Létszámleépítések a közszférában?

Létszámleépítéstől tartanak a közszférában, ezért a kormány garanciájára várnak az érdekvédők. Azt akarják, hogy az idei béremelés jövő évi fedezetét célzottan, a központi költségvetésből, teljeskörűen finanszírozza a költségvetés.

Bákonyi Ádám
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beterjesztett költségvetési elképzelések alapján a közalkalmazotti keresetek jövőre „a mozdulatlanságba merevedhetnek”, amit nem tudunk elfogadni – jelentette ki lapunknak Szabó Endre. A Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke hangsúlyozta: garanciát várnak arra vonatkozóan, hogy az idei béremelés jövő évi fedezetét célzottan, a központi költségvetésből, teljeskörűen finanszírozza a kormány. A kabinet ezt ugyanis a normatívákon keresztül kívánja biztosítani, ami lehetőséget ad arra, hogy az intézkedés keretét ne csak béremelésre, hanem például az intézmények működési feltételeire is fordíthatják. Ez azonban létszámleépítéssel, illetve intézmény-összevonással is járhat, ami a SZEF számára elfogadhatatlan – főként annak tekintetében, hogy a konföderáció és Medgyessy Péter között korábban létrejött megállapodás kimondja: a közszférában végrehajtott béremelés nem járhat létszámleépítéssel. A SZEF a közalkalmazotti bérek jövő évi reálértékének megőrzését is elengedhetetlennek tartja. Az adójogszabály-változások miatt a közszféra magasabb bérű munkavállalói reálbére csökken, ezért a SZEF a közalkalmazotti bértábla inflációt követő módosítását akarja elérni.
*
Nem valószínű, hogy a felsőoktatásban jövőre az inflációval megegyező arányban nőjenek a bérek – mondta a magyar rektori konferencia tegnapi budapesti ülésén Magyar Bálint oktatási miniszter. Az ötvenszázalékos alapbéremelés fedezetét viszont teljes mértékben biztosítja a költségvetés.

Maradnak a pozíciók. Valótlannak bizonyult az a Népszabadságban megjelent hír, hogy a versenyszféra munkavállalói és a munkaadói érdekképviseletei tegnap bruttó hatszázalékos bérajánlási mértékről tárgyaltak volna. Mint ismert: az eddig lefolytatott hivatalos egyeztetéseken a kormány bruttó 3–4,5, a munkaadók 3, a szakszervezetek pedig 6–10 százalékos béremelésre tettek javaslatot 2003-ra vonatkozóan. A napilap szerint a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletek megoldhatónak látták, hogy korábbi álláspontjukról elmozdulva hatszázalékos bérkiáramlási mértékről állapodjanak meg. A Magyar Nemzet által megkérdezett szakszervezeti, illetve munkaadói érdekképviseletek vezetői arról számoltak be, hogy bár tegnap valóban sor került a két oldal között egy informális találkozóra, annak célja nem volt más, mint hogy a pénteken esedékes Országos Érdekegyeztető Tanács ülése előtt jobban megismerjék egymás álláspontját. Annyit elárultak, hogy nem történt közeledés a két oldal már korábban ismertetett álláspontja között. Dávid Ferenc, a munkaadói oldal szóvivője „légből kapottnak” nevezte a hatszázalékos bérajánlásról szóló hírt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.