EU-tagság: hosszú távon előnyökkel jár

Csákó Attila
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú távon előnyökkel jár az uniós tagság a csatlakozó országok számára, ezért inkább az a kérdés, hogy rövid távon, az elkövetkezendő években milyen előnyök és hátrányok érhetik a magyar gazdaságot – jelentette ki tegnap az Ecostat által szervezett konferencián Richter Sándor, az osztrák WIIW gazdasági szakértője. Egy prognózist ismertetve elmondta: a csatlakozás a jelenlegi tagok GDP-növekedésében 2010-ig 0,5, az újonnan belépők számára viszont nyolcszázalékos pótlólagos növekedést fog eredményezni. Hozzátette: nem lehet reális célul tűzni a magyar gazdaság számára az EU-szint utolérését. Hazánknak a következő években ki kell használni lehetőségeit, minél több támogatást kell megszereznie, hiszen kérdéses, hogy az „előnyökkel járó szegénység” meddig tart. Amenynyiben újabb bővítésekre kerül sor, addigra a most csatlakozó országok egy magasabb gazdasági szintre jutnak, s vélhetően már egyes támogatásokból nem részesülnek. Richter kiemelte: a magyar feldolgozóipar 1993 és 2000 között a csatlakozásra váró országok közül Lengyel- és Észtországot megelőzve a legdinamikusabb, 15 százalékos növekedést produkált, ami a jövőt illetően is bizakodásra ad okot. Kovács Álmos, a pénzügyi tárca helyettes államtitkára aláhúzta: a költségvetési hiány leszorítása az uniós és a monetáris uniós tagság szempontjából is fontos. Utóbbihoz történő csatlakozást a pénzügyi kormányzat 2007-re tervezi. Kritikus kérdésnek nevezte, hogy miként lehet az inflációs szintet komoly megszorítások nélkül csökkenteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.