a mellettem toporgó fiamra. A kezét nyújtotta felém: „Apu, ma nem megyünk játszani?” – kérdezte.
Feri felé fordultam, megköszöntem, hogy ránk gondolt és azt mondtam: „Mi itthon maradunk!…” Azóta állandóan hallom a kétségbeesett gyermeksírást a szívemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.