Kutrucz: Feltárható a múlt rendszer

Hírösszefoglaló
2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár mintegy 3,5 kilométernyi, rendszerváltás előtt keletkezett állambiztonsági iratot őriz a Történeti Hivatal, mégis kérdéses, mennyiben ismerhető meg általuk a múlt – vetette fel Kutrucz Katalin, a hivatal elnökhelyettese A „nem jogállami” iratok történeti forrásértéke című konferencia bevezetőjében tegnap.
A Történeti Hivatalban a magyar tudomány napja alkalmából rendezett konferencián az elnökhelyettes arra figyelmeztetett: konkrét ügyekben nemegyszer csak részigazságok ismerhetőek meg a titkosszolgálati iratokból az akkori állambiztonságot mozgató párt iratai nélkül. Esetenként pedig még az ellenkezője sem igaz annak, ami egy állambiztonsági dokumentumban olvasható, gondoljunk csak a koncepciós perekre, a provokatív, bomlasztó, lejárató titkosszolgálati játszmákra – fogalmazott Kutrucz Katalin. Hozzátette ugyanakkor: a Történeti Hivatalban őrzött irattömeg alkalmas arra, hogy az alapján a kiterjedt tudományos kutatás nagy vonalakban feltárja a rendszer működési mechanizmusait, törvényszerűségeit.
Markó György, a hivatal elnöke a katonai elhárítás 1956 előtt keletkezett iratainak elemzése kapcsán elmondta: a forradalom után nagy részüket – utólag már kideríthetetlen logika alapján – kiselejtezték. Markó megjegyezte: a mintegy 900 katonai alakulatról összesen 20 objektumdosszié maradt fenn az 1956 előtti időszakból.
Markó György az akkori katonai elhárítás munkáját jellemezve megemlítette: még a laktanyák közelében lévő házak lakóit, olykor egy egész falut is feltérképeztek abból a szempontból, ki a volt horthysta tiszt, csendőr, kulák, pap, apáca. A hálózati munka kiterjedtségét jellemzi, hogy az alakulatok katonáinak mintegy tíz százaléka ügynök volt, jelentett az akkori elhárításnak. Okváth Imre, az 1956 után újjászerveződő hírszerzésről szóló előadásában elmondta: a KGB intencióinak megfelelően elsősorban az USA-ra, az NSZK-ra, a Vatikánra és Izraelre, majd pedig a harmadik világ, Afrika és Latin-Amerika egyes országaira kellett koncentrálniuk a magyar felderítőknek.
Ennek során a magyar szolgálatoknak sikerült ügynököt telepíteniük a frankfurti amerikai hírszerző központba, technikai behatolást végrehajtaniuk a Vatikánba, de az akkori vezetés eredményként könyvelte el a bécsi amerikai nagykövetség és a párizsi NATO-parancsnokság új telefonkönyveinek megszerzését is. Okváth szerint azonban a magyar felderítés főként a politikai hírszerzés, illetve emigráció bomlasztása terén ért el eredményeket, a hírszerzés fő célját, az ellenség szándékainak első kézből történő megismerését tekintve nem voltak igazán eredményesek akkoriban a magyar felderítők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.