Holtponton az uniós egyeztetés

Tegnapi egyeztetésükön sem tudtak megállapodni a parlamenti pártok az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosításról. A Fidesz felvetette: támogatnák egy új, kompromisszumos javaslat benyújtását, amelyet akár egy nap alatt el is fogadhatna a T. Ház. Csütörtökön ismét tárgyalóasztalhoz ülnek a frakciók.

Tábori Gabriella
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vastagh Pál (MSZP) szerint azért nem tudtak egyezségre jutni az alkotmánymódosításról tartott megbeszélésen, mert csak röviddel a tanácskozás előtt kapták kézhez az ellenzéki módosító indítványokat. Elismerte, hogy ezek az előterjesztések megegyeznek a javaslat parlamenti vitájában szerdán az ellenzék által hangoztatott felvetésekkel, ám úgy látja: a kormánypártok csak a javaslatok pontos szövegének ismeretében alakíthatják ki álláspontjukat. – Mi azt keressük, hogy ezek közül melyek esetében látunk lehetőséget kompromisszumra – mondta Vastagh. Szájer Józsefnek (Fidesz) az a benyomása: sem az MSZP, sem az SZDSZ képviselőjének nem volt mandátuma arra, hogy tárgyaljon a módosítás érdemi kérdéseiről.

Szájer József elmondása szerint a Fidesz azt szerette volna, ha a három legvitatottabb kérdésben érdemi vita alakul ki. A politikus a szuverenitás kérdéséről szólva emlékeztetett: az EU 15 tagállamából csak két országban rendelik az alkotmány fölé a közösségi jogot. – A Fidesz egy ettől eltérő, nemzetibb, a magyar alkotmányt jobban szem előtt tartó megoldást szorgalmaz – mondta. A népszavazás időpontjával összefüggésben azt szeretnék tisztázni, mikor lesz egy végleges csatlakozási szerződési szöveg. A parlament és a kormány viszonylatában olyan megoldásra törekednek, ami a kormányoldalnak és az ellenzéknek egyaránt elfogadható. – Továbbra is kompromisszumkészek vagyunk – szögezte le, hozzátéve: különös, hogy a harmadik egyeztetés után sem kaptak érdemi választ felvetéseikre.
Szájer kérdésre közölte: korai lenne, ha az alkotmánymódosítással összefüggésben a Fidesz bármilyen szavazat mellett elkötelezné magát. – Jelen formájában ez a szöveg nem olyan, amit jó szívvel támogatni tudnánk a parlamenti szavazáskor, ezért is kezdeményeztük az egyeztetést – jelezte. Reméli, lesz készség a kormányoldalon a módosításra, máskülönben a Fidesz is joggal mondhatja, hogy aki leszavazza az alkotmánymódosítással kapcsolatos indítványaikat, az kockáztatja az uniós csatlakozást. – Az alkotmány nagyon lényeges kérdés, de nem azonos az EU-ról történő szavazással – tette hozzá.
Szájer felvetette: támogatnák egy új, négypárti kompromisszumos javaslat benyújtását, amelyet akár egy nap alatt, az általános vita lefolytatását követően elfogadhatna a parlament. Elhangzott az is, hogy a Fidesz és az MDF hétfőn egyeztet a módosító indítványokról.
*
Vasárnap választja meg új vezetőjét az MDF országgyűlési képviselőcsoportja. A Balsai István távozásával megüresedett posztra egy háromtagú – Csáky András, Medgyasszay László és Lezsák Sándor részvételével működő bizottság – jelöl majd várhatóan egyetlen személyt. A hírek szerint a tisztségre a Dávid Ibolya pártelnök támogatását élvező Herényi Károly országgyűlési képviselő a legesélyesebb. A kiválasztásnál alapvető szempontként határozták meg, hogy a leendő frakcióvezető mögött egységesen sorakozzon fel a képviselőcsoport. Emlékezetes, az eddigi frakcióvezető, Balsai István hétfőn lemondott posztjáról, amely lépést legtöbben a közte és a párt elnöke, Dávid Ibolya között húzódó személyes és politikai ellentét következményének tudják be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.