Kérdőjelek kísérik a Kreml európai nyitását

Eltér Oroszország és Európa véleménye a terrorizmus elleni harc kérdésében. Erre utal, hogy a hétfői brüsszeli csúcs után Vlagyimir Putyin a német kancellárnak tegnap újólag félresöpörte a csecsenföldi válság békés megoldását szorgalmazó nyugati tanácsokat. Az orosz elnök néhány órás norvégiai munkalátogatása keretében az e célból ide utazó Gerhard Schröderen kívül tárgyalt V. Harald norvég királlyal és Kjell Magne Bondevik kormányfővel.

2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vlagyimir Putyin sikeresen jutott túl az ősz legnagyobb diplomáciai kihívásának számító brüsszeli csúcson. A tizedik EU– orosz csúcstalálkozón sikerült pontot tenni a kalinyingrádi problémára. Az orosz diplomácia saját győzelmeként interpretálja otthon, hogy az exklávé polgárai átmeneti időre úgynevezett egyszerűsített utazási dokumentummal közlekedhetnek az anyaországba. E technikai kérdést tehát hosszan tartó retorikai presztízscsatározások után megoldották a felek, súlyos tehertételtől szabadítva meg ezzel az épülő stratégiai együttműködést. „Kalinyingrád problémájának valódi megoldását azonban a régió szociális-gazdasági-politikai távlatainak stratégiai kidolgozása jelentheti csak” – mutat rá Irina Kobrinszkaja politológus. Mint kifejti, ez alapvetően Oroszország feladata, bár az Európai Unió erősen érdekelt abban, hogy anyagilag segítse a célok megvalósítását. Az utazás könnyítéséhez, a schengeni határ biztonságos zárásához például elengedhetetlen a vasúti közlekedés modernizálása, valamint a légi és tengeri kapcsolatok fejlesztése. A legfontosabb azonban Kobrinszkaja szerint az exklávé életszínvonalának legalább orosz szintre hozása. Ebben kulcsszerepet játszhatnak a befektetők, az európai és az orosz tőkének azonban itt ellentétesek az érdekei, hiszen mindegyik a másik irányú terjeszkedéshez igyekszik ugródeszkául használni Kalinyingrádot. E siker árnyékában minden eddiginél világosabban rajzolódtak azonban ki az Oroszország és Európa közötti – jelen pillanatban a terrorizmus elleni fellépés és a moszkvai túszdráma megítélése körül koncentrálódó – különbségek is. Jól példázza mindezt, hogy míg egy éve a Bundestagban ékes németséggel Oroszország európai értékeit ecsetelő Putyin levette a lábáról hallgatóságát, addig most a Schröderrel folytatott megbeszélést is a csecsen kérdés uralta. Míg Moszkva azt erősíti, hogy Csecsenföldön a terrorizmus világméretű hálózatával harcol, addig európai partnerei – jóval kevésbé megértően, mint az Egyesült Államok – az okok elemzését, a politikai megoldást szorgalmazzák. Apró részsikernek is alig tekinthető e téren, hogy egy dán bíróság kedden úgy döntött, november 26-ig továbbra is őrizetben marad Ahmed Zakajev, Aszlan Maszhadov szakadár csecsen elnök személyes küldötte.
Az Oroszország és az Európai Unió közötti szemléletbeli különbségre rávilágítanak a közös európai gazdasági térség kialakításának koncepciója körüli viták is. Moszkva részesedne az előnyökből, míg a kötelezettségek jóval kevésbé érdeklik, s nem nagyon mutat hajlandóságot az európai standardok átvételére sem. Így aztán egyelőre csak Oroszország Európa iránti stratégiai elkötelezettsége biztos, ám nyitott kérdés, hogy a közeledés útját mennyi idő alatt lesz képes bejárni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.