Magyarország elképzeléseiben egy hatékonyabb, átláthatóbb és polgárközelibb Európai Unió szerepel; egy olyan „vegyes szervezet”, amely nem nemzetközi szervezet és nem szuperállam, hanem a kettő között helyezkedik el – jelentette ki Balázs Péter, miután a konventről szóló kerekasztal-megbeszélésen vett részt az uniós tagállamok budapesti nagyköveteivel, az Európai Bizottság képviselőjével, valamint a magyar konventtagokkal. Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy az EU hatékony szereplője lehessen a nemzetközi életnek is.
Elhangzott az is, hogy Magyarország – akárcsak a többi tagjelölt – már teljes jogú tagként vesz részt a konvent munkájában. Az „újak” minden tekintetben egyenlők kívánnak lenni a „régiekkel”, s vannak olyan elképzelések, hogy bizonyos szerepeket mindenki számára hozzáférhetővé kell tenni. A külügyi vezető annak a véleményének adott hangot, hogy a félévente változó EU-elnökség meglehetősen rövid időszakot ölel fel, és ésszerű lenne több tagállam csoportos munkamegosztásával ellátni az elnökségi feladatokat. Mint kifejtette: a csatlakozás utáni első fél évben a magyar közigazgatásban még gondokat okozna az EU-elnöki teendők ellátása, de, mint mondta, négy-öt évvel később már meg tudna felelni a követelményeknek.
***
Fókuszban a versenypolitika. Magyarország nem egyezhet bele abba, hogy a külföldi befektetőknek korábban biztosított adókedvezményeket visszamenőleges hatállyal felmondja – jelentette ki lapunk kérdésére Balázs Péter. Mint mondta: ha ebben a kérdésben az EU megértést mutat, akkor az egyéb kérdésekhez rugalmasan tudunk közeledni. (MN)
Egyre kevesebben kíváncsiak Magyar Péterre
