Több pénzt az embereknek! Több pénzt az önkormányzatoknak! Ez a két mondat a Magyar Szocialista Párt választási transzparensein szerepelt. A Szabad Demokraták Szövetsége egy legatyásított modell fotója mellett a következő célmondatot választotta: Mi csökkentjük az adókat.
A 2003-as költségvetési törvénytervezethez csaknem 1600 módosító indítványt nyújtottak be a honatyák. Az ezt közelítő, legmagasabb szám 851 volt, amikor Magyarország történetében először kétéves költségvetést nyújtott be a polgári kormány a parlamentnek. A módosító indítványok tömege azt jelzi, hogy az országgyűlési képviselők elégedetlenek a Medgyessy-kormány által összeállított jövő évi költségvetéssel. A civil szervezetek, szakmai szövetségek, önkormányzatok nem élhetnek ezzel a lehetőséggel, az említettek a parlamenten kívül, saját eszközeikkel próbálják jobb belátásra bírni a kormányt.
A 2003-as a Magyarország európai uniós csatlakozása előtti utolsó költségvetés. A helyi önkormányzatok a kormány által meghatározott béremelésekhez szükséges összegeknek csak hatvan százalékát kapják meg. A maradékot saját zsebből kell kipótolniuk. Mindaközben, hogy készen kell(ene) állniuk az uniós támogatások fogadására, amelyre csak úgy nyílik lehetőségük, ha a megjelölt fejlesztésekhez saját forrást is biztosítanak. Decemberre elkészül a Nemzeti fejlesztési terv, viszont az országban sehol nincs fejlesztésre fordítható pénzösszeg, hiányzik az önerő. Eltűnt. A félezermilliárd forintos költségvetési rést tapasztja be vele a kormány. A jövő évi költségvetést az idén éltük fel, a választási győzelem utáni adakozás révén.
A 2003-as költségvetésben az eddigiekhez képest 25 százalékkal kevesebb összeg áll a kis- és a közepes vállalkozások támogatására. Olyan időszakban, amikor megtört a gazdaság növekedési lendülete, tehát kifejezetten lanyha piaci viszonyok között kell boldogulniuk a cégeknek. Mindemellett a választási kampányban elhangzottakhoz képest több százszor, az eddigiekhez képest pedig hatvan százalékkal jut kevesebb pénz a fizikai infrastruktúra, az utak, a hidak, az autópályák, a vasút fejlesztésére, építésére. Bérlakások létesítésére feleannyit fordít a kormány 2003-ban, mint tette azt elődje 2001-ben és 2002-ben. A szükséges juttatások lefaragása mellett eltűnik a piacról az eddigi legnagyobb vevő, megrendelő, az állam is.
A 2003-as adótörvényeket változatlan adókulcsokkal komponálta a szocialista–szabad demokrata kormány. Az Országos Érdekegyeztető Tanács még nem hozott határozatot a jövő évi béremelésekről, viszont a munkaadók támogatják a kormány négyszázalékos javaslatát, a munkavállalói érdekképviseletek viszont tíz százalék magasságában stabilizálták tárgyalási alapjukat. Csalódniuk kell majd, a tervezett személyi jövedelemadó-bevételek arról tanúskodnak, hogy a kormány nem kíván tágítani álláspontjától. A minimálbérek nem (sem) emelkednek.
Összeszorított gatyamadzaggal kell csatlakoznia Magyarországnak az Európai Unióhoz. Sem az önkormányzatoknak, sem az embereknek, sem a cégeknek nem jut több pénz. Még ki sem heverte az ország jószerével a rendszerváltást, a spontán privatizációt, a Bokros-csomagot, ismételten üres kasszával kell szembenéznie egy újabb megrázkódtatással, a csatlakozással.
Magyar Péter egyedül maradt
