Kezdődik az ellenőrzés

Bagdadba érkezett tegnap az ENSZ fegyverzetellenőreinek első csoportja, amelynek feladata a későbbiekben Irakba érkező szakértők főhadiszállásának kiépítése, az ellenőrzés technikai feltételeinek megteremtése, a kiszolgálólétesítmények és a közlekedési lehetőségek biztosítása lesz.

2002. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hans Blixszel, az ENSZ iraki fegyverzet-ellenőrzési bizottsága, illetve Mohamed el-Baradeivel, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetőjével az élen így ténylegesen megkezdheti vizsgálatait az ellenőrző csoport. A leszerelési szakértők újabb tagjai november 25-én érkeznek a fővárosba, és az érdemi munka csak ezt követően kezdődik majd. Az iraki sajtó az ENSZ munkatársainak érkezéséhez időzítve arról írt, hogy Bagdad teljes mértékben együtt kíván működni a szakértőkkel. Az iraki lapok azonban felhívták a figyelmet arra, hogy tisztességes és pártatlan tevékenységet várnak el a külföldiektől. Mint a Szaddám Huszein elnök fiának, Udajnak a tulajdonában lévő, Babel című újság írta, az irakiaknál senki nem kívánja jobban, hogy az ellenőrök munkája sikeres legyen, s ezáltal „nyilvánvalóvá váljanak az amerikai és a brit kormány hazugságai”. A Baath párt hivatalos lapja, az al-Thawra ugyanakkor kémkedéssel vádolta meg az előző években Irakban dolgozó ENSZ-szakértőket.
*
Kenneth M. Pollack, a Clinton-kormány Öböl-szakértője tegnapi videokonferenciáján úgy vélte, az amerikai kormány mindent megtett, hogy elkerüljék a háborút Irak ellen, de mára nem maradt más alternatíva. A magyar és a román újságírók részvételével zajló konferencián a szakértő úgy vélte, Szaddám Huszein rezsimjének legfőbb veszélyességét az adja, hogy nukleáris fegyvereket szerezhetnek be, amellyel támadást intézhetnek a térség többi állama ellen. Pollack kijelentette: a nyugati országok hírszerzése szerint Irak minden szükséges anyagot és technológiát beszerzett ahhoz, hogy atombombát tudjon előállítani, s csak idő kérdése, mikor történik ez meg. A szakértő szerint addig kell megtámadni Irakot, amíg Szaddám Huszein még gyenge, így megmenthető a közel-keleti térség egy regionális atomhatalom fenyegetésétől. Viszszautasította az elképzelést, miszerint ha Irakot megszabadították a diktátortól, Szíria vagy Irán felé fordulnak a csapatok. – Az iraki hadművelet elkerülhetetlen, s nagyon csodálkoznék, ha tavasz előtt nem kezdődnének meg a csapások – jelentette ki Kenneth M. Pollack.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.