Kinek állt az útjában Kiss János?

Elmondásuk szerint a politikai nézetei miatt üldözött iskolaigazgató mellett tüntetett tegnap Jászapátiban közel kétszáz helyi lakos. Kiss János, a helyi polgári kör polgármesterjelöltje volt az önkormányzati választásokon, és a szocialista jelölttel szemben maradt alul. Az Apáczai-díjas pedagógus – az összegyűltek szerint politikai nyomás hatására – arra kényszerült, hogy lemondjon igazgatói megbízatásáról. Az intézetfenntartó megyei önkormányzat elnöke ezeket az állításokat határozottan cáfolta.

Varga Attila
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiss János maximálisan irányította az iskolát, s villámcsapásszerűen ért minket a hír a rendkívüli nevelőtestületi ülésen, hogy lemond a vezetői megbízatásáról – jelentette ki a Jászapátiban összegyűlt tömeg előtt Fülöp Józsefné nyugdíjas pedagógus, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Ipari, Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Szakképző Iskola és Kollégium tanára. Koncepciós eljárás folyt ellene, és ezért kényszerült erre a lépésre – szögezte le. Ivádi Miklós, aki szintén az iskolában dolgozik, elmondta: bár politikailag inkább az ellenkező oldalon áll, az igazságot mindennél többre tartja. Szerinte a középiskola vezetője „nem ült a babérjain és nem malmozott”, hanem mindent megtett az iskoláért, s nem érti, hogy miért bűn ez.
A két felszólaló úgy vélte, hogy Kiss János valakinek az útjában állt.
Az Alsó-Jászságban található, közel tízezer lakosú Jászapátiban korábban egy öt tantermes kihelyezett iskola működött, amelyből Kiss János áldozatos munkájának köszönhetően „iskolapalota” vált – vélték a demonstrálók. A pedagógus tizenkét éve igazgatja a megyei önkormányzat szakmunkásképző intézetét, méghozzá nem is csupán igazgatóként, hanem olyan „csúcsmenedzserként”, akit az „oktatás ügyéért és az iskola érdekében eljárva hiába dobtak ki az ablakon, visszament a vészkijáraton”. A szakember tevékenységét évekkel ezelőtt Apáczai Csere János-díjjal ismerték el, az általa irányított tantestület pedig megkapta a Jászapáti Városáért és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyéért kitüntetéseket. Kiss János valójában soha nem politizált, s 1998-ban független jelöltként került be a helyi képviselő-testületbe, az idei önkormányzati választások előtt pedig Járvás István, a térség fideszes országgyűlési képviselője és a helyi polgári kör arra kérte, hogy legyen a jelöltjük, s induljon a polgármesterségért. Az októberi választások során Jászapáti lakosai a korábbi polgármesternek, a szocialista Szabó Lajosnak szavaztak bizalmat az iskolaigazgató ellenében. A helyiek feltételezése szerint a választások óta egymást érték a megyei önkormányzati vizsgálatok a középiskolában, s a zárt ajtók mögött Kiss Jánosnak megmondták, hogy „addig piszkálják, amíg le nem mond az igazgatói posztról”. Végül kiderült: miközben az iskolának tízmilliókat kell produkálnia saját bevételként, hogy gazdaságosan működjék, egy vállalkozói szponzorációs szerződés esetében törvénytelenül járt el az igazgató – hangzott el a tegnapi békés megmozduláson. A magyarázók szerint a szponzor-vállalkozónál az iskola több tanulója dolgozott pénzért, s ebben az ügyben Kiss János közvetített a megyei önkormányzat megkérdezése nélkül. A megyei önkormányzat ezért fegyelmi eljárást kívánt az igazgató ellen indítani, amelyet Kiss János az igazgatói posztról történő lemondásával kívánt megelőzni – nyilatkozták a demonstráción felszólalók.
Jászapátiban megoszlanak a vélemények a történtekkel kapcsolatban. Egyesek mélyebbre néznének, hogy magyarázatot találjanak a történtekre. Szekeres Imre 1994 és 2002 között ennek a térségnek volt az országgyűlési képviselője. Bár az első ciklusban az MSZP első öt embere között volt, mégsem fejlődött annyira a térség, mint ahogyan azt a választási fórumokon ígérte. Kiss János iskolaigazgatói tevékenységét és sikereit sokan nem nézték jó szemmel, s van, aki ma is emlékszik arra, hogy a középiskola új épületének 1997-ben történt avatásakor, miközben Szekeres avatóbeszédet tartott, a pedagógus elfelejtett emberként ácsorgott a tömegben. Nem tudni, igaz-e ez a történet, de nagyfokú politikai ellentétekre utal. A 2002-es országgyűlési választásokon Szekeres Imre alulmaradt a fideszes Járvás Istvánnal szemben, s ez tovább szította az ellentéteket a térségben élők között.
Megkerestük a fideszes országgyűlési képviselőt is, aki az iskolaigazgató posztjáról történő távozásával kapcsolatban elmondta: az mindenkinek egyértelmű, hogy egy polgármesteri választáson több jelölt van, s azon sem csodálkozhat senki, hogy a kampányban éles kiszólások is elhangzanak egymással szemben. Ugyanakkor a győzteseknek és a veszteseknek is el kell felejteniük a vélt és valós sérelmeiket, s a sebeknek be kell gyógyulniuk. Szerinte a Kiss Jánossal szembeni politikai ellenérzéseket az is táplálta, hogy önkormányzati képviselőként – erős igazságérzete miatt – sokszor ellentmondott Jászapáti szocialista többségű képviselő-testületének és vezetésének.
A tegnap délutáni, középiskola előtt tartott békés megmozduláson közel kétszázan jelentek meg. Az iskolaigazgató mellett demonstráltak a volt diákok, a diákok szülei és más, a településen élő emberek. Pócs János, a helyi polgári kör egyik alapítója, aki a szervezésben is részt vett, elmondta: napok óta égnek a telefonvonalai, nagyon sokan arról számoltak be, hogy egyszerűen félnek megjelenni a rendezvényen. Attól tartanak, hogy retorziók érik őket a városvezetés és a megyei vezetés részéről. Kisvártatva egy többantennás piros Skoda Favorit jelent meg a parkoló közelében, és két civil ruhás rendőr, diszkréten félrehíva egy személyt, közölte, hogy mivel a rendezvény nem volt bejelentve, oszoljanak szét. A felszólításnak a demonstrálók engedelmeskedtek, és véget ért a békés, szimpátiakinyilvánító megmozdulás.
Szerettük volna Kiss János iskolaigazgatót is megkérdezni lemondása okairól és a kialakult helyzetről, ám mobiltelefonján nem tudtuk utolérni, és nem is hívott vissza bennünket. Tokár István, a középiskolát működtető Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: az előzményekről nem tud beszámolni, mert arról az igazgató urat kellene kérdeznünk, de azt határozottan kijelentette, hogy semmiféle politikai oka nincs a Jászapátiban történteknek. Mint mondta, arról, hogy Kiss János polgármesterjelölt volt, csak pár napja értesült, és nem is érti, hogyan feltételezheti valaki, hogy egy jelölttársával szemben alulmaradt embert miért kellene eltávolítani a posztjáról politikai okokból. Mint mondta, tizenkét éve ismeri Kiss Jánost, és rendkívül nagyra tartja a munkáját. Néhány nappal ezelőtt a vezető pedagógus kérte a beosztása alóli felmentését, s ő mint megyei közgyűlési elnök ezt a bejelentést tudomásul vette. Hozzátette: Kiss János tanári munkájára mindenki számít Jászapátiban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.