A külügyi bizottság ennek ellenére 12 igen és 10 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak találta a költségvetésről szóló javaslatot. Misovicz Tibor, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökhelyettese, a státustörvény végrehajtásának anyagi fedezetével kapcsolatban elmondta: arra számítanak, hogy a kiadások a jövő évben kisebbek lesznek.
Pomogáts Béla, az Illyés Közalapítvány kuratóriumának elnöke, csalódottságának adott hangot a támogatások csökkenése miatt. Lapunknak nyilatkozva elmondta: nehezen tartja elfogadhatónak a javaslatot, ugyanis az országos költségvetés egészén belül a határon túliak támogatását célzó programokra szánt összeg nem jelent különösebb terhet. Pomogáts úgy vélte, rendkívül fontos, hogy maradéktalanul megmaradjon az az elkötelezettség, amelyet a magyar kormányok eddig mutattak a szomszédos országokban élő magyarok támogatása iránt.
*
Az alapítvány kuratóriumának nemrég kinevezett elnöke nem tartja szerencsésnek, hogy az Ilylyés Közalapítvány lehetőségei, ha csak ötszázalékos mértékben is, de csökkenjenek. – Azt tartottam volna helyesnek, ha legalább a 2001-es és 2002-es színvonalon maradnak a támogatások – nyomatékosította Pomogáts Béla. Hozzátette: a támogatás csökkenése nyomán kialakuló helyzetben a közalapítványnak takarékosabban kell gazdálkodnia ahhoz, hogy hatékonysága fennmaradjon. A kuratóriumi elnök elmondta: a kormánynak lehetőségeket kellene keresnie arra, hogy más kormányzati pénzekből irányítson át összegeket a határon túliak támogatására. Pomogáts Béla megjegyezte: a támogatás mértékének csökkenése azért is csalódást okoz, mert egy élő televíziós beszélgetés kapcsán Bársony András külügyi államtiktár azt ígérte, nem fogják csökkenteni a szomszédos országokban élő magyarok támogatására szánt összeget.
Az Illyés Közalapítványhoz kapcsolódó hír, hogy a régi kuratórium két tagja, Lázár Mózes és Kelemen András csak akkor hajlandó lemondani tagságáról, ha a komány illetékes tisztségviselői írásban kérnek elnézést az alapítvány előző kuratóriumát ért méltatlan eljárásért. Lázár Mózes lapunknak elmondta: önként távozott volna tisztségéből mandátumának szeptember végi lejárása után, de a kormányzat részéről indított felszámolási hadjárat arra késztette, hogy most, amikor több bírósági állásfoglalás is határozatlan idejűnek tekinti kuratóriumi kinevezését, ne adja át helyét másnak.
Továbbra sem csitulnak a viharok a státustörvény módosításának kérdését napirendre tűző, hét végi Magyar Állandó Értekezlet (Máért) előtt. Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke – aki kedden bejelentette, hogy nem vesz részt a tanácskozáson – tegnap úgy nyilatkozott az Info Rádiónak, hogy egyfajta tisztogatás folyik a Máértben, s ezt a folyamat feltehetően a magyar kormány irányából indult. Bársony András külügyi államtitkár cáfolta a felvidéki politikus állítását.
Az MDF minden olyan érdemi változtatást támogat, amely hozzátesz a kedvezménytörvényhez, nem pedig elvesz abból – jelentette ki Csapody Miklós. Elmondása szerint az MDF ragaszkodik ahhoz, hogy az oktatási támogatást továbbra is a gyermek, illetve a szülő kapja meg. „A munkavállalási kedvezmény szőrőstül-bőröstül nem kerülhet ki a törvényből” – jelentette ki az MDF-es politikus. Surján László, a KDNP alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján kifejtette: pártja azt várja a Máért soron következő ülésétől, hogy a kedvezménytörvény módosításáról konszenzusos megállapodás szülessék, a kormány pedig a tanácskozáson elfogadott szöveget terjessze a T. Ház elé. Véleménye szerint az előterjesztést sürgősséggel kell kezelni, hogy az még idén törvényerőre emelkedhessék.
Józsa László, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a VMSZ alelnöke szerint szükség van a kedvezménytörvény módosítására, hiszen „Magyarországnak e tekintetben nemzetközileg vállalt kötelezettségei vannak”, ám tüstént hozzátette, hogy a módosításokat úgy kell elfogadni, hogy azok semmiképpen se legyenek az eddigi mennyiségi és minőségi kedvezmények kárára. Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke úgy vélte, a Kárpát-medencében élő magyarság nagy presztízsvesztesége lenne, ha a román és a szlovák kifogások nyomán a státustörvény kiüresedne.
***
Határon túliak Orbánnál. Orbán Viktor volt miniszterelnök és Németh Zsolt, a Fidesz alelnöke lapunk értesülése szerint szombaton találkozik a határon túli magyar pártok vezetőivel. Orbán Viktor még leköszönő kormányfőként egyezett meg a határon túli vezetőkkel, hogy az őket érintő legfontosabb kérdésekben a jövőben is konzultálni fognak. Ez most azóta az első ilyen alkalom, s megbeszélik majd a Máért ülésén szereplő napirendi pontokat, valamint a kedvezménytörvény módosításának kérdését. (MN)
A Real Madrid Spanyolországban soha nem látott összeget fizetett egy balhátvédért
