„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”

Arcátlan sértés olyan országokkal szemben, mint Montenegró és Észak-Macedónia, azt állítani, hogy Ukrajna áll a legközelebb az EU-tagsághoz – mondta horvát kormányfő hétfőn Zágrábban, Rumen Radev bolgár elnökkel tartott közösen sajtótájékoztatóján. Zoran Milanovic Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseiről éles véleményt fogalmazott meg.

2025. 07. 14. 22:45
Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij Fotó: HENNING BAGGER Forrás: Ritzau Scanpix
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre valószínűbbnek tűnik számomra, hogy bizonyos európai struktúrák cinizmusa és arcátlansága megállíthatatlan. Ezek az emberek mintha megszállottjai lennének Ukrajnának, és ez lenne a módja a hatalmon maradásuknak – fogalmazott a horvát elnök Ukrajna EU-csatlakozási törekvései kapcsán.

Zoran Milanovic Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseiről éles véleményt fogalmazott meg
Zoran Milanovic Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseiről éles véleményt fogalmazott meg
Fotó: AFP

Hozzátette: Ukrajna háborúban álló ország, területi kiterjedése nem egyértelmű, és nem képes finanszírozni önmagát. 

Azt állítani, hogy közelebb van az EU-tagsághoz, mint Montenegró vagy Észak-Macedónia, arcátlan sértés ezekkel az országokkal szemben

– húzta alá.

Radev úgy vélte: 

nem lenne jó jelzés a nyugat-balkáni országok számára, ha Ukrajna a geopolitikai körülmények miatt elsőbbséget élvezne, anélkül, hogy teljesítené a tagsághoz szükséges feltételeket, és ugyanez vonatkozik szerinte Észak-Macedóniára is.

„Bulgária nem akadályozza Észak-Macedóniát az EU-tagság felé vezető úton. Az ország saját magát akadályozza, mert nem teljesíti a koppenhágai kritériumokat, különösen azokat, amelyek a diszkriminációval és az emberi jogokkal kapcsolatosak” – mondta Radev.

Milanovic szerint Horvátországnak több kritériumot kellett teljesítenie a tagsághoz, mint bármely más országnak.

Emiatt nincs neheztelés vagy harag, de a valóság az, hogy egyes nyugat-balkáni országok potenciálisan kevésbé felkészülten csatlakoznak majd az EU-hoz

– vélekedett.

Megjegyezte továbbá, hogy Ukrajna tagja lesz az EU-nak, bármit is gondoljon ő vagy a horvát kormányfő, de egyelőre a megmaradásáért küzd, és most ebben kell segíteni.

Brüsszel Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását sürgeti

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Marta Kos, az EU bővítési biztosa a napokban ismét kiállt Ukrajna mellett, miközben kijelentéseivel a brüsszeli kettős mércére is rávilágított. A Nyugat-Balkán országai, amelyek már több csatlakozási feltételt teljesítettek, a mai napig várnak a csatlakozásra, Ukrajna azonban elsőbbséget kap és gyorsítósávon akarják felvetetni az EU-ba.

Marta Kos kijelentette: „Ukrajnát támogatni annyit tesz, mint saját magunkat támogatni”. Úgy fogalmazott, ennek egyik legfontosabb eleme az új, hosszú távú pénzügyi keret: 

Egyértelmű, hogy a következő, 2028-tól 2035-ig tartó pénzügyi időszakban lesz egy, azt mondanám, Ukrajnának szánt külön keretösszeg.

Jelenleg az Európai Bizottság a teljes pénzügyi és támogatási csomagot vizsgálja – fejtette ki a biztos, és kiemelte: És természetesen Ukrajnának különleges helye van benne.

Marta Kos egy interjúban arról beszélt: hisz abban, hogy Ukrajna 2030-ra az Európai Unió tagja lesz, Ukrajna gyorsított EU-csatlakozásának ügyei pedig kétszer-háromszor gyorsabban haladnak, mint az más tagországok esetén volt. Azt is kiemelte: 

A csatlakozásra váró országok között kiemelt fontosságú Ukrajna. 

Borítókép: Ursula von der Leyen és Volodimir Zelenszkij (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.