Forráshiány a költségvetésben

Élesen bírálta a jövő évi költségvetés parlamenti vitájában tegnap az ellenzék a vidékfejlesztésre, a turizmusra, az autópálya-építésre és önkormányzatok támogatására vonatkozó fejezeteket. A kormánypárti képviselők közölték: módosító javaslatokat nyújtanak be az önkormányzati finanszírozás javítása érdekében.

2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Munkatársunktól
Tönkreteszi a következő éveket az MSZP választási ígéreteinek teljesítése, a költségvetés és a fizetési mérleg hiánya soha nem volt ekkora. A reálkeresetek és a lakosság életszínvonalát befolyásoló egyéb mutatók egyaránt romlanak – jelentette ki Sümeghy Csaba (Fidesz). Úgy vélte, az uniós csatlakozásra váró tíz országnak az egyetlen lehetőség a beruházásokon alapuló fejlődés lenne. Azonban – folytatta – Magyarországról kivonulóban van a működő külföldi tőke, a magyar nagyvállalatok viszont semmiféle állami segítséget nem kapnak.
A tegnapi vitában több fideszes honatya kifogásolta, hogy jövőre nagymértékben csökken a vidékfejlesztésre, a turizmus támogatására szánt költségvetési forrás. Mádi László (Fidesz) közölte: a kis- és középvállalkozások felzárkózási esélyei jócskán csökkennek, az unióban a magyar vállalkozások így csak beszállítói lehetnek a nagy EU-beli cégeknek. Márton Attila (Fidesz) bírálta, hogy a költségvetés szerint 2003-ban mindössze 79 milliárd forintot irányoztak elő autópálya-építésre. – Kétséges, hogy ebből meg lehet építeni a kormány által ígért 800 kilométernyi autópályát.
Vitányi Iván (MSZP) kijelentette: szolidan, de tisztességesen nő a kulturális tárca költségvetése az ideihez képest. Kitért rá, hogy emelkedik az Operaház, a Nemzeti Színház és a filmművészet támogatása. Erre reagálva Halász János (Fidesz) cáfolta a tárca büdzséjének növekedését. Indoklásul elmondta: ha az idei költségvetésből levonjuk az egyházi terület 16 milliárdját, akkor 71 milliárd forintot kapunk, ami hétmilliárd forinttal több a jövő évi előterjesztés számainál. Halász szerint a tárca a költségvetés áldozatává vált.
Az önkormányzatok költségvetéséről az ellenzék azt hangoztatta, hogy 2003-ban ellehetetlenülnek a települések, mivel a normatív támogatások nem fedezik a közalkalmazotti és pedagógusbér-emeléseket. Babák Mihály (Fidesz) szerint a költségvetés egy vasat sem szán a közoktatás finanszírozására, mert a normatív támogatások csupán a felét teszik ki a béremeléshez szükséges mértéknek. A kormány ígéretei ellenére az egészségügyben csupán a túlélésre van lehetőség a jövő évi költségvetés alapján – szögezte le Csáky András (MDF). Elmondta: a kormány a költségvetés szerint kétmilliárd forintot juttatna 21 egészségügyi programra. Az MDF-es honatya attól tart, nem lesz forrás olyan fontos projektek folytatására, mint például az emlőrákszűrés. Élesen bírálta, hogy a gyógyító-megelőző tevékenységre fordított összegek nem emelkednek 2003-ban. – Az egészségügyi intézmények kényszerpályára szorulnának, és az elmúlt évhez képest három-négy százalékkal tudnának kevesebbet fordítani a tényleges tevékenységre – figyelmeztetett. Göncz Kinga, a szaktárca politikai államtitkára cáfolta, hogy a kormány leállította volna az emlőrákszűrést. A költségvetés általános vitáját lezárta a parlament.
***
SZDSZ-csomag: harmincmilliárd az ára. Az SZDSZ elnöke szerint elengedhetetlen a jövő évi költségvetési törvényjavaslat módosítása az önkormányzatok többlettámogatásához. Kuncze Gábor bejelentette: olyan módosító javaslatokat nyújtanak be a büdzséhez, amelyek 25-30 milliárd forinttal növelik ezeket az összegeket. Gy. Németh Erzsébet (MSZP) frakcióvezető-helyettes lapunk kérdésére elmondta: az idei költségvetés terhére el kell engedni a fővárosban a közlekedési társaság Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat felé fennálló 617 millió forintos tartozását. A BKV egy világbanki hitel miatt összesen 76 millió forinttal tartozik a központi költségvetésnek, az MSZP ezt is javasolja elengedni. A harmadik javaslat értelmében az állam átvállalja a BKV 32,3 milliárd forintos adósságát is. Bőhm András (SZDSZ) képviselő, fővárosi frakcióvezető módosító indítványa értelmében, ha az önkormányzatok saját forrásból beruházást vagy fejlesztést valósítanak meg, a költségek ötven százalékát visszaigényelhetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.