Takács Péter egészségügyi államtitkár a Mandiner Hotel Lentulai című műsorában értékelte a nemrég zajlott ATV-s vitáját a Tisza Párt politikusával, Kulja Andrással. Elmondása szerint szakmai felkészültség tekintetében nem talált méltó ellenfélre.
– Szegény ember, aki ígérni sem tud – fogalmazott Takács, aki szerint már a kézfogásuk is sokat elárult: „szteroidos, gyúrós ovis módjára” ragadta meg a kezét Kulja, ezzel szerinte már a beszélgetés tónusa is eldőlt.
Takács hozzátette, hogy
nem maga a szakmai vita okozott neki kihívást, inkább az, hogyan kezelje Kulja demagóg megjegyzéseit.
Felidézte, hogy fiatal korában pókerezésből élt, így már hozzászokott a nyomáshoz.
– Ha a pókerasztalnál nem tudtak megingatni, akkor itt sem fog menni – mondta.
A vitát követően az államtitkár úgy látja: ha ő ilyen eredményesen szerepelt a vitában, „akkor bármelyik fideszes politikus képes lenne hasonlóra” a Tisza Párt embereivel szemben.
Várólisták, visszatérő orvosok
A műsorban szó esett a magyar egészségügy helyzetéről is. Takács szerint kedvező tendencia, hogy egyre kevesebb orvos hagyja el az országot. Míg a szocialista kormányzás alatt évente 1000–1100 orvos vándorolt ki, addig mostanra ez a szám évi 400-ra csökkent, akik közül háromszázan továbbra is használnak magyar e-receptet, azaz valószínűleg csak ingáznak.
A várólisták problémájára is kitért: egy csípőprotézis-műtétre például átlagosan 130 napot kell várni. Takács szerint azonban
egyes orvosok szándékosan hosszabb időpontot adnak, hogy utána a magánrendelésük elérhetőségét ajánlják a betegnek,
ami szerinte szabálytalan.
Ezért kezdeményezte, hogy az EESZT-ben a rendszer rögzítse, pontosan mikor ajánlották fel a műtéti időpontot.
Nem a minisztériumon múlik
Takács Péter egy húsz évvel ezelőtti történetet is megosztott: állítása szerint a Medgyessy-kormány idején, amikor hallgatói vezető volt a SOTE-n, Dobrev Klára egyszer megpróbálta rávenni, hogy a Kútvölgyi kórházat segítsen magánkézbe játszani.
– Ajánlottak egy megfelelő mennyiségű összeget, ha én erre hajlandó vagyok, de visszautasítottam – idézte fel az államtitkár.
A műsorban szóba került az is, hogy Magyarországnak jelenleg nincs külön egészségügyi minisztériuma. Takács szerint ez nem jelent problémát, mivel szerinte
a világ fejlett egészségügyi rendszereiben sem feltétlenül orvos vezeti a szaktárcát.
A lényeg szerinte a szakmai munka, amely most a Belügyminisztérium keretén belül folyik.