Rapos Gyula megvilágosodása

Malonyai Péter
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sütött-főzött kora reggel óta az asszony, jó iskolája volt falujában, tudta, mi a kötelessége akkor, amikor férje alvóvendéget hív a házhoz. Levágott egy pulykát, elégedetten nézegette húsát, úgy érezte, a túró, amellyel etette a madarat, megtette a magáét.
Rapos Gyula is elégedetten tett-vett, mindig büszke volt feleségére, főztjét pedig mindennél többre tartotta. Úgy vélte, üzleti sikereit elsősorban annak köszönheti, hogy megfelelő időben a megfelelő gyomrot vezette asztalhoz.
Harmonikus házasság volt az övék, ami persze nem jelenti azt, hogy az esztendők során ne lettek volna – Rapos így hívta őket – bumzlik. Főként, mert az ember szeretett iddogálni, válogatás nélkül döntötte magába a sört, bort, pálinkát (a sorrend fölcserélhető), s bizony, ilyenkor gyakran elszakadt nála a film. Szerencséjére reggelre kialudta magát, s úgy indult neki a napnak, mintha mi sem történt volna.
Ha ivott, bizony a nőkre is rá-ránézett, legalábbis régebben. Volt ugyanis egy eset, amely után eldöntötte, nem hagy támadási felületet a nemek (örök) harca miatt.
Történt pedig, hogy egy átlagosnál lendületesebb pezsgőzést követően addig-addig duruzsolt üzlettársnője fülébe, míg az hajlandó volt visszalopódzni vele az irodába. Élettani szempontból már támadhatatlan volt a szituáció, viszont az illő ruházkodás szabályai még csorbát szenvedtek, amikor felesége rájuk nyitott. Rapos nem vesztette el lélekjelenlétét: miközben villámgyorsan fölrántotta nadrágját, hóna alá csapta zakóját, már kiáltotta is dermedten álló asszonya felé.
– Nem szeretném, ha jobban hinnél a szemednek, mint nekem!
Ezzel sértetten kirohant az irodából, s amikor később felesége – hiába, a sok-sok érzelgős film meg a Júlia-regények! – meg akarta beszélni vele a történteket, szelíden megsimogatta a fejét, csókot lehelt homlokára, és széttárta a kezét:
– Nem tudom, miről beszélsz, drágám, úgy látszik, ez a mániád.
Később sem volt hajlandó elismerni, hogy történt valami, azt viszont elhatározta, hogy a nők – soha! Csak a család… Az italról viszont esze ágában sem volt lemondani. Ha hazafelé tartott, s valamelyik cimborája behívta az ivóba egy pohárra – vacsora előtt gyomrot csinálni –, gondolkodás nélkül vele tartott. Most is azt tervezte, hogy lecsábítja vendégét a sarokra, mielőtt nekiállnak a lakomának. Így is történt: alighogy megjött a férfi, Rapos máris terelte kifelé a házból.
– Aztán nyolcra itthon legyetek! Akkorra lesz kész a vacsora – kiáltott utána felesége, mire a férj legtermészetesebb hangján felelt:
– Ugyan, hova gondolsz, drágám, már háromnegyed nyolckor itthon leszünk.
A kocsmában gyorsan telt-múlt az idő, főként, mert összeakadtak Határ Lajossal, aki illusztris tagja volt a helyi közösségnek. Mindenfajta szószaporítás helyett legyen elég annyi, hogy övé volt az egész folyópart: éttermek, sütödék, butikok, minden, ami csak ingere a nyaralók szemének, szájának. Határ úgy érezte, hogy egy-két pohárnyi idő alatt be kell avatnia az idegent a kisváros minden rejtelmébe. Elmondta például, miért hívja mindenki hatcsöcsűnek a kocsmát, ahol éppen iddogáltak.
– Amikor még volt futballcsapatunk, hoztunk három játékost az enbéegyből! Csak szép pénzért jöttek, de még azt is kikötötték, hogy a feleségek kapjanak közösen, gebinben egy kocsmát. Ez volt az, ahol most ülünk. Érti, ugye? Három nő… az annyi, mint… Pontosan hat, ezt magának nem kell magyaráznom.
Röpültek a percek (gyorsan, mint jó társaságban mindig), olyanynyira, hogy amikor Rapos ránézett az órájára, megdöbbenve látta, hogy elmúlt tíz óra.
– Na, menjünk, ne legyen nagyobb balhé otthon, mint amekkora kell – tuszkolta hirtelen kifelé a vendéget, de Határ megállította.
– Ne menjetek még! Gyertek le velem a folyóra, tekézünk egy jót, akad ott néhány sör is.
Rapos nemet intett, aztán hagyta, hogy a vendége támogatni kezdje hazafelé, a hideg levegőn hirtelen részegebb lett, mint számított rá. Nagy nehezen értek haza, a vendég igencsak megizzadt házigazdája súlya alatt, s amikor az asszony ajtót nyitott, megkönnyebbülten támasztotta a falhoz terhét.
Raposné forrt a méregtől, de nem akart veszekedni az idegen előtt, ezért csak egy mondatot engedett meg magának:
– Gyula, te soha nem tudod, hol a határ!
Férje fölnézett, szemében némi fény gyulladt, elmosolyodott, s diadalmasan kivágta:
– Én ne tudnám, hol a Határ? Most ment le kuglizni a folyóra!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.