Én nem tudom...

Kristóf Attila
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy a futball utánozza-e az életet, vagy az élet a futballt. Mindenesetre sok sztereotípia forog közszájon, amely a labdarúgás bizonyos szituációit a létre vetíti ki. Nos, nézzük közelebbről.
Az a kérdés például, hogy kinél van a „laszti”, alapvető. Ha mindig nálunk van, nem kaphatunk gólt, hacsak úgy nem, hogy saját játékosunk lábáról kerül a kapunkba. Ez a futballban kuriózum, az életben és a politikában azonban bármikor előfordulhat.
Tagadhatatlan, hogy 1998-tól 2002 áprilisáig nálunk volt a laszti, lábról lábra vándorolt, szinte eldugtuk az ellenfél elől, úgy látszott, szilárd védőink és remek csatáraink vannak, akik képesek arra, hogy bármikor „bevegyék” az ellenfél kapuját. Na de az a bökkenő, hogy gól után középkezdés következik, s a laszti átkerül az ellenfélhez, ezt pedig mi semmiképpen sem akartuk. Csapatunk ezért inkább nem lőtt gólt, viszont egész pályán letámadott, és a mezőnyjátékban sokszorosan felülmúlta ellenfelét.
(Ez az írás kezd egy állatmeséhez hasonlítani, ami gyakran példabeszédként is felfogható.)
Káprázatos cseleket láthattunk, trükköket, ollózva, hanyatt vetődve, miközben az ellenfél csetleni-botlani látszott, s csak azon járt az esze, hogy valamiképpen megússza. A laszti mindig nálunk volt, csak a félidő lefújásakor vehette a játékvezető a kezébe. Úgy látszott, az történik a pályán, amit akarunk, a saját stílusunkat rákényszerítettük az ellenfélre; ezt a politológia nyelve úgy mondja, hogy uraltuk a közbeszédet.
Észbontóan szép kapufákat rúgtunk. (Ilyet csak egyszer láttam: a pápai Perucz – később Vörös Lobogó – a Soproni SOTEX ellen egy támadás során egyvégtében hat kapufát rúgott, e hat közül négyet maga a legendás Besóner, akit később a Budapesti Honvédba próbajátékra hívtak, s húsz percet játszott Puskás Öcsi mellett.)
Szóval némelyik labda olyan erővel csattant a kapufán, hogy a félpályáig kipattant, szinte elaléltunk a gyönyörűségtől. A mérkőzésről tudósító riportereink nevetségesnek látták az ellenfelet, még akkor is, amikor egyik csatárunk oly nagy erővel találta el a kapufát, hogy a labda visszapattanva, az egész pályát átívelve a saját hálónkban kötött ki. (S így továbbra is nálunk maradt.) Riportereink közül néhányan úgy vélték, hogy a bíró csal, ám a szabálykönyvekben nem találtak olyan passzust, amely az így esett gólt annulálná.
Mindenki látta, hogy jobbak vagyunk. Szinte aránytalanul jobbak. Csak az volt a kérdés, hogy győzelmünk megsemmisítő lesz-e, avagy kegyeletteljes. Ebbe már az ellenfél is beletörődött, továbbra is csetlett-botlott, szánalmat keltőn. Riportereink egyre jobban belelendültek, néha illetlen szavakat is használtak, amikor látták, hogy ellenlábasaink mily keserves igyekezettel futnak a labda után, amely sosem lett az övék. Egyszóval végig jobbak voltunk. A kapufa a második félidőben is meg-megroggyant, a reményét vesztett ellenfél bele-belerúgott játékosainkba, akik azonban vígan felpattantak a földről, s revansként rúgtak egy újabb kapufát. (Besóner is elámult volna!) A kapufák arányát tekintve 17-0 lett a javunkra. A meccs lefújása előtt két perccel az ellenfél egyik kétballábas játékosa belebotlott a labdába, az megpattant egy göröngyön, és teljesen abszurd módon a kapunkban kötött ki.
Aztán a hosszabbításban igazi tűzijáték kezdődött az ellenfél kapujánál. Kapufa kapufa hátán. A bíró már rég lefújta a meccset, de csatáraink csak lőttek, lőttek. A végén ki kellett vinni a stadionból a kaput, amelynek fája olyan volt, mint a forgácsfánk. A laszti végig nálunk volt, és ott is maradt.
Most lehet emelgetni, kunsztolni, a fejen táncoltatni, dekázni.
Hogy a következő meccsre más taktikánk lesz-e, én nem tudom...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.