Gyakori irányváltásokkal 51 ponttal kapaszkodott előző napi értéke fölé a pesti tőzsde indexe. A nemzetközi környezet nem kedvezett a hazai részvények áralakulásának. A fontosabb európai indexek 2–4 százalékkal estek, a délután nyitó amerikai tőzsdéken egy százalék körüli indexcsökkenés következett be a kereskedés első órájában.
A japán gazdaság lassulásáról közölt adatokat tegnap az MTI. A távol-keleti ország GDP-je a szeptemberrel zárult negyedévben 0,7 százalékkal nőtt, elmaradva az egy évvel korábban mért egyszázalékos bővüléstől. Elemzők szerint a japán gazdaság kilátásait rontják az amerikai gazdaság bizonytalanságai, valamint a kormányzat erőfeszítései ellenére meglévő defláció. Az erős jen egyre nehezebb helyzetbe hozza az exportőröket. Amíg a második negyedévben még 5,8 százalékkal tudták a japán vállalkozások fokozni a külföldi eladásaikat, addig a harmadik negyedévben már mindössze félszázalékos növekedésre futotta. A GDP növekedését egyre nagyobb arányban táplálja a belső fogyasztás, amely a vizsgált időszakban 0,8 százalékkal bővült. A magánfogyasztás növekedése éppen egy éve tart, ám az elemzők egyre kevésbé tartják valószínűnek e folyamat fenntarthatóságát.
A BUX „széllel szembeni” erősödését a gyorsjelentésüket ma közlő társaságok iránti befektetői bizalom segítette. Az árfolyamok tegnapi alakulása arra utal: leginkább a Matávtól (+2,3 százalék) és az OTP-től (+1,2 százalék) várnak a piac szereplői kedvező nyereségadatokat; a Mol árfolyama 0,7 százalékkal csökkent.
A gyorsjelentéseiket tegnap közlő társaságok részvényeinek ármozgásai tükrözték a mérlegeredményeket: a TVK és a Mezőgép 4,2–3,2 százalékkal esett, míg a Zwack 2,4 százalékkal drágult.
Egyre kevesebben kíváncsiak Magyar Péterre
