Rövidebb jóvátételi lista

Még mindig 1200, egykor államosított egyházi ingatlan szerepel azon a kárpótlási listán, amely a törvény értelmében 2011-ig visszaszolgáltatandó épületek címét rögzíti. Közülük most 27 sorsa rendeződött.

Jezsó Ákos
2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt heti ülésén a kormány az államosított, volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló törvény értelmében döntött annak a 353 millió forintnak a sorsáról, amely az egyházi ingatlanok rendezésére szánt idei, 6,2 milliárd forintos keretből még megmaradt. Az idei keret javáról még az előző kabinet döntött. Az idén tavasszal a katolikusok hetvennégy, a reformátusok harminchárom, az evangélikusok húsz ingatlanának helyzete rendeződött. A mostani kormány a maradványpénzt osztotta szét. A múlt heti döntés nyomán 27 ingatlan helyzete rendeződött. Ebből tizenkettő a katolikusokat illeti meg 193,1 millió, kilenc a reformátusokat 7,9 millió, négy az evangélikusokat 41,9 millió, kettő pedig a Mazsihiszt 190,9 millió forint értékben. Ez utóbbi egyház az idei keretét egy összegben, most vette fel. A 27 ingatlan közül az egyházak nem mindegyiket kérték vissza természetben. A katolikus egyház például az ELTE Ménesi úti Bibó Kollégiumának épületéért, a Mazsihisz pedig a Szabolcs utcai kórház egyik pavilonjáért pénzbeli kártalanítást kap.
Az 1948. január elseje után kártalanítás nélkül államosított korábbi egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetét rendező törvényt – amely a kormány mostani döntésének alapja – 1991-ben fogadta el az Országgyűlés. Az állami oldalt 1996-ig a művelődési és közoktatási miniszter, később a Miniszterelnöki Hivatal, 1999 után pedig a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma képviselte. A kormányváltás után az egyházi ügyeket irányító államtitkárság visszakerült a Miniszterelnöki Hivatal hatáskörébe.
Ama ingatlanok végleges jegyzékét, amelyek tulajdoni helyzetét 2011 végéig kell rendezni, még a polgári kormány fogadta el. Az előző kormány gyors iramú visszaadási folyamatot valósított meg, így a ciklus végére az egyházak által benyújtott kérelmek több mint nyolcvan százalékát teljesítették. A kezdeti kilencezer ingatlanból jelenleg már csak 1200-1400 sorsa rendezetlen. A két szám közötti eltérés oka, hogy az előbbi a cím szerint nyilvántartott ingatlanok, az utóbbi a helyrajzi szám alapján nyilvántartott ingatlanok listáját tartalmazza.
Semjén Zsolt, az előző kormány egyházi ügyek titkárságát vezető helyettes államtitkára szerint a jelenlegi kabinet múlt heti döntésével semmi mást nem tett, mint végrehajtotta a polgári kormány által az idei esztendőre előirányzott rendezési ütemet. Az Orbán-kormány 1998-ban az úgynevezett örökjáradék-megállapodásokkal rendezte azoknak a volt egyházi ingatlanoknak a sorsát, amelyeket az egykori tulajdonosaik nem kívántak természetben visszakapni. Ezzel egy időben a polgári kabinet az összes egyház valamennyi ingatlanügyét is áttekintette, majd kormányhatározatok formájában, véglegesen rendezte sorsukat. Semjén szerint ettől kezdve az államnak csupán annyi feladata maradt, hogy az egyházak jelezzék: az adott naptári évben a költségvetés terhére melyik egykori ingatlanukat kérik vissza. A most bejelentett jegyzék ez alapján született meg – szögezte le Semjén Zsolt. Lapunk értesülései szerint a következő évi költségvetés-tervezetben az egyházi ingatlanok helyzetének rendezésére hétmilliárd forintot irányoztak elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.