Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) Karintia tartományi szervezetének hatórás elnökségi ülése után közölte, hogy mégis kitölti 2004. márciusig szóló kormányzói megbízatását, mert pártbeli társai meggyőzték, és elfogadták az általa kért „keretfeltételeket”. Haider hétfőn bejelentette lemondását, miután az FPÖ súlyos szavazatveszteséget szenvedett a vasárnapi országos törvényhozási választásokon. Ám az éjszakába nyúló klagenfurti ülés után a jobboldali populista politikus az APA szerint kifejtette: bár a visszalépés logikus következtetés lett volna a választóknak a szövetségi választásokon kinyilvánított kritikája után, pártbeli társai ezt nem fogadták el, mert jónak tartják a „karintiai utat”, és úgy vélik, hogy maradnia kell.
Eközben Thomas Klestil osztrák államfő kormányalakítási megbízást adott Wolfgang Schüsselnek, a vasárnapi választásokon elsöprő győzelmet arató Osztrák Néppárt elnökének. Az államfő a tegnap délelőtti megbeszélés nyomán újra állást foglalt a „stabil és minél szélesebb parlamenti többséggel rendelkező kormány” mellett. Schüssel a maga részéről jelezte, hogy haladéktalanul megkezdi a tárgyalásokat a többi három parlamenti párt – az Osztrák Szociáldemokrata Párt, a Zöldek és az Osztrák Szabadságpárt – vezetőivel.
Vasárnap a választók három döntést hoztak: egyértelműen a Néppártot és Wolfgang Schüsselt bízták meg, megerősítették a reformok folytatását és nemet mondtak a vörös–zöld együttműködésre – jelentette ki tegnapi, a választási eredményt értékelő sajtótájékoztatóján Maria Rauch-Kallat, az Osztrák Néppárt (ÖVP) főtitkára. A politikus asszony – aki maga is meglepőnek nevezte pártja sikerét – úgy vélekedett, hogy koalíciós partnerként az jöhet számításba, akivel programjuk lényegi pontjaiban megegyezésre tudnak jutni. Maria Rauch-Kallat újfent megerősítette, hogy a Néppárt „elválaszthatatlan Európától” és lapunk kérdésére kifejtette: az ÖVP egy olyan párttal sem alkot koalíciót, amelyik nem Európa-párti politikát folytat. Mint mondta, ezt már 1999-ben is leszögezték. Alexis Wintoniak, a párt nemzetközi ügyekkel foglalkozó titkára hangsúlyozta, hogy az ÖVP és maga Wolfgang Schüssel mindig is az EU-bővítés elkötelezett támogatója volt, s hozzátette, hogy a Néppártra szavazók kilencven százaléka szintén a bővítés híve.
Peter Ulram, a Fessel-Gfk piackutató intézet vezető elemzője „választói földrengésként” jellemezte a vasárnapi választás eredményét, hiszen – mint mondta – Európában is egyedülálló, hogy egy párt (jelen esetben a Néppárt) ekkora mértékben növelni tudja szavazóinak számát, és az is, hogy egy másik párt (a Szabadságpárt) szavazóinak kétharmadát elveszítse. Peter Ulram is úgy vélte, hogy Ausztriában a többség, hozzávetőlegesen a polgárok hatvan százaléka támogatja az Európai Unió bővítését – és kiemelte, hogy még azok az FPÖ-szavazók, akik hagyományosan szkeptikusabbak az EU-val szemben, múlt vasárnap a bővítéspárti ÖVP-re adták le voksukat.
Kiderült, miért omlottak össze az ausztrálok, a magyar kulcsember csalódott
